cisticka0.jpg
Foto: Tesla

Dlouhá léta mě trápí astma a s ním spojené horší dýchání a častý kašel. Po tom, co jsem se přestěhovala do pulzující Prahy, se moje problémy ještě zhoršily. Bydlím v bytě v centru města, a to pro astmatika nejsou zrovna ideální podmínky. Byt je ve starém domě, ale má nová těsnící okna. V zimě tedy bojujeme s velkou vlhkostí a tvorbou plísní. O čističce vzduchu už jsem několikrát přemýšlela, ale nikdy jsem se nerozhoupala k jejímu pořízení. Možnost otestovat výrobek od Tesly mi tedy přišla vhod. 

Na testování jsem dostala čističku Tesla Smart Air Purifier Pro ve velikosti L, která je určená pro střední až velké místnosti do velikosti 40 m2. Čistička je trochu větší, než jsem původně čekala, ale s rozměry 410 x 210 x 636 mm se pro ni podle mě najde místo v každé domácnosti. Našli jsme ho ostatně i v našem malém bytě. Design je velmi vkusný a nadšasový, takže snadno zapadne do interiéru. Kombinuje bílou barvu s trochou šedé. Váží sedm kilo a manipulace v podobě přenášení z jedné místnosti do druhé není nic obtížného, vzadu má praktickou prohlubeň, za kterou se dá snadno uchopit.

cisticka1.jpg
Foto: redakce

Tesla sleduje moderní trendy, a tak mě ani nepřekvapilo, že se dá čistička připojit k Wifi a následně je možné ji ovládat pomocí aplikace, kterou si člověk zdarma stáhne do mobilního telefonu. Skvělé je, že je aplikace v češtině. Samotné zprovoznění je velmi jednoduché. Bez problémů jsem ho zvládla i já, a to mám většinou s podobnými věcmi problém.

cisticka3.jpg
Foto: redakce

Místnost čistí hned několik filtrů. Je to předfiltr (blokuje částice větší než 2,5 mm), HEPA filtr (omezuje šíření bakterií a alergenů v proudu vzduchu, jako je pyl, smog a viry až do velikosti 0,3 mikrometru), fotokatalytický filtr (rozkládá formaldehyd, toluen, xylen, těkavé látky a ostatní škodliviny), uhlíkový filtr (absorbuje pyly, těkavé organické látky i pachy) a TiO2 filtr. A to zdaleka není všechno. Tato nadupaná mašinka využívá ultrafialové záření k zabíjení bakterií, virů, a tím sterilizuje vzduch. Dále eliminuje cigaretový kouř a další zápachy. Nechybí ani ionizátor, který vyrábí negativní ionty a zlepšuje kvalitu vzduchu. Funkce ionizátoru si mě opravdu získala. Miluju totiž čerstvý vzduch po dešti a čistička ho dokáže opravdu věrohodně napodobit.

Čističku lze ovládat buď pomocí aplikace, nebo klasicky tlačítky. Je možné si zvolit funkci ionizátoru, určit rychlost i čas, jak dlouho má pracovat. Jednotlivé parametry si člověk může navolit sám, anebo to nechat na samotné čističce. Jde totiž o chytrý přístroj, který dokáže analyzovat kvalitu vzduchu v místnosti a přizpůsobit jí svoje fungování. Kvalita vzduchu spolu s teplotou a dalšími parametry se zobrazuje na LED kruhu, který podle toho svítí různými barvami. Na noc se dá svícení deaktivovat, aby případně nerušilo.

cisticka4.jpg
Foto: redakce

Před testováním jsem se trochu bála, jak bude čistička hlučná. Její hlučnost se ale pohybuje jen mezi 20 až 65 dB, takže mě nijak nerušila ani v noci. Jen si tak příjemně vrněla. Čističku jsem postupně vyzkoušela v obou hlavní místnostech v bytě – v ložnici a v kuchyni, která je spojená s obývákem. Tam čistička dopomohla naší nevýkonné digestoři s odstraněním pachů při vaření. V ložnici jsem pak čističku, a hlavně ionizátor zapínala před spaním, aby se mi v čistém ovzduší dobře usínalo. Po několika týdnech testování bych řekla, že kašlu o maličko méně než obvykle, lépe se mi dýchá nosem a nemám takové příznaky pylové alergie jako jindy touto dobou. Nemohu jinak než doporučit. Čistý vzduch by měl být základním lidským právem. A vzhledem k tomu, že bohužel není, je fajn si k němu dopomoci alespoň chytrým pomocníkem.

Cena: 5 869 Kč 

Více informací o produktech chytré domácnosti se dozvíte zde

Čtěte také:

Reklama