Cvičíte ráda a neustále zkoušíte nové techniky? Pak právě vy budete jednou z těch, kterou svým testováním nové cvičební techniky jistě mile potěším. Nejedná se sice o žádný čajíček, ale jelikož jsem to zvládla já, vy to dáte taky. Nevěříte? Pak čtěte dále…

„Cítím se skvěle, přestala mě bolet záda, zpevnila se mi postava a je mi zkrátka fajn,“ svěřila se mi kamarádka Kristýna, která nyní vypadá víc než skvěle. Jelikož ji chci následovat a ráda zkouším nové techniky, rozhodla jsem se, že cvičební techniku, jejíž název zrovna nikterak epicky nezní – EMS (elektromyostimulace) vyzkouším. Ačkoliv jsem člověkem vůči jakýmkoliv moderním vymoženostem skeptický a zkrátka moc dobře vím, že pakliže chceme se svou postavou něco udělat, nemá tvrdá dřina ve fitku konkurenci, rozhodla jsem se, že na kamarádčino doporučení kontaktuji fitness trenérku a fyzioterapeutku v jedné osobě, Vlaďku Drobílkovou, a zkrátka to zkusím. „Jasně, Veroniko, klidně přijď, dáš si pěkně do těla, není problém,“ odpověděla mi milá a komunikativní Vlaďka, a tak jsem se plná nedočkavosti tento víkend vypravila do cvičebního studia.

ccc

„Tady prosím tě jen vyplň papíry ohledně tvého zdravotního stavu a můžeme jít na to,“ ujala se mě po mém příchodu do fitka rychlostí blesku sympatická Vlaďka, které jsem vyplnila potvrzení, že netrpím žádnými chronickými chorobami atd., a už jsem si to namířila do šaten. „Vezmi si na sebe jen tohle prádlo, a pak přijď, “ oznámila mi a já hned pochopila, že to bude jistě nějaký speciálně vychytaný oblek, na který mi potom bude nasazena vestička s elektrodami. V rychlosti jsem tedy na sebe hodila kraťasy a triko z materiálu, jež mě dokonale obepnul, a už jsem si to namířila k onomu přístroji, který mi měl dát během dvaceti minut tréninku pekelně do těla.

Abych vás ale všechny uvedla do obrazu, co se vlastně se mnou bude v následných minutách dít, svou trenérku Vlaďku jsem krátce před svým tréninkem vyzpovídala:

ccVlaďko, řekni mi prosím tě, co si mám pod EMS představit?
EMS neboli elektromyostimulace se využívá ve zdravotnictví k rehabilitačním účelům. Jedná se o stimulaci svalů celého těla pomocí nízkofrekvenčního proudu. Díky speciálnímu obleku, který dostaneš, tě připneme k našemu přístroji a pomocí elektrod budeme stimulovat tvoje svaly – všechny najednou v různých frekvencích.

Pokud tedy dobře chápu, procvičím všechny svaly na svém těle?
Přesně tak! Je to vlastně rychlá posilovna. Cvičení bude trvat asi 20 minut, ale jisto jistě se zapotíš. Pokud chceš zhubnout či zpevnit tělo a vidět brzy výsledky, je dobré toto cvičení absolvovat dvakrát týdně. Pak ještě jako doplněk doporučuji ideálně dvakrát v týdnu chodit běhat, plavat, jezdit na kole. Zkrátka dělat cardio sporty, aby byl pohyb vyvážený. Elektromyostimulace ti supluje fitko a vlastně i rehabilitaci, procvičíš si tak svaly, o kterých nemáš tušení, a hlavně ti toto cvičení hravě vyrovná i případné svalové disbalance, jež stojí za příčinou bolestí našich zad.


Jelikož už jsem byla nedočkavá, Vlaďka na můj oblek navlékla zvláštní vestičku a různé pásy, v jejichž změti jsem si spíše přišla, jako když se chystám k odletu do kosmu. Za chvilku jsme se ale už vypravily k přístroji, ke kterému můj prazvláštní úbor připojila. „Tak, za chvíli ho zapnu a ty budeš cítit na celém svém těle výboje, které ti budou stimulovat svaly, začneme na 7 hz a budu ti postupně přidávat všechny partie těla, ok?“ a tak jsme šly přirozeně do toho. Pravda je, že první výboj byl dost nepříjemný, píchání a mravenčení na stehnech není nic příjemného, ale zvykla jsem si a v pohodě mi Vlaďka k stimulaci přidávala další tělesné partie, což mělo za následek to, že jsem se za malou chvíli klepala jako sulc.

„Tak a teď budeme přitom cvičit.“ Jelikož jsem se chvílemi nemohla vůbec pohnout, trošku jsem se po této větě zhrozila, ale zanedlouho jsem si na onen poct zvykla a v pohodě dělala dřepy, výpady atd. Nevěřila bych tomu, ale už po pěti minutách jsem se začala potit. „Tak to bylo jen takové zahřátí, teď zvýšíme intenzitu.“
„To ještě jde?“
optala jsem se se smíchem, ale s podivem mi cvičení pod 85 Hz přišlo mnohem lepší. Za Vladčina odborného dohledu trval můj trénink asi dalších 15 minut a musím říct, že ze mě lilo jako z konve. „Nezdá se to, viď? Nemusíš dělat žádné rychlé pohyby a přehnaně moc se hýbat, svaly ti teď makají jako při maratonu,“ smála se na mě Vlaď ka a já jsem si vzpomněla na svá vrcholová sportovní léta, když jsem v pohodě a s úsměvem na tvářích běhala dvacet kiláků jakoby nic.

ccc

„Teda, je to vážně něco, strašně mě bolí ruce, cítím se, jako bych byla půl dne v posilce,“ oznámila jsem Vlaďce, když přepnula stroj na ještě vyšší intenzitu (100 hz) a nastala fáze relaxace.
„Teď si klidně lehni a relaxuj, jsi dobrá, máš za sebou kus práce,“ pochválila mě a já si vychutnala další fázi cvičení, která mi byla velmi příjemná. „Teď absolvuješ vlastně něco podobného, jako když ti rehabilitační lékař předepíše elektroléčbu, tak si to užij!“ Jak Vlaďka řekla, tak jsem také udělala. Oddychla jsem si a celá zpocená jsem se odebrala do sprch.

„Zítra a hlavně pozítří počítej, že tě to bude hodně bolet, asi se to teď nezdá, ale cvičení bylo velmi intenzivní, doufám ale, že se brzy vidíme,“ povzbudila mě mile při mém odchodu Vlaďka. Dnes již prožívám avizovaný druhý den, který by měl být po tréninku nejhorší, a upřímně mě svaly bolí, ale není to nijak vysilující. Cvičení sice nebylo vrcholem zábavy, ale rozhodně se nejednalo o jakkoliv nepříjemný fyzický výkon. Těm z vás, které nevynikají gymnastickou ohebností a chtějí zkrátka zhubnout či posílit své tělo a na denní docházení do fitka nemají čas, mohu cvičení za pomocí elektromyostimulace vřele doporučit. Je nenáročné (jak fyzicky, tak časově), zapotíte se a opravdu na svém těle objevíte svaly, o kterých jste doposud neměla ani tušení…

Připraveno ve spolupráci s Body Best.

Čtěte také:

Reklama