S kamarádkou Katkou chodíme občas běhat, pokud nám to vyjde časově. Obě nás zajímá, jak si vylepšit techniku běhu a styl. Přivítáme dobré rady, které se týkají běhu. I když se nic nemá přehánět, je dobré vědět, jaký máte došlap a jaké boty se pro vaši nohu hodí. Proto jsme neváhaly, když jsme mohly společně testovat speciální footscan, a poté absolvovat ukázkovou hodinu s běžeckým trenérem.

nice footscan skupina

Sešly jsme se v pražském běžeckém centru Top4Running http://top4running.cz/. Tady si můžete koupit boty nebo oblečení na běhání, ale také se poradit s odborníky a nechat si udělat footscan, což vám jako běžci může přinést důležité informace o vašem běhu. Jak měření probíhá? V prostorách centra se bez bot proběhnete po speciální desce, která nejprve nasnímá vaše chodidla, když stojíte a následně když běžíte.

footscan nike

Jak to všechno funguje? Je to rychlá akce, footscan jsem vyzkoušela během několika minut, co jsem se po desce svižně proběhla, již systém zpracovával výsledky. Jedná se o nejmodernější měření došlapu. Deska, která vše snímá je dlouhá 1,5 metru a v jejích útrobách se nacházejí tisíce a tisíce vysoce citlivých senzorů, jejich hustota pak vychází na 2,6 senzoru na cm2. Citlivost a odolnost těchto senzorů je taková, že by mohly změřit všechno od kuřete po slona. Tyto senzory pak rozeberou váš běh doslova na milisekundy. Provádí totiž statické a dynamické měření došlapu, data posílají do počítače, kde specializovaný software přesně vyhodnotí biomechaniku došlapu, odchylky od ideálu i nepatrné změny mezi jednotlivými druhy vámi zkoušené obuvi. Ale není to vše jen o strojové analýze. Součástí je i odborné poradenství, vyškolený personál, který dokáže tato data přesně interpretovat, vysvětlit vám vaše přednosti a nedostatky i případná rizika. Vše pak skloubí s vašimi požadavky a vybere nejvhodnější botu.

Takže se dozvíte, jak jste na tom a ještě vám doporučí boty, které jsou pro vás vhodné – výběr je opravdu velký, napříč všemi značkami.

klara footscan nike

Co mi vyšlo z měření? Měla jsem radost, můj došlap byl správný, noha se chová tak, že je vidět, že pravidelně běhám. Jen mám dominantnější pravou nohu, která je důraznější v odrazu. Také si mám hlídat špičky, které mi jdou při běhání lehce do stran.

nike footscan výsledek footscan detail vysledek

Pokud ale máte nějaký problém, může ho footscan velmi dobře odhalit. Následně se můžete zaměřit na odstranění komplikací tak, aby váš běh byl v pohodě. Součástí toho je i výběr dobrých a vhodných bot – doporučuji si boty vždy vyzkoušet, projít se v nich, boty na běhání není dobré nakupovat na internetu – myslím tím boty, které neznáte a nemáte s nimi zkušenost.

trener nike footscan nike akce footscan

Proč je dobré si zajít na footscan? Odpovídá Michal Kulka, NIKE coach, trenér běhu: „Foot scan je důležitý pro zjištění všemožných disbalancí došlapu. Dá se na něm poznat, zda měl dotyčný nějaké zranění, zda došlapuje rovnoměrně na obě chodidla apod. A též, jakou obuv by měl nejen na běhání nosit...“

Po měření došlapu nejmodernější technologii jsme s Katkou vyrazily na trénink s běžeckým trenérem. Vždy jsem si myslela, že běh je jen o tom vzít si boty a jít běhat. Proto mne zajímalo, jak takový speciální trénink vypadá. O tom bude další článek.

Čtěte více:

klara obchod nike nike trener vyber bot

Jak vybrat běžecké boty?

Poradí vám Michal Hrabec, běžecký bloger running2.cz, redaktor Rungo.cz a člověk, kterému běhání naprosto změnilo život. Více na této stránce: http://top4running.cz

Naše články:

Reklama