Klíčem k tomu, aby člověk nejen ztrácel nadbytečné kilogramy, ale také se cítil celý den dobře, je podle Gabriely udržovat v rovnováze hladinu krevního cukru. Hladina krevního cukru, tedy glykémie, je do značné míry závislá na potravinách, které jíme.

5cade28151b6eimage.pngFoto: Profimedia.cz

Strava bohatá na sacharidy, zejména na jednoduché cukry obsažené ve sladkostech či bílém pečivu, způsobuje, že cukr v krvi prudce kolísá nahoru a dolů. Hrozí tak větší riziko, že se přijatý cukr uloží na těle jako tuk. Dalším negativním dopadem jsou výkyvy energie, chutě na sladké a riziko diabetu druhého typu. 

Co tedy dělat, aby byla úroveň glykémie po celý den co nejvíce stabilní?

  • Snídaně je základ

Velká, zdravá snídaně nastartuje metabolismus na zbytek dne a zamezí výkyvům krevního cukru. Nejlépe je zkombinovat sacharidy s bílkovinami. „Není dobré si dát jen chléb s marmeládou, to jsou samé sacharidy. Chléb by měl být jen jakýmsi podvozkem pro bílkovinu, jako jsou vajíčka, šunka nebo sýr,“ doporučuje Gabriela Peacock.

  • Jídlo každé 4 hodiny

Také pravidelný režim v jídle, kdy nejsou mezi jednotlivými chody moc velké mezery, vyrovnává hladinu krevního cukru a předchází jak výkyvům energie, tak chutím na sladké. „Doporučuji jíst pět jídel denně nebo každé tři a půl hodiny tak, aby snídaně a oběd byly jídly největšími a odpolední a večerní jídla se postupně zmenšovala,“ radí výživová poradkyně.

  • Správná skladba talíře

Pravidla u sestavování každého hlavního chodu jsou stejná. Polovinu talíře by měla tvořit zelenina, další čtvrtina je vyhrazená pro přílohu, nejlépe v celozrnné podobě a poslední čtvrtinu by měl vyplňovat zdroj bílkovin (vejce, maso, ryby, mléčné výrobky, ořechy, tofu, luštěniny apod.) Kombinace sacharidů a bílkovin v těle při trávení zapojuje různé enzymy. Když je smícháte, trávení se zpomalí a cukry uvolněné ze sacharidů se zpozdí.  

5cade40cbe04dimage.pngFoto: Shutterstock

  • Velikost porce

Při hubnutí je logicky nutné zmenšit velikost porce. Ubírat byste měla hlavně v sekci sacharidů, a zmenšit tak množství přílohy.

  • Hydratace

Přísloví, že hlad je převlečená žízeň, v mnoha případech platí. Dva až tři litry vody či bylinných čajů denně by měly být samozřejmostí. Konkrétní množství tekutin závisí na počasí, fyzické aktivitě a tělesné hmotnosti.

  • Cvičení

K lepším výsledkům při hubnutí přispívá také cvičení. Mělo by to být alespoň 150 minut mírného cvičení týdně.

  • Spánek

Nepodceňujte ani spánek. Většina dospělých ho pro regeneraci organismu potřebuje 7 až 9 hodin denně. Narušení spánkového režimu může vychylovat z rovnováhy hormony sytosti a hladu, a ty poté nebudou pracovat ve váš prospěch, ale proti vám.

Reklama