Péče o zuby a dásně je součástí každodenní hygieny. K tomu, abychom se mohli o zuby a dásně dobře starat, máme k dispozici řadu kartáčků, mezizubních kartáčků, nití, zubních past… výběr pomocníků je velký. Jak se však v nich vyznat? Rozhodnete se sami, nebo se poradíte s dentální hygienistkou? Jako jsem to udělala já.

zuby

Piju často kávu, víno, miluju pokrmy, které jsou pro zuby zátěží – citrusy, zeleninu (červenou řepu)... na doporučení své dentální hygienistky jsem přešla od běžného manuálního zubního kartáčku různých tvarů a tvrdostí  na dobře známý ultrasoftový kartáček s rovně zastřiženými, velmi měkkými a hustě osázenými vlákny. Ale moc mi nevyhovoval. Také doporučená doba čištění byla na mne příliš dlouhá (15–20 minut). Mám i nepatrnou zkušenost s elektrickými rotačními kartáčky. I přes tuto speciální péči jsem se potýkala s tím, že kartáček měl ohnutá a rozštěpená vlákna, nebyl odstraněn všechen plak, často se mi tvořil zubní kámen, zadní zuby jsem měla nedočištěné…

zuby

PhilipsNa doporučení jsem se dostala k sonickému zubnímu kartáčku Philips Sonicare, konkrétně model  HealthyWhite, který řeší mé problémy: Má v sobě zabudovaný 2minutový časovač, upozorňuje, kdy mam přejít na další úsek chrupu, diamantové zastřižení vláken kartáčkové hlavice pro dokonalé čištění zubního plaku a speciálně upravený čistící režim White pro větší odstranění pigmentací ze zubů.

Ráda zkouším moderní vychytávky, které navíc perfektně fungují a svým výkonem zlepší péči o zuby a dásně. Přiznám se, že mě s ním naučila zacházet odbornice – dentální hygienistka, která s kartáčkem pracuje a ví, jak jej správně použít, aby byl výsledek práce kartáčku nejefektivnější. Vysvětlila mi, že je to velmi jednoduché, ale musí se dodržet správná technika čištění. Když to popíšu úplně zjednodušeně – nanesu si na kartáček zubní pastu a v úhlu cca 45 stupňů jej přiložím na hranici zubu a dásně do krčkové oblasti. Začínám od stoliček, pomalým plynulým pohybem posouvám kartáčkem z jednoho zubu na druhý na opačnou stranu čelisti, ve stejném úhlu. Žádné rychlé pohyby nebo náznak klasického „čištění“. Jen pomalu přejíždět, nechat hlavici klouzat po jednotlivých zubech, kartáček svými vibracemi udělá práci sám. Tímto způsobem přejedu plochy zepředu a zezadu,  v horní i dolní čelisti.

Jak se kartáček používá, uvidíte na tomto videu:

Moje zhodnocení?

Výsledek: Spokojenost, viditelně bělejší zuby a zdravější dásně a dobrý pocit z kvalitní péče.

zubyMám skvělý pocit! Čištění je opravdu velmi jednoduché. Je nastavené na dvě minuty, což je obvykle odborníky nejdoporučovanější doba čištění. Samozřejmě, když chcete, můžete čistit déle. Při čištění cítím, jak mi vzniká směsí zubní pasty, vody  a slin napěněná tekutina, která se dostává i do mezizubních prostor. Díky této okysličené tekutině se při čištění ničí i anaerobní bakterie obsažené v zubním plaku, které jinak přežívají pouze bez kyslíku. Sonický kartáček HealthyWhite má k dispozici dva čistící režimy – Clean a White – přepnu jednoduše stiknutím jednoho tlačítka. Sonický kartáček Philips Sonicare HealthyWhite používám již déle než měsíc a musím říci, že ve srovnání s obyčejným manuálním kartáčkem odstraní více zubního plaku i nánosů pigmentací z čaje a kávy. To, co jsem musela řešit zdlouhavě a ne vždy dokonale manuálním kartáčkem, je nyní hračkou pro Philips Sonicare HealthyWhite. Je to pro mne výborná volba. Dokonalá péče za krátký čas. Kartáček vydrží nabitý tři týdny a je velmi skladný. Také se mi líbí růžový design modelu HealthyWhite Pink, ale to nemá co dělat s funkčností, jen jsem trochu rozmarná a mám ráda stylové kousky. Což tento moderní kartáček Sonicare od Philips je. Výhodou je také možnost výměny a střídání kartáčkových hlavic, takže jedno tělo kartáčku můžou používat v domácnosti i ostatní členové rodiny.

Na jakém principu sonický kartáček funguje? Proč se nazývá „sonický“ ? Díky své technologii!

Jedná se o jedinečný způsob čištění, který pomáhá udržet zuby a dásně zdravější, je založen na patentované sonické technologii. Jejím základem je kombinace kmitání vláken frekvencí 31 000 stěrů za minutu a vychylování hlavice v přesně definovaném rozsahu nahoru a dolů. Vysokou frekvencí kmitání vláken dochází k mechanickému rozrušení bakteriálního zubního plaku. Sonická technologie navíc dává při čištění zubů vzniknout takzvané okysličené dynamické vlně. Ta rozpohybuje molekuly vody spolu se zubní pastou a slinami, odplaví rozrušený plak adostává se do obtížně přístupných míst (mezizubního prostoru, do dásňového žlábku kolem zubního krčku).

Účinnost patentované sonické technologie je prokázána: sonické kartáčky Sonicare odstraňují více zubního plaku než manuální zubní kartáčky, což dokazují mnohé klinické studie.

zuby

Více najdete na www.philips.cz/e/pece-o-ustni-dutinu/consumer/cons-range-toothbrushes.html

Reklama