Vypravila jsem se tedy do Liberce a objednala jsem se na celkové zátěžové vyšetření. Zajímalo mne, co Centrum sportovní medicíny nabízí takovým sportovcům, jako jsem já. Současně jsem při vyšetření využila možnost a vyzpovídala jsem MUDr. Zuzanu Mottlovou, tělovýchovnou a sportovní lékařku, která mne vyšetřovala.

5ed8bb578f066obrazek.pngStále je nutné myslet na zdraví a na prevenci. Intenzivně běhám asi deset let, chodím do posilovny a trénuji sebeobranu. Když se to všechno hezky sejde, mám tak 5 do týdne vydatný pohyb. Navíc jsem už na amatérských závodech v kategorii 50 +, takže mě zajímá, jak na tom mé tělo je a kde je možné riziko.

Paní doktorka mi vysvětlila, že před testem je třeba klienta vyšetřit tzv. od hlavy k patě. Čekalo mne tedy měření fyziologické funkce v klidu, moji výšku, váhu, poslechové vyšetření srdce. Následuje klidové EKG a pak zátěžové EKG – to už je v rámci zátěžového testu. Pomocí metody bioelektrické impedance mi zjistili, jak jsem na tom s tukem,  v jaké stavu jsou mé svaly, jaké je jejich rozložení v těle. Samotný zátěžový test na speciálním kole, kdy lékařka sleduje, jak srdce a oběh reagují na zvyšující se zátěž, může trvat 12 minut.

Svlékám se tedy do sportovního oblečení a nechám na sebe navěsit všechny hadičky a trubičky, které měří nejen moje srdce, ale také to, jak dýchám. Posledním krokem je nasazení masky, aby bylo měření dechu při zátěži přesné. Připadám si jako mimozemšťan a to už mi lékařka dává pokyn, abych rozjela kolo. Samozřejmě časem měřicí přístroj zvyšuje zátěž. Šlapu do pedálů, co můžu a zátěž se samozřejmě pozvolně zvyšuje. Když už ve statistice měření jsem s dechem a výkonem pod potřebným limitem a sama cítím, že už nemám sílu stíhat zátěž, test končí. Převlékám se a čekám a vyhodnocení.

Konečně se dozvídám, jak na tom jsem. Po všech vyšetřeních zjišťuji, že srdce mám zdravé, mé tělo dle tabulek „metabolický věk“ odpovídá 37 letům – super zpráva, je mi 52 let! Podíl svalů a tuku je 30 % tuku, 66,6 % svalů a 2,4 „ostatní hmota“. BMI mám 23,3, takže jsem v normálu, žádná nadváha nebo podváha. Po zhodnocení výkonu mi paní doktorka říká, že mé síly – výkon je na 153 % věkové normy a vitální kapacita plic je na 124 % věkové normy. Takže jsem spokojená. Nemám žádný problém a mohu se dál bez obav věnovat svým oblíbeným aktivitám. Ještě, kdyby někdo mému tělu vysvětlil, že když mám takhle pěkný výdej energie a dobrý výkon, nemuselo by hromadit kolem pasu nechtěný tuk... ale to už bych chtěla asi moc!

Pokud tedy amatérsky sportujete, je dobré si na takové speciální vyšetření jednou za čas dojít. Jak říká paní doktorka Mottlová, některé srdeční vady nemáte bez odborníka šanci poznat. Zejména, pokud máte v pravidelném pohybu nějakou časově delší přestávku, nebo nejste úplně nejmladší a najednou začnete intenzivně sportovat, je dobré se dojít vyšetřit.

Ze své zkušenosti bych ještě zdůraznila: sportujte pro radost, nezapomínejte na regeneraci (zařazujte pravidelně saunu, vířivku), po každé sportovní aktivitě se správně protáhněte, pokud běháte, věnujte náležitou péči také svým chodidlům, pečujte o klouby.
5ed8bb83bf548obrazek.png
Rady a tipy odborníka, odpovídá MUDr. Mottlová

Na co si má dát amatérský sportovec pozor?
Každý, kdo nikdy pravidelně nesportoval nebo je po velmi dlouhé pauze, by měl začít pomalu, ale pravidelně. Sport by měl volit podle toho, co mu vyhovuje ze zdravotního hlediska a zejména to, co ho baví. Rozhodně to nepřehánět se zátěží a zbytečně nepřeceňovat svoje síly. Mezi vhodné sporty patří jízda na kole nebo běh. Lidem, kteří trpí obezitou a pravidelně nesportují, doporučujeme zejména chůzi. Plavání je vhodným sportem prakticky pro každého.
Kolik vyšetření s konzultací v Centru sportovní medicíny na EUC Klinice Liberec stojí a jak dlouho trvá?
Průměrná doba vyšetření bývá okolo 30–40 minut. Závisí na jeho rozsahu. Cena se pohybuje mezi 800–2000 Kč bez vyšetření krve. Samotný zátěžový test, kdy sledujeme, jak srdce a oběh reagují na zvyšující se zátěž, může trvat 12 minut. Před ním probíhá rozhovor, kdy zjišťujeme rodinnou, osobní a sportovní anamnézu a další informace důležité pro následný průběh vyšetření.

Je potřeba se k vám objednat? Jak moc dopředu? Chodí k vám pak lidé i na kontroly?
Ano, vždy je potřeba se objednat. Naše centrum vyšetřuje řadu profesionálních nebo organizovaných sportovců. Vyšetřujeme i záchranáře, hasiče. Je tedy třeba prohlídku vždy předem naplánovat. Většina sportovců k nám chodí na pravidelné kontroly obvykle 1x za rok, stejně tak to bývá s prohlídkami pro výkon náročných povolání.

Jaké typy vyšetření či konzultací u vás nejčastěji poptávají?
Nejčastěji jde o zátěžový test na kole. Toto vyšetření převažuje u dětí nebo amatérských sportovců. U profesionálů je to nejčastěji zátěžová spiroergometrie také buď na kole nebo běhátku (slangový výraz pro běhací pás). Toto vyšetření je podstatně komplexnější.

Jakým dalším skupinám klientů můžete pomoci?
Pomoci můžeme prakticky každému, kdo se sportu chce věnovat nebo věnuje na jakékoli úrovni.
Co doporučíte tomu, kdo se právě rozhodl, že bude o svou fyzickou schránku více pečovat? Je mu lehce přes 40, sportu se kdysi věnoval, ale teď tak 10 let jenom intenzivně pracoval za kancelářským stolem.

Deset let je velmi dlouhá pauza. Určitě je třeba si uvědomit, že každá změna začíná v naší hlavě. Zní to jako fráze, ale skutečně je to tak. Vrcholoví sportovci z nás v tomto případě už nebudou. Nicméně i ve 40 můžete začít trénovat třeba na půlmaratón. Možné je vše, ale s rozumem, to znamená stanovovat si reálné cíle a hlavně vytrvat. Vybrat si sport, který člověka baví a naplňuje, jinak s ním brzy skončíte. Vyšetření u sportovního lékaře je jistě na místě, aby došlo k vyloučení onemocnění srdce a oběhu nebo některých chronických onemocnění. Sportovní lékař zároveň určí tzv. tréninkové zóny (intervaly) a poučí klienta o tom, jak by měl jeho trénink podle aktuálních výsledků vypadat.

Více najdete na EUC.CZ
 
 

Reklama