pruhy

Pruhy a proužky patří k nejoblíbenějším vzorům na oblečení, tak proč je nevyzkoušet i v bytě? Současné trendy pruhům přejí a to nejen těm na textiliích či tapetách. Zkuste si vytvořit pruhy malbou. Nevíte jak? Přinášíme vám spoustu inspirace

Není žádnou novinkou, že pruhy dokážou opticky kouzlit. Podle toho, jakým vedou směrem, zda vodorovně, či svisle, můžou čarovat s prostorem - rozšiřovat, zužovat, zvyšovat, či snižovat.

A toho se dá využít. Vodorovné pruhy v úzké místnosti, třeba v předsíni, ji dokážou rozšířit a tím i prostorově vyvážit. Dobře se uplatní i u vysokých stropů. Vodorovné pruhy vedené několik desítek centimetrů pod ním, ho opticky sníží. Ještě lepšího efektu se dosáhne využitím kontrastních barev.

pr

Svislé pruhy mají schopnost místnost opticky zvýšit a trochu zmenšit, takže se hodí spíš do velkých pokojů, které se díky nim stanou útulnějšími. V malých bytech se dají doporučit spíš jen na jednu stěnu, nebo v malém množství jako dekorativní prvky.

p

Svislé i vodorovné pruhy můžete vzájemně kombinovat a vytvořit z nich třeba obrazce, které působí velmi dynamicky

Pokud vás tento trend zaujal, přečtěte si návod, jak postupovat.

Co budete potřebovat? Vodováhu, papírovou lepicí pásku, kovový svinovací metr, který poslouží jako pravítko, křídu, malý váleček a samozřejmě barvu.

  • Pomocí vodováhy a svinovacího metru vyznačte budoucí pruhy, zakreslete je křídou
  • Papírovou páskou přelepte pruhy, které mají zůstat bílé. Nebo označte okraje budoucích pruhů, které mají být barevné. Ujistěte se, zda je páska dobře přilepená, aby pod ní nezatekla barva.
  • Naneste na zeď malé množství hustší barvy válečkem. Barvu nanášejte i přes pásku kvůli čisté přechodové linii mezi jednotlivými pruhy. Je-li potřeba nanést druhou vrstvu barvy, počkejte, až první důkladně zaschne!
  • Odstraňte pásku. Ale ještě před tím se ujistěte (nejlépe na nějakém nenápadném místě) zda je barva dostatečně suchá, aby nestékala.

Chcete inspiraci? Podívejte se na krásné příklady do fotogalerie.

Zdroj foto: Dulux.cz

Co vy na to, milé ženy-in? Šly byste do pruhů? Troufly byste je samy namalovat? Napište nám svůj názor ne tento malířský trend.

Čtěte také:

Reklama