nakupovani-seznam.jpg
Zdroj foto: Shutterstock

Podle právních předpisů Evropské unie musí být balené potraviny prodávané v EU opatřeny štítkem, který spotřebitele informuje o nutričních hodnotách - tj. o množství energie a živin, jež obsahují. Tyto informace nalezneme přímo na obalu nebo na připevněné etiketě jako „výživové údaje". Na většině potravin se pak uvádějí jako povinná tzv. sedmička, protože musí obsahovat informace o sedmi základních složkách, kterými jsou: energetická hodnota, tuky, nasycené mastné kyseliny, sacharidy, cukry, bílkoviny a sůl.

Mezi další informace, které mohou, ale nemusí být zahrnuty do těchto výživových údajů patří údaje o vláknině, vitamínech nebo minerálních látkách povolených zákonem.

Na některých potravinách pak také naleznete například informaci o množství látky, ke které se vztahuje výživové (nebo zdravotní) tvrzení.

Tato tabulka nám tedy říká, jak je daná potravina energeticky a nutričně bohatá. Energetická hodnota se uvádí v kilokaloriích (kcal) a v kilojoulech (kJ), přičemž 1 kcal = 4,2 kJ. Výživové údaje jsou uvedeny na 100 g nebo 100 ml výrobku a na některých potravinách také na jednu porci. Tato porce však nemusí odpovídat vaší porci (co se týče hmotnosti) a proto se raději ujistěte, kolik energie je ve 100 gramech potraviny a jak velkou porci si nandáte.

Složení“ zahrnuje všechny složky potraviny seřazené sestupně podle hmotnosti. Na prvním místě je tedy ta složka, která je zastoupena v potravině nejvíce. Patří sem i přídatné látky, které mohou být uvedeny také pod E kódem s kategorií, do které patří. Ačkoli jsou tzv. éčka největšími strašáky, látka označená písmenem „E“ je naopak bezpečná a splňuje evropské předpisy. Mimo to nesou toto označení také některé antioxidanty, vitamíny, přírodní barviva (např. kyselina askorbová, jinak nazývaná vitamín C, má označení E300).

Zvýrazněny a odlišeny tak od ostatních složek musí být alergeny.

Slovem „aroma“ se zpravidla uvádí to, které není přírodní. Pro označení „přírodní“ platí přísná pravidla.

Zdroj info: bezpecnostpotravin/Mgr. Markéta Chýlková , europa.eugymbeamakademiekvalitydtest

Reklama