Šťastní ti, kteří mají tyto útrapy již za sebou!

My jsme si na vlastní kůži vyzkoušeli, jak se takové pomůcky shánějí a kolik rodinu vlastně stojí malý školák a jeho koníček. Sehnali jsme si nastávající žačku sedmého ročníku základní školy s poměrně skromným seznamem potřebných pomůcek, jejímž nelevným koníčkem je kůň. Náš rozpočet na předškolní nákupy činí téměř jednu minimální mzdu, tedy 7000 korun. Vejdeme se?

Vyrážíme

Vstáváme o sedmé ranní a během chvíle už nás vlak veze do metropole, abychom následně zjistily, že mapu města se zapsanými adresami obchodů jsme zapomněly doma. Nalézt papírnictví v centru Prahy je trochu tvrdý oříšek, proto se vydáváme hledat Týnskou uličku a v ní sídlící obchod s jezdeckými potřebami, který jsme již den předem dle nabídky na internetu zhodnotily jako jeden z nejlevnějších. Ještě než tam dorazíme, proklínáme počasí. Vyrazily jsme oděné do deště a chladu, teď už ručička teploměru ukazuje 25 stupňů.

Kůň jako koníček

Ochranná helma, bičík, rajtky, vodítko, hák, hřbílko a další skoro tajemné názvy jsou psány úhledným písmem školáka na kousku papíru, který žmoulám v ruce. Abych se přiznala, bezpečně rozumím jen prvním dvěma. Nezasvěcený by řekl, že bičík není taková věda, ale ona je.

„Varovali nás, abychom si nekupovali příliš dlouhé a silné bičíky," vysvětlila malá zákaznice Jarmila, zatímco hledala v nepřeberném množství bičíků ten nejvhodnější. Vodítko – dlouhé lano s karabinou sloužící ke stejnému účelu jako vodítko psí – se k mému úžasu vybíralo také poměrně dlouho. Zato jezdecké rukavice jsou vybrány během okamžiku.

Postupujeme dále. Klidně si ještě vyzkoušejte ty rajtky ve větší velikosti, ale já myslím, že vám, slečno, budou lépe ty první," nabízí ochotná prodavačka. Malá zákaznice i její obsluha byly hned zkraje varovány, že mé znalosti jsou v tomto oboru dosti mělké, a proto si všechno musí vyříkat mezi sebou. Opravdu nemám tušení, jaký je rozdíl mezi australským a holandským typem jezdeckých kalhot. Nakonec je možná rozhodujícím faktorem i cena, bereme holandské.

Samozřejmě, že jsou i kalhoty za šest a více tisíc. To už jsou pak ty značkové, ale takové věci si žokejové mezi sebou nezávidí. Sama používám holandské a už jsem s nimi léta spokojená," rozhání naše rozpaky prodavačka. A pro blembák se stavte později, měly by dorazit koncem týdne," loučí se s námi. V tuto dobu se totiž nacházely na prodejně už jen dva. Jeden příliš malý a druhý nevyhovující.

V jezdeckém klubu máme přikázáno mít helmu se zapínáním na přezky, tahle má jen gumu," vysvětlila mi svou nespokojenost školačka. Postroj na koně díky bohu kupovat nemusíme.

Kolik stojí koníček?

Rajtky                      1050 Kč
Hřbílko (gumový kartáč) 57 Kč
Rukavice                    120 Kč
Vodítko                      170 Kč
Bičík                          125 Kč
Háček                          29 Kč
Helma                        800 Kč
Jezdecké boty           1700 Kč
celkem                     4051 Kč

A co škola?

Papírnictví nám skutečně dělá těžkou hlavu. Narazit na obchod s učebnicemi problém není, jenže ty děti na základní škole ještě kupovat nemusí. Nemusíme kupovat ani žádné sešity. Měli jsme možnost nechat si je ve škole objednat a já je objednané mám. Tuším, že za ně nezaplatíme víc než 200 korun," upozorňuje předem Jarmilka.

Naše další kroky tedy směřují ke specializovanému obchodu, musíme totiž koupit psací potřeby pro leváky. Jenže náhoda" nám postavila do cesty stánky s občerstvením a tolik vytouženou zmrzlinou. Hledání ještě pár minut počká.

Prodejna se školními potřebami naštěstí vychází levákům vstříc. Nůžkami, pravítky i několika speciálními pery doplníme již vybavený penál ležící též na dně nákupního košíku, který je po několika minutách zaplněn barevnými papíry, čtvrtkami, štětci, deskami na sešity. Kam to všechno dát? Batoh přece!" vzpomněla si žačka cestou k pokladně.

Líbí se všem dětem věci, na které nelze dosáhnout? Ochotná prodavačka v mžiku stála na štaflích a chytala balanc, přičemž se snažila vyhovět rozmarným zákaznicím a podat ten úplně nejvrchnější.

A ouha, u pokladny zjišťujeme, že k zaplacení všech položek nám chybí 150 korun. Ne že bychom neuměly počítat. Jen jsme v tom víru nákupů zapomněly na předešlou návštěvu obuvi, kde také pár" korun snadno zmizelo. Dávám si pár slušivých expresivních jmen a nabízím dítě jako zástavu, personálem je nám naštěstí umožněno odběhnout si k nedalekému bankomatu společně a pro zboží se vrátit. U pokladny se po návratu ještě několikrát omlouvám a pak nabíráme směr vlakové nádraží. Ověšeny taškami dobíháme vlak v posledních vteřinách.

Kolik stojí škola?

Batoh                       1038 Kč
Vybavený penál          350 Kč
Potřeby pro leváky      175 Kč
Výtvarné potřeby        230 Kč
Desky, fólie a obaly    412 Kč
Přezůvky                   550 Kč
Tenisky                     249 Kč
Sešity                       200 Kč
celkem                   3204 Kč

Domů se dostáváme po šestnácté hodině. Krokoměr na mobilním telefonu za dnešní den ukazuje 18,3 kilometru, stav bankovního účtu činí nula. Náklady na předškolní nákupy přesáhly původní rozpočet o 255 korun. Po přičtení nákladů na občerstvení a dopravu by se konečná cifra k osmičce jistě velmi přiblížila. Před rodiči, kteří toto musejí absolvovat každoročně, smekám. Před těmi, kteří mají potomků několik, smekám dvojnásob.

Máte doma školáka? Už máte za sebou nákupy, nebo vás ještě čekají? Kolik na začátku školního roku utratíte?

Reklama