Kubánské oregano, španělský tymián, řecký eukalyptus, indický brutnák. Kolik že jste napočítali bylinek? Asi vás zklameme, jde o jedinou - plectranthus amboinicus neboli rýmovník. Proč byste si ji měli pořídit? Nejen kvůli tomu, že, věrna svému názvu, zažene příznaky nachlazení.

plectranthus amboinicus

Košatá bylinka s tlustými, dužnatými, zelenými lístky se stříbrnými chloupky vás doslova praští přes nos. Voní jako koktejl z kafru, mentolu, eukalyptu a meduňky. Však se jí právě proto také vyhýbá obtížný hmyz i hmyzí škůdci. Nemusíte mít ani strach, že by vám ji okousala kočka. A stejně odpudivý vliv má i na typické podzimní neduhy člověka.

Rýmovník působí blahodárně na dýchací ústrojí. Stačí, abyste si přes den průběžně přičichávali k utrženému listu a na noc jej umístili co nejblíže k nosu. Další lístky můžete položit na topení, které je příjemně rozvoní po celé místnosti. Určitě ale nebude na škodu, když jeho sílu využijete i vnitřně. Z lístků (stačí jeden či dva na šálek vody) si udělejte čaj. Kromě úlevy od nachlazení a rýmy má i další blahodárné účinky. Tlumí bolesti hlavy i astma, pomáhá s trávením, snižuje krevní tlak a teplotu, bojuje s ledvinovými a žlučovými kameny.

Kromě toho, že léčí, také skvěle chutná. Nezapomeňte ho tedy použít i při vaření. Hodí se k hůře stravitelným masům, ke zvěřině, do paštik, ale také do salátů a polévek.

Věděli jste, že v Karibiku je rýmovník nepostradatelným kořením?

Jak rýmovník pěstovat?

Je to velice snadné, poroste vám doslova před očima. Musíte ale dodržet několik podmínek, které si klade. Miluje teplo a světlo, i když ne přímý sluneční žár. Pozor byste také měli dávat na zálivku – nemá rád, pokud je příliš vydatná. Mnohem lépe snáší vyschlý substrát. Chraňte jej také před průvanem, rozhodně na něj nevětrejte a netrýzněte ho ani teplotami nižšími než 12 stupňů Celsia.

plectranthus amboinicus

Aby byl krásně košatý, průběžně jeho výhonky zakracujte. Sílu pro hojnější růst lístků mu dodáte také uštipováním květů, které jsou stejně velmi nenápadné. Pomůže i to, když ho na jaře pravidelně přesadíte do propustné zeminy s přídavkem písku.

Už se pro rostlinku rýmovníku chystáte do svého oblíbeného zahradnictví? Na to, co všechno dokáže, ji seženete za pár desítek korun. Tak už neotálejte, ať se vám stihne rozrůst.

Čtěte také:

Reklama