Po rozvodu jsou z manželů dva cizí lidé. Tuto myšlenku chce ministerstvo spravedlnosti promítnout do českých zákonů. Současné předpisy totiž exmanželům přisuzují velké pouto – třeba při placení výživného. Advokáti i soudci musí mnohdy řešit až absurdní situace.

Také při výplatě dávek státní sociální podpory chtějí sociální pracovnice, aby ten, kdo se o dávky uchází, nejprve požádal o výživné svého bývalého manžela.

Nový občanský zákoník, který připravuje ministerstvo spravedlnosti, chce výrazně zpřísnit podmínky pro vyplácení výživného u rozvedených manželů. Pokud by návrh prošel sněmovnou, mohl by začít platit od roku 2010.

Pokud se člověk dostal do úzkých, musel za něj platit bývalý manžel. Když platit nemohl, přispěly teprve dospělé děti. Nově by tomu mělo být naopak. Výživné by se také již nemohlo přiznávat v případě, kdy manželství bylo rozvedeno po krátké době, nebo kde nejsou děti.

Předpis, který nově výživné upravuje, nyní poputuje do Poslanecké sněmovny. Nelíbí se ale například sociálním demokratům. Podmínky pro přiznání výživného jsou podle nich až moc přísné. Ve sněmovně proto chtějí rozpoutat diskuzi.

Zdroj: ČT24

Reklama