shutterstock-682766272.jpg
Pícka, Foto: Shuttestock

Bylinky se v dřívějších dobách vykuřovaly především v období letního slunovratu, kdy mají nejsilnější moc. Různými rituály spojenými právě s vykuřováním děkovali přírodě nejen za hojnost. Dnes vykuřování nemusí být nutně spojené s ezo tematikou a čarodějnictvím. Jde o příjemnou aktivitu, která je ještě o něco více uklidňující než pálení svíčky. Projdete si celým procesem a bylinky si i samy natrhejte. 

Bylinky vhodné na vykuřování

 • Lipový květ
  Zklidní a uvolní mysl. Podporuje snění.
 • Šalvěj lékařská
  Perfektní jako vůně na meditaci. Vyčistí mysl a podpoří zaměřit pozornost na důležité věci.
 • Pelyněk
  Zvyšuje životní energii, podporuje intuici.
 • Levandule
  Pomáhá při nervozitě a stresu, navozuje klidný spánek. Zbavuje strachu a posiluje sebevědomí.
 • Rozmarýn
  Očišťuje prostory, pomáhá zpomalit stárnutí. Přivolává spánek.
 • Tymián
  Bystří smyly a pomáhá v dobách krize. Vhodný pro přecitlivělé jedince.

shutterstock-1228991278.jpgKadidelnice, Foto: Shutterstock

Jak vykuřovat

Jedním ze způsobů, jak vykuřovat bylinky, je pomocí vykuřovací pícky nebo kadidelnice se žhavým uhlíkem, na který se pokládá kousek pryskyřice. Jde o nejbezpečnější způsob, jak bylinky pálit doma. K takovému vykuřování budete potřebovat ještě izolační vrstvu pod žhavé uhlíky. Může to být třeba mořský písek.

Do kadidelnice nebo pícky nasypte písek, vložte do ní jeden až tři uhlíky a ty zapalovačem rozžhavte. Poté postupně přidávejte nasušené bylinky.
Pokud zvolíte pícku, bude vám stačit čajová svíčka, na kterou dáte sítko a ně pak můžete pokládat bylinky.

shutterstock-1765400246.jpgBylinková pochodeň, Foto: Shutterstock

Další způsob je na venkovní využití. Nasbírejte bylinky, svažte je pevně k sobě do tvaru pochodně a nechte je dva dny vyschnout na sluníčku. Tak, aby nebyly příliš vysušené, ale ani moc vlhké. Potom rozdělejte bezpečně oheň a špičku bylinkové pochodně přiložte k rozžhavenému uhlí. Bylinková pochodeň by měla doutnat, ne hořet. Poté pochodeň zvedněte a kouř nechte volně stoupat k vašemu nosu. Vše provádějte v bezpečné vzdálenosti a mějte u sebe vždy dostatečné množství vody. Nikdy nepraktikujte s přesušenými bylinami a v případě velkého sucha oheň vůbec nerozdělávejte.

Čtěte také:

Reklama