Koncem třetího týdne po oplodnění se vajíčko začne zahnízďovat v děložní výstelce. Houbovité řasy vnějších buněk se začnou zabořovat do výstelky a napojují se na matčiny cévy. Z některých se vyvine pupeční šňůra, placenta a blány, chránící plod. Vnitřní buňky se rozdělí na tři vrstvy, ze kterých pak vzniknou různé části těla.
Na konci osmého týdne jsou již vyvinuty všechny vnitřní orgány, i když zatím v jednoduché formě. Dá se rozeznat obličej a tvoří se vnitřní části uší. Prstíky na rukou a nohou jsou již dobře zřetelné, paže a nohy se prodloužily a lze rozeznat ramena, lokty, hýždě a kolena. Dítě je značně pohyblivé, ale matka jeho pohyby zatím nevnímá.
Na konci dvanáctého týdne již děťátku funguje většina vnitřních orgánů, očička má zavřená a přikrytá víčky, jsou vyvinuty ušní lalůčky a na prstíkách rostou miniaturní nehtíky. Také se vyvíjejí svaly a dítě se díky tomu stále více pohybuje, dokáže i používat mimiku obličeje, špulí pusinku, mračí se, otvírá a zavírá ústa a umí sát a polykat tekutinu, která je obklopuje. Umí již i močit.
Na konci 16. týdne mu rostou řasy a obočí a celé tělíčko je pokryto drobným chmýřím. Kůže miminka je tenká a průhledná. Na končetinách se vytvořily klouby a začínají se vyvíjet pevné kosti. V tomto období jsou již rozeznatelné pohlavní orgány, i když ultrazvukem je nelze vždy přesně zjistit. Hrudníček dělá dýchací pohyby, miminko si dokáže sát paleček a
Na konci dvacátého týdne již pravděpodobně každá maminka ucítila první pohyby svého děťátka. Zpočátku to bývá jakési měkké chvění, nebo pohyb miminka připomíná dotek motýlích křídel v dlani. Na hlavičce se objevují vlásky a vyvíjí se chrup. Také se na těle děťátka tvoří tzv. mázek, který chrání pokožku. V tomto období se již na plod přenáší krví matky ochranné látky, které zvyšují odolnost novorozence vůči chorobám v prvních týdnech života.
Zdroj: Velká kniha o matce a dítěti
Autor: Elizabeth Fenwicková
Nový komentář
Komentáře
jo já jsem v těhotenství pořád hledala jak je prcek velkej atd