bělení zubů

Toužíte po bělejších zubech, než nyní máte? V dnešní době není žádný problém nechat si zuby vybělit. Můžete si zakoupit bělící set v lékárně nebo se objednat na bělení do zubní ordinace. 

Spojily jsme se proto se sympatickou dentální hygienistkou Michaelou Horovou a spolu s kolegyní Zuzanou Sommerovou (z obchodního oddělení) jsme vyrazily na reportáž. Zuzka se těšila, sama už o bělení zubů delší dobu uvažovala.

Michaela Horová po prohlídce Zuzčiných zubů vypadala spokojeně. „Mám ráda, když pacienti o zuby pečují a dobře si je čistí. Tady je vidět, že byla Zuzana nedávno na zubní hygieně, nemá skoro žádný zubní kámen a zuby si čistí na jedničku. Díky dobrému čištění dáseň vypadá hezky a zdravě, a tak to má být.“

bělení zubů

Jednou ze značek, které se specializují (nejen) na bělení, je Yotuel. Yotuel nabízí škálu výrobků jak pro domácí, tak pro ordinační bělení. Je to systém bělicích přípravků vyvinutý stomatology. Yotuel systém byl testován na předních univerzitách a klinikách po celém světě. Množství nezávislých studií, provedených výzkumnými laboratořemi, potvrzuje výborný bělicí a profylaktický efekt produktů Yotuel. Paní Horová s touto značkou pracuje, proto vybrala pro vybělení zubů set Youtuel special 35% peroxid vodíku.

bělení zubů

bělení zubů

Celá akce trvala dvě hodiny – možná by trvala déle, kdyby Zuzana neměla dokonale vyčištěné zuby. Jak tedy bělení probíhalo? Jaký byl postup?

Co se musí udělat před bělením:

Zuby musí být perfektně vyčištěné – zubní kámen, nečistoty, pigmenty. Před bělením tedy dentální hygienistka zkontroluje stav zubů, popřípadě zuby vyčistí. Pokud by zuby nebyly v bezvadném stavu, bělicí látka by se nedostala k zubu, nečistoty by jí bránily v bělení. Součástí bělení je i depurace – odstraňování pigmentace, kterou způsobuje například  káva, víno, kouření…

Pokud jsou zuby čisté, můžeme přejít k samotnému bělení. Není to záležitost na pět minut, vše vyžaduje preciznost a samotný bělící proces trvá celkem 40 minut.

Jak tedy probíhalo samotné bělení?

Postup při bělení zubů v zubní ordinaci:

  • Rty se namažou vazelínou – aby byly pružnější a chráněné. Při výkonu jsou ve stabilní poloze – doširoka rozevřené, tak aby nepopraskaly.bělení zubů
  • Dentální hygienistka vloží do úst rozvěrač, čímž zafixuje ústa v rozevřené pozici. Rty a sliznice tváří se odtáhne od rtů a vznikne tak „pracovní prostor“ pro bělení zubů a snadnou manipulaci s bělícími přípravky. Rozvěrač je v ústech až do konce bělení.
  • bělení zubů
  • Protože bělicí přípravek obsahuje 35 % peroxid vodíku, je nutné zajistit, aby nedošlo ke kontaktu s dásněmi, jazykem a sliznici tváří. Pro ochranu dásní se používá speciální přípravek (je součástí setu Youtuel special 35 %), který se pomocí aplikátoru nanese na okraj dásní a do mezizubních prostor. Nanáší se jen na přední části zubů, které se bělí. Svícením bělicí lampy gel zatuhne a neprodyšně přilne ke sliznici, čímž ji ochrání.
  • bělení zubů
  • bělení zubů
  • Nyní už se může přejít k samotnému bělení – dásně a ostatní sliznice jsou chráněny, tudíž se bez problémů může nanést na plochy zubů bělicí roztok, který vypadá jako rosol. Dokonale se „přilepí“ k zubu a nechá se působit 20 minut. Po dvaceti minutách se pomocí trysky odstraní a nanese se druhá dávka. Působení trvá také 20 minut. Po té se odstraní stejně jako v předchozím případě, velmi snadno se „sloupne“ ochrana dásní  a Zuzana si může po vyndání rozvěrače konečně vypláchnout.
  • bělení zubů
  • bělení zubů

Zuzana je spokojená. Efekt vybělení je hned vidět a dentální hygienistka potvrzuje, že s původní barevnosti zubu A3,5 má Zuzana nyní A1, u krčků A2. Takže bělení se povedlo, máme radost!

bělení zubů

Důležité rady pro následujících 24 hodin: Nejíst potraviny, které by mohly zuby zabarvit, nekouřit a nepít kávu, čaj, víno – nápoje, které obsahují barviva.

Když chcete bělit doma – pamatujte na dobré vyčištění zubů a odstranění zubního kamene!

Náš tip: Bělicí přípravky Yotuel pro domácí bělení

Široká škála Yotuel přípravků pro domácí bělení je vhodná jak pro delší udržení bílých zubů po ordinačním bělení, tak i pro vás, kteří hledáte šetrnou, levnou a časově nenáročnou metodu, aby váš úsměv zářil. Všechny bělicí sety jsou doplněny podrobným postupem v češtině.

Efektivní je kombinovat přípravky s karbamid peroxidem s přípravky bez karbamidu – například používat bělicí zubní pastu spolu s bělicí tyčinkou.

Více na www.yotuel.cz