Vychrtlým modelkám zřejmě odzvonilo! K zemím, kde bojují proti „vyhublé kráse“, se připojilo Německo, které zahájilo kampaň „Život má váhu - společně proti blouznění za štíhlostí“.

 

Akci rozjelo německé ministerstvo zdravotnictví. A podporu kampani zemi proslulých topmodelek Claudie Schiffer či Heidi Klum přislíbil i zdejší módní i textilní průmysl a obchody. Ty se do podobných akcí zapojily třeba už v tradiční Mekce módy ve Francii, v Itálii, či Španělsku…

 

Kampaň vznikla v reakci na děsivá čísla. V Německu totiž trpí tzv. psychogenní hubeností na 600 tisíc žen! Podvýživou je postiženo 1,6 milionu Němců, přičemž podváhou trpí sedm procent německých dívek a osm procent chlapců ve věku 11 až 17 let! A to je v souvislosti s tím, že SRN má 82,5 milionu obyvatel, více než alarmující.

Jak kampaň vypadá? Byla zveřejněna „Národní charta“ s jedenácti předsevzetími. Firmy či agentury, které ji podepíšou, se v ní například zavazují, že nebudou angažovat modelky, jejichž BMI je nižší než 18,5 a které jsou mladší 16 let. Připomeňme, že hodnota BMI se vypočítává poměrem výšky a váhy člověka a Světová zdravotnická organizace určila hranici podvýživy právě na 18,5 bodu.

Akci trochu negují německé reklamní agentury, které si zřejmě nechtějí omezit kšeft a zdraví klientek neřeší. Podle nich jde o okrajový problém. „V Německu nemáme z 99,99 procenta žádné vychrtlé věšáky na šaty,“ poznamenal pro deník Süddeutsche Zeitung Volker Nickel z ústředního svazu německých reklamních agentur.

 

Kampaň proti vychrtlým modelkám přišla původně ze Španělska. „Je nenormální, aby moderní a vyspělá společnost produkovala stereotypy krásy, které jsou vzdálené od reality života,“ okomentovala ji španělská ministryně zdravotnictví Elena Salgado, která má celosvětový útok proti nepřirozeným ženským křivkám na svědomí.

 

Ve Španělsku se podařilo pro tažení za plnější tvary modelek získat například dva z nejrozšířenějších obchodů s oblečením na světě - Zara a Mango. Jejich vedení rozhodlo, že už nebude prodávat oděvy menší než velikosti 38.

Aktivity proti zhoubnému hubnutí se setkaly s ohlasem po celém světě. Někde se k nim však přidali teprve až po smrtelných tragédiích. Brazilská manekýna Any Caroliny Restonové zemřela vyhladověním loni v listopadu. Ještě známější je případ uruguayské modelky Louisel Amosové. Ta kvůli anorexii zemřela přímo na přehlídkovém molu.
 

Ani Česko nezůstalo pozadu. Už předloni se skupina návrhářek, Ivana Follová, Martina Nevařilová, Hana Havelková, Taťána Kováříková, Hana Stocklassová, Saša Pavalová a Ivana Šafránková, připojily k madridskému týdnu módy, kde organizátoři odmítli pustit na přehlídkové molo příliš hubené manekýnky. Více najdete ZDE.

 

Hlavní příznaky anorexie

 

Váha je pod normálem, a to dlouhodobě. Je na ní udržována, třeba i drastickými prostředky (málo jídla, záměrné zvracení, pojídání projímadel…).

Extrémní strach z nabírání na váze ve chvíli, kdy to zjevně není na místě.
Ztráta menstruace (u muže potence).

 

Jste pro podobné akce? Znáte někoho s anorexií nebo podobnou poruchou? Jaké je vaše BMI?

Reklama