Metodu samotnou si určitě pamatujete ze školy, kde se zkoušela s olejovými barvami. Ano, správně, to jsou ty barvy, které jsou mastné, a tak plavou na vodě. Z povrchu vody se pak krásně nabalily na předmět, který jsme chtěli ozdobit.

Já jsem vyzkoušela barvy Marabu, které jsem nanášela na lepenkovou krabičku, potaženou slabou jednobarevnou fólií. Nanášet barvy přímo na lepenku jsem si nteroufla - bála jsem se, že se mi krabička zkoutí. V případě nepotažené krabičky bych vyrobila mramorovaný papír, kterým bych krabičku potáhla.

Jak jsem postupovala? Do krabičky od zmrzliny jsem nalila čistou vodu, do ní nakapala trošku barev a promíchala špejlí. Samozřejmě jsem barvy ještě v lahvičkách dobře protřepala a kapala jsem nejprve tmavou, abych viděla efekty na hladině vody - světlá barvy je vidět poměrně špatně. Jakmile jsem byla s obrazcem na hladině spokojená, položila jsem víko krabičky na vodu tak, aby se celé dotýkalo barev. Ty na něm zůstaly pěkně přichycené a po pár minutách už šly obarvit i stěny víčka. 

Co můžeme barvit? Uvedenými barvami jsem zkoušela mramorovat papír, krabičky, vatová vajíčka, kuličky, svíčku a hedvábí - všechny povrchy dopadly skvěle. Svíčku jsem ovšem nabodla na špejli a barvu na ní otáčením "nabírala" - doporučuji před pokusem naostro nejprve vyzkoušet nanečisto, jestli se svíčka do krabičky vůbec celá vleze, protože barvou musí projet celý její obvod. Jak je vidět na obrázku, barvy nejsou krycí - z použité světlé a tmavě modré se stala po nanesení na žlutý povrch krabičky zelená.

Co může nastat za zrady? V zásadě nejčastější problém je ten, že se barvy hned po nanesení sráží - podle mých zkušeností pomůže jednak důkladně protřepávat barvy ještě v lahvičce, to znamená před nanesením, a v každém případě pečlivé vymytí a odmaštění misky, ve které se barvy míchají. Pokud máme nepěkné okraje nanesené barvy, můžeme předmět vylepšit: konturou, určenou pro daný povrch: můžeme objet okraje skvrn, a tím celé zdobení značně "pozvednout", ovšem až po důkladném zaschnutí barev.

A teď už jenom nakoupit barvy a zkoušet a zkoušet...

 

             
Reklama