
Člověk by se měl v první řadě rozhodnout, zda bude krmit svého miláčka granulemi nebo doma připravovanou stravou. Pokud se rozhodnete pro granule, držte se jich i nadále. A stejně tak, když začnete vyvářet domácí pochoutky.
Co se týká množství, štěňata jedí častěji, dospělí psi jedenkrát denně. Je dobré, když se majitel psa drží návodu na obalu, kde je napsáno kolik gramů by měl ten který pes spořádat podle své tělesné váhy. Zhruba platí, že pes by měl dostat na kilo váhy 10 g granulí denně, ale vždy je dobré podívat se na doporučení výrobce ke konkrétnímu výrobku. Při nákupu granulí hleďte také na velikost svého psa. Vyrábějí se v různých velikostech, takže pokud je váš psík malý, bude mít problém pozřít velké granule určené velkým psům a obráceně – velký pes bude malé granulky pro jorkšíry pracně honit po jazyku.
Velký rozdíl bývá také ve kvalitě granulí. Ne vždy, když koupíte levnější granule, ušetříte, protože levnějších granulí může pes potřebovat daleko více než těch dražších. Podívejte se před nákupem na doporučenou denní dávku a na složení.
Některá plemena jsou na kvalitu krmiva náročnější než jiná – záleží na životním stylu psa a na jeho zdravotním stavu. Jinou stravu bude mít pes, kterého chováte k tahání saní, a jinou pekinéz, fungující jako polštářek na pohovce vedle vás.
Pokud je váš pes nemocný, starý nebo obézní, můžete si u veterináře vyžádat granule speciální, ve kterých je klinická dieta připravená přímo na míru vašemu psovi. Je to finančně náročné, ale jsou diety, které doma není možné připravit ani při té největší snaze.
Další kapitolou je pak přejídání psů. Mnoho majitelů svým pejskům podstrojuje ve snaze udělat jim život ještě příjemnějším, ale v konečném výsledku vypěstují psí baculku, která má problém se svým tělem vůbec pohnout a to příjemné samozřejmě není. A to ještě nebyla řeč o problémech pohybového aparátu zatíženého nadměrnou obezitou a následných nucených dietách.
Správným krmením prodlužujete aktivní život vašeho psího kamaráda a přinášíte tak jemu i sobě více radosti ze společných chvil.
MVDr. Olgu Dvořákovou můžete se svým zvířecím miláčkem navštívit v její ordinaci v Praze 1, Liliové ul. 7 (tel. 222 221 726) nebo ve Všenorech, ul. Karla Majera 432 (tel. 257 710 006, 607 589 322). Více se dozvíte na www.lotrando.cz.
Nový komentář
Komentáře
Simba: Jo, ta by těm mým jela taky, kdybych ji byla ochotná platit. Možná dojde na ProPlan Lignt pro Mášu, kdyby ta K 9 nestačila
Ťapina: Anku jsme taky měli - kočičí. Nejvíc jim ovšem jede Purina Pro Plan.
Simba: Acana je slušná. Já teď dávám psovi Anku a fence po kastraci K9 Light
Kvalita krmiva Koruna a Albert je dost sporná. Používáme Acanu.
přidávám se k názoru, že dobré krmivo se pozná podle toho, že výrobce rozlišuje velká a malá plemena, štěňata už beru za samozřejmost... pro větší plemena jsou také větší granule (samozřejmě i s vhodnějším složením), pes je nucený je opravdu kousat, tudíž řeší problém se zubním kamenem. mám zkušenost, že moje boxerka malé granule hltá a nekouše a pak je samozřejmě zvrací.
kacaba: V tom složení s tebou souhlasím a největší zastoupení pravého masa má na našem trhu právě Eukanuba. Jenže problém je v tom, že spousta lidí krmí psy granulemi typu Koruna nebo Albert. Po těch nemůžeš chtít, aby přešli hned na nejlepší krmení, to by byl tak velký cenový skok, že to nebudou ochotni akceptovat. Vždycky jsem ráda, když se mi podaří přesvědčit někoho, aby místo té Koruny začal dávat třeba právě Acanu - je cenově přijatelná a podstatně kvalitnější.
Křečkomyš: Ano, studuju. A Acanu bych mezi levnější rozhodně neřadila - nemůžou všichni krmit Eucanubou. Já mám na rozdělení granulí na dobré a špatné jednoduchou pomůcku. Špatná firma vyrábí granule pro psy. Dobrá firma vyrábí granule pro dospělé psy, pro štěňata, pro staré psy, pro březí feny, pro miniaturní plemena a pro velká a obří plemena. Pak jsou špičkové firmy, které vyrábí granule i pro nemocné psy, ale to už je na běžné krmení moc drahé.
to Ťapina: Studuješ veterinu?
Levné granule náš pes nesmí, má po nich ekzémy. Některá plemena psů (shar pei, čau čau) nesmí hovězí maso, jinak se pokryjí strupy. Já jsem nejspokojenější s Purinou nebo Acanou. Je to sice dražší, ale psíkovi prospívá. :-)
klara: Děkuju za vysvětlení. Jednou ze mě bude taky veterinářka a když tak sleduju, co všechno nebudu moct, tak mi z toho jde někdy až hlava kolem
já vim, Vládíku, ale je fakt, že většinu levných granulí pak vykaká, z těch drahých má stolici minimální, což je opět úleva pro její trávicí systém, který nemusí přepracovat tolik "sena". nejde o to, že by nic jiného nechtěla jíst, slupne jakékoliv druhy, i suchý chleba, problém je v jejích střevech, žaludku a slinivce. ale jestli tvůj pes hopsá po Delviťáckých granulích za 200, nezbývá mi než tiše závidět.
emma: zajímalo by mě, co je na těch granulích, kterými krmíš svého psa, tak zvláštního, že jsou tak strašně drahé. My zkoušeli různé značky, naše
má ale stejně nejraději ty z Delvity (10 kg za necelé 200,-)
omlouvám se, adresa je www.zoo.prodejce.cz.
muflonka: Sorrac, ja to cetla odspodu a hned ti chtela napsat, at to do toho chudacka
necpes horem dolem.
muflonka: Sorrac, ja to cetla odspodu a hned ti chtela napsat, at to do toho chudacka
necpes horem dolem.
Milá Ťapino, tento článek nepsala veterinářka, ale redaktorka a je na nás, že napíšeme kontakt na veterinářku jako redakční tip. Navíc se nejedná o komerční článek.
myslím, že s kvalitou granulí záleží na psovi. znám loveckého aktivního psa, který je krmen celý život těmi nejlevnějšími granulemi (snad ani nemaj jméno), kterým já říkám sušené seno, a je zdravý jako rybka. naopak moje přešlechtěná boxerka je krmena jen Royal Canine nebo Purina Salmon and Rice (15kg cca za 1.500,-) a má pořád nějaké problémy s trávením, tedy pokud žere něco jiného než granule. psí konzervy, paštiky, nedejbože kosti a mastné zbytky jí nedávám vůbec, protože okamžitě následuje průjem nebo zvracení, ale s kvalitními granulemi je spokojená. všem doporučuji pana Dočekala (www.zoo-prodejce.cz), který má bezkonkurenční ceny krmiv a vše doveze po Praze zdarma. je moc milý a má přehled o kvalitě a složení všech druhů granulí, proto mu touto cestou dělám reklamu...!
Lucimo: jak už vysvětlila joha, ráno tam bylo 100g
Granule s domácí stravou opravdu radši nekombinujte. Na granulích ze zverimexu někdy není napsáno, kolik má pes dostat nebo se prodávají jako vážené bez obalu, ale to ještě neznamená, že nejsou kvalitní. Nekvalitní jsou takové granule, které se prodávají v supermarketech a jsou podezřele levné. My kupujeme Anku - je poměrně levná a myslím, že i dobrá.
Ale překvapila mě jiná věc. Známá veterinářka mi říkala, že podle nějakého zákona si veterináři nesmí dělat reklamu tím, že by napsali článek a uvedli pod ním adresu své ordinace. Dokonce když si ji pozvali do rozhlasového pořadu, kam volali posluchači se svými otázkami, tak na otázku kde ji najdou nesměla odpovědět. Tak jak to tedy je?
muflonka: je tam 10 g, ne 100. Takze pul kila briard zvladne, ne?