Antibiotika chrání naše zdraví už skoro sto let, ovšem mohlo by se stát, že při nesprávném zacházení s nimi tomu tak nebude napořád. Antibiotika, za jejichž objev vděčíme skotskému bakteriologovi Alexandru Flemingovi, by totiž měla být cíleně předepisována na infekce bakteriálního původu, a to nejlépe přímo na původce onemocnění, který je na dané antibiotikum citlivý. Jenže výzkum agentury Engage Hill a REMMARK z července 2021, který byl proveden na vzorku 2000 dotazovaných, ukázal, že téměř každý pátý Čech užívá antibiotika bez konzultace s lékařem, a to jednoduše z toho důvodu, že mají kašel anebo se cítí nachlazení.

65018daa08c80blobid0.png

Tento problém se samozřejmě netýká pouze Čechů. A stejně tak to je i s důsledky. Nebudou se týkat pouze jednotlivců, kteří antibiotika užívají často, ale zasáhnou plošně celou populaci. Bakterie totiž přestávají být na antibiotika citlivé a stávají se rezistentními. Jen v Evropě každoročně zemře na následky infekce způsobené rezistentní bakterií na 33 tisíc lidí. A tato čísla bohužel nadále rostou. Řešením by bylo tedy již zmíněné cílené předepisování, neužívání antibiotik bez konzultace s lékařem a také pečlivé dodržování intervalu a výše dávky, kterou lékař určí.

Kromě výzkumů zabývajících se rezistencí bakterií probíhají také výzkumy, zaměřující se na látky rostlinného původu, které právě často působí antibakteriálně a díky tomu jsou v lidovém léčitelství používané už od pradávna.

65018fc1b0aa6blobid0.png
Foto: Shutterstock

Česnek a cibule

Česnek je považován za takový všelék, který se dá použít na různé neduhy. Studie z roku 2011 pak skutečně odkazuje na to, že česnekový koncentrát nebo extrakt má antibakteriální účinky. Sehnat ho můžete běžně v obchodě se zdravou výživou anebo si jej můžete připravit i vlastní namočením pár stroužků do olivového oleje. Pozor si ale dejte na zpracování a tepelnou úpravu, protože tou se postupně většina účinných látek ztrácí.

Na mysli mějte také to, že česnek je bezpečná potravina, ale konzumace velkých dávek může způsobit vnitřní krvácení. Doporučuje se konzumovat dva stroužky denně a při užívání česnekových doplňků dbát na doporučené dávkování. O používání česneku jakožto přírodním antibiotiku se s lékaře poraďte také v případě, že užíváte léky na ředění krve. Velké dávky česneku totiž mohou účinky těchto léků zesílit.

Podobně je na tom se svými pozitivními účinky i cibule, která díky silicím s obsahem síry (allicin) a flavonoidům působí příznivě při nachlazení. Pomoci může také k usnadnění vykašlávání. Pravděpodobně všichni z dětství známe nakrájenou cibuli s cukrem nebo medem.

65018feb96535obrazek.png
Foto: Shutterstock

Zázvor

Vědecká komunita jako přírodní antibiotikum uznává také zázvor. Několik studií, včetně z roku 2017, potvrzuje, že zázvor má schopnost bojovat proti mnoha kmenům bakterií. K léčebným účelům se nejčastěji využívá čerstvý oddenek s charakteristickou štiplavou chutí, za níž může látka gingerol. Zkuste si při nachlazení udělat čaj z čerstvě nakrájeného zázvoru, nebo ho užívejte v chladných měsících, kdy vás nejen zahřeje, ale ochrání před šířícími se infekcemi.

6501903f82fecobrazek.png
Foto: Shutterstock

Med

Med patří mezi nejstarší známá antibiotika, jehož historie sahá až do starověku. Dá se skvěle kombinovat s předchozími surovinami, kterým navíc dodá sladkou chuť. Bylinkový čaj s medem je také to, po čem většina z nás sahá, když se cítí být nachlazená (do vody by se ale měl přidávat, až když má 50 °C). Pozor si dejte jen u dětí mladších jednoho roku. Těm by se med podávat neměl kvůli možné alergii.

Pokud máte tu možnost, sáhněte po medu manukovém s antibiotickými a antimykotickými účinky potvrzenými laboratorním certifikátem.

Některé z antibakteriálních vlastností medu jsou vysvětlovány obsahem peroxidu vodíku. Med má také vysoký obsah cukru, který může pomoci zastavit růst některých bakterií.

650190f8dbc9aobrazek.png
Foto: Shutterstock

Křen

Křen obsahuje přírodní antibakteriální enzym lysozym a také je bohatý na vitamín C. Používat se tedy může jako prevence i jako lék při nachlazení či zahlenění. Zkuste si ho například nastrouhat a smíchat s jablky nebo červenou řepou. Uděláte něco pro své zdraví, a ještě si pochutnáte.

Samozřejmě není vhodný ani druhý extrém s tím, že se budete za každou cenu vyhýbat návštěvě lékaře a vše řešit jen přírodní cestou. Když ucítíte, že „na vás něco leze“, zvolte klidový režim, vyberte si třeba jeden z těchto přírodních antibiotik (nebo si najděte i jiné, existuje jich pěkná řádka – echinacea, oregano, tymián, rakytník, …) a když se vám nepřilepší, nebo se stav naopak zhorší, neváhejte a navštivte doktora.

Zdroj info: mzcrlekarnickekapky/Dubská Kateřina, PharmDrmedicalnewstodayhealthline, studie1, studie2, studie3

Čtěte také: 

Reklama