Změny v trendech líčení jsou podstatně méně razantní než ty v oblékání. Výrazněji se mění tak maximálně jednou za deset, dvacet let, a to ještě pouze v detailech.

Výrazné rty „vystrkují růžky“ zatím jenom z reklam, a nikoliv „z ulice“.
V poslední době zaznamenávám jasný nastupující směr rtů tmavších a červenějších barev. Všimla jsem si toho nejen na reklamních fotografiích a katalozích proslulých firem, ale také na fotografiích modelek propagujících oděvní módu (například Firma Reserved).
Jenže...

lipstick

Velká většina žen se výrazným rtům vyhýbá, proč?

Konzervativní vkus
Rády se držíme zaběhnutých pravidel a cítíme se dobře jenom v tom, na co jsme zvyklé (já sama mám tento problém s vlasy) a to, co se nosilo před 20 a více léty, prudce odmítáme coby „out“, zastaralé a směšné. Jarní a podzimní proměny na našich stránkách potvrdily jednoznačně oblíbenost nenápadného a přirozeného make-upu (Však jsem to za své experimenty často od vás „slízla“.)

Obavy z nápadnosti
Sleduji často při cestě tramvají a v ulicích centra Prahy ženy okolo sebe. Výrazně nalíčené rty objevím tak na jedné ženě ze sta. Obecně si ženy rty na rozdíl od očí nelíčí vůbec - raději použijí bezbarvou pomádu.

Nedávno jsem četla v jednom tištěném časopisu článek, kde psycholožka upozorňuje, že červeně si rty ženy od nepaměti barví proto, aby upoutaly pozornost druhého pohlaví. Že by za bezbarvými rty vězela podvědomá vrozená obava, aby si o nás muži nemysleli, že je „balíme“?

Tuto teorii nicméně popírá často zveřejňovaný názor „obyčejných“ mužů, kterým barva na rtech žen vadí nejen při líbání (klasické filmové klišé otisku rtěnku na límečku košile nemusím připomínat).

lipstickLenost
Ženy si ráno rty nalíčí, ale už je po zbytek dne nekontrolují a barvu neobnovují, což je na rozdíl od očního make-upu samozřejmě nutné po každém jídle, ne-li napití.

Jiný kraj, jiný vkus
Barevné rty vidím často na cizinkách a možná jsou jich plné ulice jiných měst než Prahy (ZDE).

Kdysi...
Ještě v 50. letech minulého století si naopak ženy líčily pouze rty (kromě rtěnky používaly ještě pudr). Třeba moje tchyně, krásná to žena narozená v roce 1921 (šik až do konce života), pečlivě dbala na to, aby i doma při úklidu měla rty nalíčeny. Skutečně jí její tmavá hnědooranžová velmi slušela a omladila ji. Já tehdy nosila pouze narůžovělou v souladu s trendy 70. a 80. let, a když jsem zkusila tu její, připadala jsem si hrozně. Dnes k této barvě podvědomě tíhnu (jsem stejný barevný typ, jako byla ona).

Moje praxe
Za pět let jsem se setkala ve své klientele pouze s jedinou mladou ženou (typ atraktivní, inteligentní a profesně úspěšná manažerka), která se nejen červené rtěnky nebojí, ale bez ní se cítí poměrně nesvá. Pro změnu jsem jí totiž předvedla alternativu jiného líčení s přírodně zabarvenými rty.
Úplně stejně, leč opačně, reaguje většina žen na červenou rtěnku.

Když chce žena vypadat lépe

Pokud líčení rtů vynecháme úplně, náš make-up nebude nikdy působit dokonale, ale „nedodělaně“ a neupraveně (pokud nejsme dokonale krásné a nemáme přirozeně tmavě konturované i vyplněné rty přírodní - i zde bych doporučila bezbarvý lesk).
Ve středním věku navíc začínají rty ztrácet přirozené kontury a barvu, takže ženám nalíčené rty zalichotí.
Zajímavý pokus učinila jedna z mých kolegyň: Z nedostatku času na akci pořádané pro kolemjdoucí ženy použila pouze pudr, tvářenku a lesk na rty. Přesto se ženy okamžitě cítily „jinak“, svátečněji - lépe!

Nedostatek odvahy
Musím prozradit, že zástupkyně šéfredaktora, naše Klárka Wimmerová, mě přivedla na myšlenku, že roli může hrát i nejistota. Bojíme se, zda zvolíme správný odstín a postup líčení a také, jak budeme v nezvyklém „looku“ vypadat.

Pokud jste na tom podobně jako Klárka a chcete do změny jít, rozhodla jsem se vám poradit.

Praktické rady

Nejdříve si pořádně vyzkoušejte, jaká barva vám sluší. V naší populaci je mnohem více žen „chladných“ typů (zjednodušeně letní a zimní - sněhurkovský - typ), těm sluší chladná červená. Typům „teplým“ sluší do oranžova a hněda. Nejjednodušší test provedete tak, že si k obličeji přiložíte čistě bílý papír a poté v barvě slonové kosti. Vypadáte-li lépe s papírem (látkou) čistě bílou, jste zřejmě typ chladný, a naopak. Pozor: nenahrazuje odborné poradenství - pouze „první dojem“. Vyplatí se barvu pečlivě vyzkoušet a teprve poté nakoupit. Na každé ženě totiž barva oxiduje jinak - nikdy nekupujte rtěnky, lesky a konturovací tužky podle katalogu tištěného nebo internetového. Nelze zabránit barevnému posunu. Takže si např. vyberete rtěnku do oranžova, ale ve skutečně dostanete rtěnku vínovou.

Důležitý je tvar rtů. Vyhněte se výrazně červeným (cihlovým, nebo tmavěrudým) barvám, máte-li rty velmi úzké či téměř neznatelné (alespoň na den - umělé světlo ubírá barvě na intenzitě).

Rty by měly být na výraznou barvu připraveny a ošetřeny (nejlépe peelingem), musí působit zdravě a hebce. Na suchých, rozpraskaných, příp. vrásčitých rtech (pozor - mívají silné kuřačky ve vyšším věku) nebude výrazná barva působit dobře.

rtěnky

Nezapomeňte před nanesením barev potřít rty make-upem (společně s celou tváří - vyniknou pouze na bezchybné pleti) a poprášit pudrem.

Rozhodně zejména začátečnicím v oboru líčení rtů doporučuji použít konturovací tužku (stačí i zcela průhledná), neboť si nejdříve nakreslíme obrys a pak prostě vybarvíme jako omalovánky. Tužka zabrání jednak rozmazání rtěnky (uznávám, že to vypadá strašně), jednak zkoriguje tvar. Při velmi plných rtech vedeme konturku po vnitřním okraji, úzké rty je možno citlivě zvětšit a „domalovat“.

Na závěr doporučuji zkusit nejprve zakoupit lesk (je méně intenzivní než rtěnka), a pokud se v nové barvě budete cítit dobře, přidat rtěnku a lesk nanášet až na ni (rty vydrží nalíčené déle).

I po pečlivé aplikaci počítejte s tím, že plné rty odolají obědu snadněji než úzké (barva zůstane zvnějšku, kdežto úzké rty rtěnku „sní“).

Tak co, jste některá z vás ochotna „jít do změny“ a pořídit si výrazně červenou rtěnku či lesk? A myslíte si, že se trend výrazně nalíčených rtů ujme i v rámci „módy ulice“?

Čtěte také:

Reklama