Nejdřív jsem si to s meditací nespojila, ale prvních pozitivních změn jsem si začala všímat asi po dvou týdnech:

  • Najednou se mi vstávalo podezřele dobře, a to i když chodím pozdě spát. Jako by mi stačilo méně hodin spánku.
  • Pokud jsem začala meditovat ve stresu, sám odplynul, aniž bych se o to nějak snažila.
  • Usínala jsem rychleji.
  • Při mojí práci, která je kreativní, ze mě padaly nápady i texty tak nějak snadněji.

Nicméně meditací můžete postupně získat mnohem víc: lepší imunitu, zdravější psychiku, pomalejší stárnutí, prakticky celé tělo i mysl budou fungovat lépe.
5b9633977932aobrazek.jpg

Chcete to zkusit taky? Tipy pro antimeditační typy, které vám pomohou začít
Internet je plný rad, jak meditovat. Některé jsou fajn, jiné meditaci akorát znepříjemňují. Na co jsem během 30denní výzvy přišla já?

Nemusíte meditovat hodinu
Ze začátku meditujte klidně jen dvě minuty. Fakt! Hlavní je začít.

Nemusíte sedět v lotosovém květu
Všude se píše, že se máte uvelebit tak, jak je vám příjemné – a nelogicky následuje pokyn k usednutí do lotosového květu nebo na židli bez opěradla! Nevím, k čemu by mi byla meditace, při které mě všechno bolí. Proto jsem rebelsky meditovala vleže, v posteli přikrytá peřinou.

Soustřeďte se na to, co je vám příjemné, třeba na zvuky přírody
Pozorujte svůj dech, to je základní pokyn k meditaci. Mně to ale nikdy nevyhovovalo, akorát jsem se u toho ještě víc rozčílila. Proto jsem na to šla jinak: stáhla jsem si aplikaci s reálnými zvuky přírody a místo počítání nádechů a výdechů jsem upnula pozornost na zvuky praskání ohně nebo deště. Dech se mi zklidnil a tíha na hrudi zmizela. Brzy jsem takto meditovala až dvacet minut a dostávala se i do alfa hladiny – do stavu mezi bděním a usnutím, který je pro tělo velmi žádoucí a léčivý.

Vyzkoušejte řízenou meditaci
Později jsem si na Youtube našla videa s řízenou meditací a pouštěla si je na mobilu. Nedívejte se, jen poslouchejte. Hlas z videa vás odborně vede od začátku do konce. I tady jsem se dostávala do alfa hladiny, řekla bych ještě hlouběji než se zvuky přírody. A pozor: hned při první meditaci mě paní překvapila instrukcí, že se mám uvést do polohy, ve které vydržím celou dobu a nebudu mít potřebu ji měnit. Lotosový květ tedy opravdu není nutný!

Nejdůležitější rada: Nesnažte se o klid, ten přijde sám
Meditace mě vždycky odrazovala i kvůli tomu, že jsem nedokázala vypnout hlavu na povel. Ve skutečnosti něco takového dělat nemusíte. Klid v hlavě není podmínkou. Je výsledkem! Takže jakkoli jste rozčílení nebo rozlítaní, prostě rovnou meditujte a uvidíte. Ono to přijde samo.

Čtěte také: