Mamografická vyšetření se díky moderním technologiím neustále vylepšují a díky tomu je záchyt zhoubných nádorů snazší. V Mamodiagnostickém centru na pražské Waltrovce, které je součástí zdravotnické skupiny EUC, je od 1. dubna pro pacientky k dispozici unikátní vyšetření. Jedná se o mamografickou prohlídku s rozšířeným vyhodnocením snímků pomocí umělé inteligence.

64b150ae33262obrazek.png

Foto: Se souhlasem EUC Waltrovka

Ve screeningu nádorů prsu je standardem takzvané dvojí čtení mamografických snímků, jež podstatně zvyšuje spolehlivost vyhodnocení abnormálních nálezů. Umělá inteligence (AI) do této oblasti proniká v podobě takzvaného třetího dodatečného čtení. To zvyšuje celkovou senzitivitu vyšetření až o 20 % a přináší hodnotícím radiologům větší jistotu.

Rozhodla jsem se takové vyšetření osobně vyzkoušet a zrealizovat rozhovor. Na naše otázky odpovídal prof. MUDr. Jan Daneš, CSc., propagátor umělé inteligence v mamografii, předseda Komise pro program screeningu karcinomu prsu v ČR a člen Odborné rady zdravotnické skupiny EUC – velmi zajímavý a hodně čtený rozhovor najdete na této stránce:

Zachycení zhoubných nádorů v prsu je čím dál snazší. Lékařům pomáhá umělá inteligence, která zvyšuje spolehlivost, říká v rozhovoru profesor DanešNa naše otázky odpovídal prof. MUDr. Jan Daneš, CSc., propagátor umělé inteligence v mamografii, předseda Komise pro program screeningu karcinomu prsu v ČR a člen Odborné rady zdravotnické skupiny EUC.

64b1509a97247obrazek.png
Foto: Se souhlasem prof. MUDr. Jana Daneše, CSc. 
 
Jak vyšetření probíhalo? Objednala jsem se a dostala jsem termín docela brzy, z čehož jsem měla radost (žádné několika měsíční lhůty jako na předešlém pracovišti). Paní na recepci si ověřila moje údaje, vyplnila jsem dotazník s několika otázkami a pak mě předala sestřičce. Ta mi vysvětlila, v čem spočívá vyšetření, které vyhodnocuje také umělá inteligence a zeptala se mě, zda toto vyšetření chci. Pokud bych nebyla u zdravotní pojišťovny OZP, musela bych si připlatit za tento druh vyšetření 100 Kč. Shodou náhod u této pojišťovny jsem, ale i kdybych nebyla, určitě bych si částku doplatila.
 
Samotné vyšetření je standardní, naskenují vám oba prsy z více úhlů a pak si sednete do čekárny a čekáte na výsledek. To mě také velmi mile překvapilo, protože to není úplně běžné, dostat výsledek hned. Profesor Daneš, se kterým jsem následně dělala rozhovor, mi sdělil, že jsem naprosto zdravá a že další termín vyšetření je za dva roky. Během rozhovoru mi řekl, že je to tady běžná praxe, že se pacientky dozví výsledek hned po vyšetření, takže odcházejí s výsledky v ruce, které pak mají předat svému gynekologovi.
 
Musím říci, že mám ráda pokrok moderní medicíny a toto vyšetření s využitím umělé inteligence mě nadchlo – dva lékaři čtou snímky a umělé inteligence je doplněk, který jejich verdikt potvrzuje. Jsem ráda, že jsem měla možnost toto vyšetření vyzkoušet, protože jak přístup, tak možnosti a rychlost, jak s klientkami pracují je velmi pozitivní. Ráda vám toto pracoviště doporučím.
 
Můj vzkaz ostatním ženám – je důležité chodit na mamograf každé dva roky, toto období neprodlužujte. Proč? To vysvětluje profesor Daneš v této naší otázce:
 
Jaká je nyní situace v prevenci, jsou ženy zodpovědné a chodí na mamografické vyšetření?

Odpovídá prof. MUDr. Jan Daneš, CSc., propagátor umělé inteligence v mamografii, předseda Komise pro program screeningu karcinomu prsu v ČR a člen Odborné rady zdravotnické skupiny EUC: Podle posledních statistik chodí asi 63 %. To není úplně málo. Zajímavé je, že řada žen chodí ne za dva roky na mamograf, ale za 3 roky.  Ta účast žen, pokud vezmeme tyto 3 roky, je už 70 %. To ale není ideální. Dvouletý interval je vymyšlen tak, že pokud se v prsu něco děje, je nádor v tomto období většinou zachycen včas. Důležité je, aby jich chodilo na vyšetření víc a včas. Hodně žen váhá, pokud přijdou jednou za 3 nebo 4 roky, tak se efekt screeningu ztrácí. Je tedy zásadní, aby chodily každé dva roky.

Reklama