ajurveda

Pokožka je největším orgánem člověka. Tisíce nervových zakončení ji spojují se všemi orgány a tkáněmi těla. Proto mohou být přes pokožku zklidněny a ovlivněny tělo a mysl člověka.

Rychlejší stárnutí je způsobeno vysycháním tkání, do nichž je přiváděno méně živin, a z těla se pak hůře vylučují toxiny. Kůže střádá toxiny při špatném trávení, takže správné trávení a zdravé zažívání zlepšují stav kůže. Oleje také chrání před UV zářením.

ajurveda

Ájurvédská masáž má výborný účinek, protože spíše než na techniku a tlak se soustřeďuje na marma (akupresurní) body a individuální přístup s použitím vhodných léčivých olejů a bylin. Teplým olejem a jemnou masáží se otevřou kanály, kterými se vylučují nahromaděné toxiny. Mladistvost, vitalita a radost ze života jsou stále větší a zvyšuje se i plodnost. Tím se v těle navozuje rovnováha a odstraňují se blokády, např. při bolestech zad. Masáž považuje Ájurvéda za jeden z klíčových faktorů dlouhověkosti.

ajurveda

Jaké účinky má masáž?
Hlavním cílem ájurvédské masáže je vyloučení toxinů a odpadních látek, pročištění, regenerace, udržení síly a energie.

ajurveda

Základem ájurvédské masáže je umění masérů a speciální olej.

Jana Mohoritová, majitelka Ayurmedic Ceylon, říká: V našem centru používáme masážní oleje dovezené ze Srí Lanky. Měla jsem možnost vyzkoušet masáž nyní přímo na Srí Lance a používali stejný olej jako my. Máme atestovaných zde v ČR 7 druhů masážních olejů. Základem je sezamový nebo kokosový olej a do něj se vylouhovávají kořeny a další části bylin. Každý olej obsahuje 10–15 druhů bylin. My už takto připravené oleje nijak neupravujeme, nepřidáváme do nich nic, jsou to100% přírodní produkty , bez chemických přísad, bez parfémů.

Oleje používáme podle druhu masáže (hlava, obličej, tělo), podle obtíží klienta (např. na namožené svaly, na stres, vysoký krevní tlak, vyčerpanost, na rychlejší  detoxikaci…)

ajurveda

Komu byste ájurvédské masáže doporučila?
Ájurvédské masáže jsou určeny pro každého, kdo chce zbavit své tělo stresu a napětí a zároveň načerpat novou energii. Je to blahodárná relaxace a regenerace organismu, zpomaluje stárnutí, navrací vitalitu.

Masáže se nehodí jen pro ty, co jsou aktuálně nemocní – nachlazení, teplota, léčba antibiotiky... pro onkologické pacienty, lidi s těžkou formou diabetes, celotělová synchronní masáž se nedoporučuje v těhotenství, ale ostatní masáže jsou možné.

ajurveda

Jakou masáž vy sama máte nejraději?
Nejraději mám tu nejdelší – královskou synchronní masáž, i když si ji nedopřávám tak často, jak bych chtěla. Pokud se cítím unaveně, pak si dám masáž hlavy nebo jen masáž ramenou a šíje. Masáž obličeje, to je pro mě lahůdka.

Doporučujete olej z těla smývat, nebo je lepší jej po masáži nechat působit ještě déle?
Určitě se doporučuje nechat olej působit co nejdéle – i proto je po každé masáži čas na relaxaci. Ideální je do druhého dne, ale i hodinka je dobrá. Tím, že se olej dostává pokožkou do organismu, se spouští detoxikační proces – škodlivé látky jsou z těla vytlačovány.

Vím, že ve vašem centru také probíhají odborné konzultace, můžete nám o nich říct něco víc?
Konzultace u nás provádí doktor David Frej – nejlepší ájurvédský odborník  v ČR.

ajurveda

Základem je diagnostika – pulsní diagnostika, diagnostika jazyka a očí. Z pohovoru s Vámi a z diagnostiky doktor určí, kde je ve Vašem těle nerovnováha, nerovnováha mezi jednotlivými došami způsobuje nemoc. Ale jak píšete v článku, není to tak jednoduché, každý člověk má rovnováhu dóš trochu jinak. Nejsme všichni stejní. A tak doporučenou změnou životosprávy, úpravou jídelníčku i denního režimu, s podporou masáží a bylinných přípravků organismus postupně vracíme do rovnováhy, bez léků a chemických látek.

Je to vždy jen a jen na klientovi – pacientovi, jak se ke svému zdraví postaví, ájurvédský lékař může ukázat cestu, ale tu si musíte projít sami.

Vyzkoušela jsem za vás:

ajuverdaMasáž, kterou jsem v Ayurmedic Ceylon vyzkoušela, je opravdu úžasná a relaxační. Nejprve masáž hlavy s celkovým uvolněním, dále následovala synchronní masáž dvěma maséry. Inhalace bylinek spolu s napařováním celého těla ve speciálním dřevěném prostoru. Nejdřív jsem měla trochu nedůvěru k tomu, že masáž je olejová. Celé tělo vám masér doslova polije olejem, spolu s hlavou a vlasy. Obávala jsem se nepříjemného pocitu z mastnoty. Když jsem ale ležela na masérském lehátku, v tom krásném prostředí plném vůní a relaxační hudby, bylo mi jasné, že vše patří k sobě. Celá masáž byla dokonalou relaxací.

Tip na podzim od Ayurmedic Ceylon:

Nastává opět podzim, období ochlazování, deště, větru a plískanic. Zbavte své tělo před zimou škodlivých látek a posilte imunitní systém. Využijte naši podzimní nabídku: Od 22. 9. do 21. 12. 09 dostanete ke každé celotělové olejové masáži napaření ve Svédán boxu ZDARMA.

Článek byl zpracován ve spolupráci s Ayurmedic Ceylon
Praha 10, Na Šafránce 17, tel.: 271 742 186
www.ac-masaze.cz