zijzdrave.cz

Velikonoční svátky spolu s tradičním půstem jsou velmi vhodnou příležitostí, kdy můžete ozdravit svůj jídelníček a prospět svému organismu. Důležité je přistoupit k velikonočnímu půstu spíše jako k „odlehčovacím dnům“ než jako k drastickému hladovění. „Odlehčovací dny“ plné zeleniny a ovoce zlepší činnost vašich střev a zároveň pozitivně působí na dobrou práci mozku a vyšší výkonnost při duševní práci. Takovým pojetím půstu se vyvarujete nepříjemného jo-jo efektu, který následuje po každém razantním omezení příjmu potravy.

Půst je největším křesťanským svátkem. Bez ohledu na vyznání se na něj připravuje většina českých rodin - pletou se pomlázky, malují vajíčka a pečou velikonoční beránci. K Velikonocům však také patří 40denní postní období. Většina lidí zkracuje toto období na jednodenní půst během Velikonočního pondělí, které letos vychází na 25. dubna.

Půst pro zdraví

Ať již držíte půst dlouhodobý nebo jen „pondělní“, je třeba si uvědomit, že půst není synonymem hladovění. Jde spíše o odlehčení vašeho běžného jídelníčku. Nejčastěji bývají vynechány masné výrobky (převážně teplokrevných zvířat) a tuky. Rozhodně byste však neměli zásadně omezovat příjem sacharidů (tj. cukrů), které jsou nezbytnou součástí pro zdravý organismus.

zijzdrave.cz

Namísto hladovění, které vede k opětovnému vzestupu váhy, do jídelníčku zařaďte ovoce a zeleninu, ideálně 500 gramů v průběhu dne. S přicházejícím jarem se začíná v obchodech a na farmářských trzích objevovat více druhů a také zelené natě, které přinášejí do výživy člověka řadu důležitých látek. Je tedy z čeho vybírat. Vyšší obsah zkonzumované vlákniny následně vede k odlehčení gastrointestinálního traktu, což vám umožňuje dobrou práci mozku a vyšší výkonnost při duševní práci.

V případě, že se potýkáte se zdravotními problémy a nejste si jisti, jestli je půst vhodný i pro vás, podívejte se na video obezitologa, MUDr. Martina Matoulka, Ph.D. MUDr. Matoulek vás seznámí s vlivem půstu na lidský organismus z odborného, lékařského hlediska. Své případné obtíže a pochybnosti s ním můžete také konzultovat on-line. Stačí zaslat svůj dotaz na e-mailovou adresu info @ zijzdrave.cz. Odpovědi naleznete v průběhu dubna na internetovém portále o zdravém životním stylu a racionálním snižování váhy www.ZijZdrave.cz.

Jarní recepty

zijzdrave.czK Velikonocům nepochybně patří kromě beránka také nádivka a pokrmy z vajec. Pokud vám záleží na štíhlé linii, vězte, že tyto tradiční pokrmy je možné připravit i v odlehčené formě. Inspirovat se můžete jednoduchými jarními recepty na velikonoční nádivku, staročeskou couračku nebo pokrmy z málo známé pučálky nebo pražma.

Recepty, videa a zajímavé články nejen o Velikonocích vám přináší www.ZijZdrave.cz.