Boj s plevelem je běh na dlouhou trať. Jeho nepříjemnou vlastností navíc je, že roste mnohem rychleji, než pěstované rostliny. Pokud tedy nechcete, aby se vám zahrada proměnila v zarostlý prales, budete se muset odstraňování plevele pravidelně, ale hlavně pečlivě věnovat. V moderní době naštěstí existuje mnoho pomocníků, kterými se můžete do boje s plevelem vyzbrojit.

Jakub Kirchner, produktový specialista firmy Gardena, vysvětluje, s jakými druhy plevele se můžete na zahradě potkat a jak s nimi co nejefektivněji bojovat.

Plevel

Co to vlastně plevel je?

V našich podmínkách je evidováno kolem dvou set rostlin spadajících pod označení plevel. Jedná se o všechny rostliny, které v prostředí rostou proti vůli pěstitele mezi cíleně pěstovanými rostlinami. Ty plevel při svém růstu ochuzuje o vodu, půdu, vzduch, světlo a veškeré živiny, čímž nezřídka dochází až k úhynu pěstované rostliny. Plevel na pěstované rostliny často přenáší také různé parazity a choroby.

Prevence

Při výsevu nového trávníku dbejte na výběr těch nejkvalitnějších travních semen, abyste plevelu zbytečně nezvyšovali šanci usadit se. Trávník nesekejte na méně než 4 cm, aby mohla tráva vytvářet stín, a tím bránit klíčení plevelných rostlin. Bez světla plevel není schopný růst. Účinnou prevencí je také časté okopávání půdy. Snažte se rostliny vždy vytrhávat už v raném stadiu, než dospějí, vykvetou a vysemení se. Nenechávejte na zahradě rozsáhlá neosázená místa, která plevelem snadno zarostou. Vyčištěné plochy co nejdříve osázejte domácími nebo neinvazivními druhy pokryvných rostlin.    

Na jaře a na podzim provádějte vertikutaci, kterou se případného nežádoucího plevele zbavíte, a půda se skvěle uvolní, čímž dodá trávníku potřebnou stabilitu. Díky tomu bude půda lépe absorbovat dešťovou vodu a distribuovat ji do hlubších vrstev. Nezapomeňte také trávník pravidelně přihnojovat, abyste mu dodali dostatek živin. Během delšího suchého období rovněž nezapomínejte na zavlažování.

Jak s ním bojovat?

Mechanický boj s plevelem stále zůstává tím nejlepším a nejefektivnějším způsobem. Na jednu stranu se jedná o nejpracnější cestu, na stranu druhou si však můžete být jisti, že svoji zahrádku nezamořujete nadbytečnou chemií, což je obzvlášť u zeleninových výpěstků nepopiratelné plus. Do odstraňování plevele se pouštějte tehdy, když je půda mírně vlhká, potom je velmi snadné vytáhnout jej i s kořínky z půdy. Na ně dávejte vždy velký pozor, když totiž odříznete plevelu pouze nadzemní část, bude se spokojeně množit dál. Pokud se zbavujete většího plevele, jako například pampelišek, můžete si pomoci speciálními vytrhávači, které vám práci urychlí a zjednoduší. Po odplevelení záhonek nikdy hned nezalévejte.

Zkuste přírodní přípravky

Pokud jste se rozhodli pro boj využít speciální roztoky, vyzkoušejte biologicky odbouratelné produkty, jako například výluhy z kopřiv, ocet nebo sůl. Tyto roztoky stačí jednoduše nastříkat přímo na nežádoucí rostliny. Velmi dobře funguje také obyčejná horká voda. Tu stačí na rostliny nalít, nechat je uschnout a odstranit zbytky.

Větší zaplevelené plochy můžete zlikvidovat následujícím způsobem: pokryjte je průsvitným igelitem a nechte na ně několik dnů působit sluneční paprsky. Půda pod igelitem se tím rozpálí a vysoké teploty všechen plevel zničí i s půdními patogeny.

Plevel

Vybavte se na boj s plevelem správnými nástroji:

Gardena Combisystem motyčka na plevel

GardenaMotyčka na plevel z řady GARDENA combisystem je optimální pro snadné odstraňování plevele. Čepel z nerezové oceli s šířkou 16 cm je robustní a korozivzdorná. Motyčka na plevel je vhodná pro všechny násady z řady GARDENA combisystem, kdy GARDENA v závislosti na výšce postavy doporučuje násadu délky 150 cm. Záruční lhůta je 25 let.

Doporučená prodejní cena je 355 Kč včetně DPH.

Gardena Vytrhávač plevele

GardenaVytrhávač plevele GARDENA zajišťuje snadné a účinné odstraňování plevele - především nepoddajných a obtěžujících pampelišek. Vytrhávač plevele umožňuje bezproblémovou práci ve vzpřímeném postoji bez ohýbání zad. Vytrhávač, vybavený dvěma speciálními čepelemi, snadno pronikne do země a bez námahy vytahuje plevel. Vyhazovací mechanismus pro snadné odstraňování vytaženého plevele je velmi praktický, pracujete bez špinavých rukou.

Doporučená prodejní cena je 810 Kč včetně DPH.

Gardena Elektrický vertikutátor EVC 1000

GardenaS elektrickým vertikutátorem trávníku EVC 1000 od společnosti GARDENA můžete trvale odstraňovat mech, travní plsť a plevel a zásadně tak zvýšit schopnost trávníku přijímat vzduch, vodu a živiny. Ostré, odsazené nože vyrobené ze speciálně kalené a pozinkované nerezové oceli pronikají do trávníku (do hloubky několika milimetrů) a odstraňují nežádoucí travní plsť a odumřelou trávu. Hloubka průniku nožů do země je snadno nastavitelná praktickou ovládací páčkou. Výkonný motor PowerPlus umožňuje nepřerušovanou práci a vertikutátor lze použít, kdykoliv je potřeba. Velká kola se speciálním vzorkem usnadňují řízení a umožňují dobrý záběr na trávníku. Pro pohodlné tlačení vertikutátoru je vodicí rukojeť vybavena praktickým spínačem. Pro převoz do místa použití je k dispozici cestovní poloha, při které jsou nože snadno a rychle složeny. Rukojeť elektrického vertikutátoru trávníku je možné rychle oddělit a umožnit tak prostorově nenáročné skladování a přepravu.

Doporučená prodejní cena je 4 190 Kč včetně DPH.

Gardena květinové vidle

GardenaKvětinové vidle od Gardeny jsou lehké a elegantní. Hodí se nejen k přesazování, ale také ke kypření půdy a odstraňování nežádoucích plevelů. Vidle jsou vyrobeny z kvalitní oceli a mají pracovní šířku 7,5 cm. Kvalitu zaručuje záruka 25 let.

Doporučená maloobchodní cena je 110 Kč včetně DPH.

Gardena vyrývač kořínků

GardenaVyrývač kořínků Gardena je užitečným pomocníkem, který by měl být po ruce každého, kdo dbá o vzhled záhonů. Vyrývač se snadno čistí, je v tyrkysovo-černém designu a vyroben z kvalitní oceli. Pracovní délka čepele je 14,5 cm.

Doporučená maloobchodní cena je 270 Kč včetně DPH.

Gardena combisystem – kypřič záhonů

GardenaKypřič záhonů Gardena má šířku 5,5 cm a je optimální pro přípravu na setí a kypření půdy u hustých rostlin, malých záhonů a truhlíků. Díky dvěma speciálně tvarovaným hvězdicovým kolečkům je půda dobře rozmělněna. Speciálně tvarovaná rukojeť dobře sedí v ruce a usnadňuje práci. Kypřič záhonů je vyroben z vysoce kvalitní oceli. Záruční lhůta je 25 let.

Doporučená maloobchodní cena je 525 Kč včetně DPH.

Gardena combisystem zahradní motyčka

GardenaZahradní motyčka Gardena má tři hroty a rovný ozubený list k pletí, kypření, provzdušňování půdy, tažení žlábků nebo zarovnávání. Velký list motyčky má vylepšené okraje pro snazší vniknutí do půdy. Pracovní šířka motyčky je 9 cm. Doporučená délka násady je 130 nebo 150 cm, záruka 25 let.

Doporučená maloobchodní cena je 430 Kč včetně DPH.

Reklama