Já jsem se fotografování věnovala velmi intenzivně před dvaceti roky a doba pokroku opravdu pokročila. Byla jsem tedy ráda, že jsem mohla vyzkoušet NIKON fotoškolu.  Vybrala jsem si kurz, abych si všechno připomněla pěkně od začátku – kurz s názvem „Začínáme se zrcadlovkou“.

Ve škole jsem pod vedením skvělého lektora Vojty strávila jednu zářijovou neděli a bylo to pro mne velmi přínosné. U nových zrcadlovek jsem totiž neuměla nastavit parametry, které pro focení potřebuji. Také nastavení není pro laika úplně snadné, potřebovala jsem se zorientovat, kde co hledat a co nové fotoaparáty všechno nabízí svým majitelům, jaké jsou vlastně možnosti focení, když si koupíte poloprofesionální fotoaparát.

Na kurzu nás nebylo více jak deset a lektor velmi podrobně probral úplné základy. Jak funguje clona, čas, jak si nastavit ISO, tedy citlivost záznamu obrazu. Jak k fotoaparátu přistupovat, na co nezapomenout a co spolu musí korespondovat, aby byl váš snímek pěkný a dobře technicky vyfocený. Moje velké téma, kde jsem tápala, bylo nastavení ostření. Po teoretickém vysvětlení jsme si hned vše zkoušeli v praxi – lektor něco vysvětlil a my žáci jsme si vše museli osahat, vyhledat v menu a nastavit. A pak si vyzkoušet samotné focení s naším nastavením. Je jasné, že si můžete nastavit automatický program, jenže pak výsledek nikdy nebude tak dobrý, jak jste si představovali. Fotoaparát totiž neví, co fotíte a jaký je váš záměr. A proto mu to musíte říci a správně si ho nastavit, aby snímky byly perfektní. A navíc, kdo by nechtěl vědět něco nového?

Po „hutné“, ale velmi srozumitelné teorii, přednášce, která trvala celé dopoledne, a posilňujícím obědě ve vedlejší restauraci, který byl Nikon školou taktéž zajištěn, jsme si odpoledne hezky zafotili venku v přírodě. Vyzkoušeli jsme mnoho věcí – focení v pohybu, v protisvětle, s různými světelnými podmínkami či s různým pozadím. Vše jsme trénovali venku, za denního světla. Odpoledne uteklo velmi rychle a díky častým komentářům lektora Vojty jsme si uvědomili, že to byl dobře strávený den, a že naše znalosti se posunuly o pěkný kus dopředu.

jsem nadšená, že jsem se zanořila celkem úspěšně do tajů nastavení digitální zrcadlovky a že moje fotky budou lepší, než doposud a nebudu ve stresu zápasit s technickými věcmi. Pokud to půjde, moc ráda půjdu ještě na navazující NIKON školu a na specializovaný kurz pro focení portrétů.

Pokud se chcete naučit fotit lépe než doposud a vyvarovat se chyb, o kterých třeba ani nevíte, vyzkoušejte nějaký kurz. Seznam vypsaných fotoškol najdete na stránkách a je skvělé, že probíhají na různých místech ČR a jsou různorodé. Pokud vás baví fotit krajina, jídlo,  svatby, portréty, či chcete fotit detaily, vyberte si kurz, který se vám líbí. Uvidíte, že budete stejně nadšení, jako já.

Zdroj fotografií: Nikon škola

Vše najdete na těchto stránkách.

Podívejte se, jaký kurz by vás bavil a byl pro vaše focení přínosem.

Reklama