Foto: Bikini girls mosaic Villa del Casale, Piazza Armerina, Sicily, Italy.
From Le Musée absolu, Phaidon, 10-2012, Public domain, via Wikimedia Commons
Předchůdci kalhotek ze starověku
Starověké Egypťanky pod svrchním oděvem nosily dvě krátké sukýnky. Ty samozřejmě nemají s dnešními kalhotkami nic moc společného, nicméně se jedná o jejich první předchůdce.
V antickém Římě se kalhotkám říkalo subligaculum a jednalo se o typ spodního prádla vytvořeného z trojúhelníkové látky. Cípy delší strany se uvázaly kolem pasu, zatímco třetí cíp se protáhl mezi nohama a pod uzlem cípů na břiše. Tento typ „kalhotek“ mohli nosit ženy i muži a byly častou součástí oděvů gladiátorů, atletů a herců na jevišti. Ženy atletky pak subligaculum kombinovaly s tkaninou, která zakrývala prsa a přezdívalo se jí strophium. Tato kombinace připomínala bikiny.
Středověké ženy „dole bez“
Ve středověku ženy kalhotky nenosily vůbec. Jako spodní prádlo jim posloužila dlouhá lněná košile, která sahala až ke kotníkům. Zatímco zámožné ženy vlastnily těchto košil (a dokonce i krásně vyšívaných) několik, obyčejné ženy měly klasicky jen jednu.
V 16. století byly kalhotky oděvem prostitutek
Délka kalhotek v 16. století dosahovala ke kolenům, ale nebyla výbavou běžných žen. Tyto kalhotky nosily především prostitutky, ale využívaly je také staré a nemocné ženy jako ochranu před chladem. Bohaté ženy zůstávaly u dlouhých košil, které mezi nohama zavazovaly jen v čase menstruace.
19. století ve znamení „harémových“ kalhotek
Na počátku 19. století ženy nosily prádlo, které bylo složeno ze dvou samostatných nohavic spojených v pase. V průběhu tohoto století se ale začal objevovat nový druh spodního prádla. Jednalo se o široce střižené kalhoty, které sahaly ke kolenům či koníkům a připomínaly harémové kalhoty. V zahraničí se jim někdy přezdívalo bloomers a to díky jejich propagátorce Amelii Bloomer. Ta na základě těchto širokých kalhot sestavila celý outfit. Sestával z krátkého kabátku, sukně pod kolena a širokých harémových kalhot nabíraných u kotníků. Je asi jasné, že tím ve společnosti vyvolala velkou kontroverzi.
20. století a současná podoba kalhotek
Kalhotky v současné podobě se objevily v první polovině 20. století, a to díky britské návrhářce Lady Duff Gordon, která kalhotky konečně zkrátila. O rozšíření tohoto trendu se pak postarala tenistka Gussie Moran, která si je oblékla na turnaj ve Wimbledonu pod krátkou tenisovou sukni v roce 1949.
Kalhotky jako součást outfitu či prostředek sexuálního potěšení
Dnes je k dostání velké množství kalhotek různého střihu i různých materiálů, jako je bavlna, satén, krajka a hedvábí.
Tanga, jakožto kalhotky kompletně odhalující zadeček, byla velice moderní kolem roku 2000, kdy je ženy nechávaly schválně vykukovat zpod bokových kalhot. Oblíbené jsou ale i dnes, a to hlavně pod přiléhavé oblečení, protože pod ním nejsou vidět.
Ještě odvážnější, než samotná tanga jsou kalhotky string. Ty vepředu zakrývají jen to nejnutnější a vzadu je tvoří pouze tenké šňůrky. Jejich krajková varianta je vhodná také pro romantické chvíle ve dvou.
Zlatou střední cestou mezi tangami a klasickými kalhotkami jsou tzv. brazilky. Ty zepředu vypadají jako kalhotky klasického střihu, ale vzadu jsou více vykrojené. Právě díky tomuto vykrojení hezky tvarují a zakulacují zadeček.
Kalhotky ale mohou mít také podobu boxerek nebo dokonce trenýrek.
Zdroj info: bellinda, trenyrkarna, localhistories, britannica, wikipedie, instagram@lets.explore.history, instagram@millywdresshistorian, instagram@casadellarte.nl
Čtěte také:
Nový komentář
Komentáře
Vždy mi přišly zajímavé volánkové hedvábné kalhotky. Muselo to být velmi sexy