Nedávno jsme vám slíbili, že se vydáme na kurz, během něhož se i zdánlivý antitalent může proměnit v malíře pomocí kreslení pravou mozkovou hemisférou (více ZDE). A to za pouhé dva dny. Kurz už mám úspěšně za sebou a dnes se s vámi podělím o své zkušenosti.

Během let studentských jsem kreslila často a ráda a pojala jsem přesvědčení, že nejhorší to není. Později jsem ale zcela podlehla kouzlu focení. Co bych to kreslila, když můžu jen zmáčknout spoušť, že? Ale bylo příjemné si práci s tužkou zase připomenout. Na kurz jsem se rozhodla přivést i mladší sestru, která se připravuje na talentové zkoušky na střední školu grafického designu.

Den první. Seznamujeme se, učíme se

Do hotelu, kde byl pro kurz zamluvený skvěle prosvětlený salonek, přicházíme krátce před desátou. Tady se poprvé setkáváme s naší lektorkou Pavlou Macháčkovou i ostatními „spolužáky“.

Za malou chvíli po krátkém seznámení dostáváme své pracovní pomůcky – tužky a gumu. A také svůj první úkol. Vybrat si jeden z mnoha portrétů a pokusit se jej nakreslit. Máme na to zhruba 40 minut. Mně to nestačí, jiní mají už po dvaceti minutách hotovo. Můj první výtvor dopadl takhle:

kresleni

Naším dalším úkolem jsou cvičení pro synchronizaci obou mozkových hemisfér. Kreslíme zrcadlově oběma rukama zároveň a vytváříme cosi, co připomíná třeba indiánský totem. Také jsme si zkusili kreslit své ruce poslepu.

Židle a růže – další úkol, kterého jsme se statečně chopili. Jedna skupina dostala na předloze židli, druhá skupina umělou růži ve váze. Pak se role vyměnily. Tentokrát ale nekreslíme růži a židli. Kreslíme obrysy toho okolo. A „to okolo“ pak také vybarvíme. Takže předmět doličný zůstává bílý. Jako negativ.

kresleni

kreslenikresleni

Po přestávce na oběd přichází ta správná chvíle ukázat si, jak zacházet s tužkou, a která tužka k čemu slouží. Na všechny jsou totiž stejné. Jedna se používá k vytváření obrysů, další ke stínování a kreslení a jiná zase jako podklad například pro vlasy. Někteří z nás dosud nevěděli, že stínovací tužkou lze vytvořit až jedenáct odstínů šedé a že kreslit se dá dokonce i gumou.

A vše, co bylo právě řečeno a názorně předvedeno, jsme si vyzkoušeli na dalším cvičení.

kresleni

Přecházíme k dalšímu, a pro dnešek poslednímu úkolu. Tahle mise dostává pracovní název George. Georgův profil na předloze je opatřen několika body. Ty si vyznačujeme na svém čistém papíru. Po spojení bodů vznikne jednoduchý obrys.  A my přistupujeme ke kreslení dalších detailů – ucho, nos, oči, obočí… A ve finále také stínovaní. „Až budete kreslit to ucho, nezabývejte se tím, že to nevypadá moc jako ucho. Nakreslete ho tak, jak ho tam vidíte. Je to proto, abyste se naučili respektovat to, co vidíte, a neupravovat si skutečnost podle toho, jak se hodí,“ radí lektorka.

Nejvíc jsme se vyřádili na vlasech. Kde se dostalo ke slovu zmiňované „kreslení“ gumou.

Během práce nás lektorka Pavla obchází a bedlivě dohlíží na naše výtvory. V případě potřeby poradí, pomůže, opraví. Někteří Goerge stihli dokončit do sobotních 18 hodin. Jiní, mezi nimi i já, si kus práce odložili na následující den.

kresleni

Den druhý: A teď se ukáže!

Ráno se scházíme opět o desáté a hned se chápeme tužek, abychom dokončili starého známého George.

Zbývajících šest hodin se budeme věnovat portrétu, který jsme si na samém začátku kurzu vybrali. Působivý portrét dáváme dohromady pomocí menších úkolů – nakreslit osy, vyznačit vodicí body. Načrtnout obrysy očí, vystínovat, prozářit. Stejným způsobem nakreslit rty, lehce vyznačit obrysy obličeje.

Pro mě nejtěžší část obrázky byly husté kudrnaté vlasy té malé dívky. A nebudu mlžit – potřebovala jsem s nimi od naší lektorky pomoct a ukázat, jak na ně.

S drobným nosem a stínováním obličeje jsem se už poprala po svém. Asi takhle:

obrázek

Podtrženo sečteno: Nekreslíte ani tak pravou mozkovou hemisférou jako rukama. A ty vás v neděli večer můžou trochu bolet. Během víkendu se z vás absolutní malíři nestanou. Ale dostanete dobrý základ a podrobný návod k tomu, abyste si je v sobě vypěstovali sami. „Abyste si sebou byli stoprocentně jistí, musíte v krátké době, zhruba během tří měsíců, nakreslit ještě několik portrétů. Až deset,“ uzavírá Pavla Macháčková. Rozhovor s ní si můžete na Ženě-in přečíst už zítra.

Kam dál?

Více informací o kurzech kreslení naleznete na www.witchcraft.cz

POZOR! Sledujte pozorně Ženu-in, již brzy si budete moci zasoutěžit o dárkový poukaz a na kurz si také zajít.

Reklama