Každá maminka to zná, zejména při návštěvě prarodičů svých ratolestí - to je štěstí, když nám ten chlapeček tak pěkně papá, jaké má ta naše holčička krásné faldíky... Rozplývání je na místě, ale obezřetnost také.

otesanek

Je potřeba mít na paměti, že baculatá postava a přeplněné talíře jsou nejen známkou toho, že našemu dítěti chutná, ale mohou být předzvěstí problému, který se týká více než 16 % českých dětí - nadváhy a obezity. Je to výsledek ročního šetření Odborné společnosti praktických lékařů pro děti a dorost organizovaného v rámci preventivních lékařských prohlídek, kterého se zúčastnilo 4 000 dětí ve věku 5, 13 a 17 let.

Na vině je nepoměr mezi příjmem energie (v podobě potravin a nápojů) a jejím výdejem (zejména prostřednictvím pohybu). Šetření ukázalo mírné zlepšení stravovacích návyků, které přispěly k poklesu hladiny celkového cholesterolu v krvi, velice špatně jsou ale na tom české děti s pohybem. Třetina dětí má méně než 2 hodiny aktivního pohybu za týden. Tím je zaděláno na problém, který neznamená pouze mít nějaké to kilo navíc (často doplněné tvrzením - vždyť ono nám z toho to naše dítě vyroste), ale také riziko dalších zdravotních komplikací, jako je zvýšená hladina cholesterolu, vysoký krevní tlak, psychické problémy aj. V neposlední řadě je potřeba si uvědomit, že velice často si svou nadváhu či obezitu přenášejí děti až do dospělosti, kdy se zdravotní problémy mohou umocňovat.

Nejlepší je prevence

Důležitou roli v prevenci sehrávají stravovací návyky dítěte, které můžeme ovlivnit už od miminkovského věku. Není nutné miminku dávat při každém zaplakání najíst, máčet na noc dudlík do medu, aby lépe spinkalo, přidávat mu porci jídla navíc v nadšení, jak moc mu chutná. V pozdějším věku dítěte bychom se měli vyvarovat sladkým odměnám za cokoli. Při utváření stravovacích návyků dítěte (které je zásadní už od batolícího věku, zhruba do doby, než půjde do školy) je zásadní chování nás rodičů. Můžeme říci, že naše dítě se chová „jako malá opička, která zopakuje vše co vidí“. Nejinak je to i s životosprávou. Proto jednou z nejdůležitějších zásad prevence (nejen) dětské nadváhy a obezity je správná životospráva rodičů, kteří by měli jít svým dětem tím nejlepším příkladem.
Pohyb by měl být pravidelnou součástí života dítěte. Nesnažte se z něj vychovat supersportovce, udělejte ale z pohybu součást odpočinku a relaxace, zaměřte se na pohyb, který má dítě rádo.

A když váha dítěte překročí pomyslný práh únosnosti?

Zapomeňte na diety, které jsou určené pro dospělé. Děti rostou a vyvíjí se a dietou je můžete ochudit o látky, které ke zdárnému vývoji potřebují. Upravte jejich životosprávu tak, aby byl pohyb jeho pravidelnou součástí. Jídelníček by měl být pestrý a obsahovat dostatek ovoce a zeleniny, kvalitní libové maso, dostatek mléka a mléčných výrobků (přednostně polotučných), pro starší děti celozrnné pečivo a pochopitelně dostatečný pitný režim. Ani u silně obézních dětí není vhodné zásadně omezovat konzumaci tuků, které dětský organizmus potřebuje pro svůj růst a vývoj. Pozornost je však třeba věnovat výběru správných tuků - 2/3 by měly být pokryty tuky rostlinného původu a zbývající 1/3 připadá na méně vhodné tuky živočišné. Co se týče sladkostí, neměly by být úplným tabu, spíše je třeba se zaměřit na ty vhodnější, např. sušené ovoce, ořechy či kvalitní čokolády s vysokým podílem kakaa.

Jak se ubránit vzniku nadváhy svého dítěte, případně jak s ní zatočit, Vám poradí odborníci v Poradenském centru Výživa dětí. Navštivte www.vyzivadeti.cz nebo kontaktujte bezplatnou infolinku na čísle 800 230 000.

Věra Boháčová, DiS.
nutriční terapeutka