Protože některých informací je na internetu stále málo, například těch o psech, rozhodli jsme se mezeru vyplnit. Strávili jsme mrazivé nedělní odpoledne se sympatickou veterinářkou Olgou Dvořákovou a získali spoustu užitečných informací. V první části vám přinášíme povídání o výživě psů a chybách jejich majitelů:
Člověk by se měl v první řadě rozhodnout, zda bude krmit svého miláčka granulemi nebo doma připravovanou stravou. Pokud se rozhodnete pro granule, držte se jich i nadále. A stejně tak, když začnete vyvářet domácí pochoutky.
Co se týká množství, štěňata jedí častěji, dospělí psi jedenkrát denně. Je dobré, když se majitel psa drží návodu na obalu, kde je napsáno kolik gramů by měl ten který pes spořádat podle své tělesné váhy. Zhruba platí, že pes by měl dostat na kilo váhy 10 g granulí denně, ale vždy je dobré podívat se na doporučení výrobce ke konkrétnímu výrobku. Při nákupu granulí hleďte také na velikost svého psa. Vyrábějí se v různých velikostech, takže pokud je váš psík malý, bude mít problém pozřít velké granule určené velkým psům a obráceně – velký pes bude malé granulky pro jorkšíry pracně honit po jazyku.
Velký rozdíl bývá také ve kvalitě granulí. Ne vždy, když koupíte levnější granule, ušetříte, protože levnějších granulí může pes potřebovat daleko více než těch dražších. Podívejte se před nákupem na doporučenou denní dávku a na složení.
Některá plemena jsou na kvalitu krmiva náročnější než jiná – záleží na životním stylu psa a na jeho zdravotním stavu. Jinou stravu bude mít pes, kterého chováte k tahání saní, a jinou pekinéz, fungující jako polštářek na pohovce vedle vás.
Pokud je váš pes nemocný, starý nebo obézní, můžete si u veterináře vyžádat granule speciální, ve kterých je klinická dieta připravená přímo na míru vašemu psovi. Je to finančně náročné, ale jsou diety, které doma není možné připravit ani při té největší snaze.
Další kapitolou je pak přejídání psů. Mnoho majitelů svým pejskům podstrojuje ve snaze udělat jim život ještě příjemnějším, ale v konečném výsledku vypěstují psí baculku, která má problém se svým tělem vůbec pohnout a to příjemné samozřejmě není. A to ještě nebyla řeč o problémech pohybového aparátu zatíženého nadměrnou obezitou a následných nucených dietách.
Správným krmením prodlužujete aktivní život vašeho psího kamaráda a přinášíte tak jemu i sobě více radosti ze společných chvil.

MVDr. Olgu Dvořákovou můžete se svým zvířecím miláčkem navštívit v její ordinaci v Praze 1, Liliové ul. 7 (tel. 222 221 726) nebo ve Všenorech, ul. Karla Majera 432 (tel. 257 710 006, 607 589 322). Více se dozvíte na www.lotrando.cz.