Ti, kteří se potýkají s únikem moči, asi budou souhlasit s tím, že snad neexistuje nepříjemnější problém. Nečekané příhody a pocity studu jsou na denním pořádku. Pacienti pak udělají téměř cokoli, aby se tomu vyhnuli. Ne všechny postupy, které si sami naordinují, jsou ale ty pravé. Víte, jaké jsou nejčastější chyby při léčbě inkontinence?

zena

První věcí, která většinu lidí trpících inkontinencí napadne, zní celkem logicky: Když budu míň pít, tak problém dostanu pod kontrolu. Tak jednoduché to ale opravdu není. Nejen že se tím inkontinence nevyřeší, ale často se naopak ještě zhorší. Jediným výsledkem sníženého příjmu tekutin je totiž vyšší koncentrace moči, která pak jen víc dráždí močový měchýř. Návštěvy toalety jsou pak ještě častější. Pijte tedy pravidelně, kdykoli máte žízeň.

Zdravý životní styl a posilování

Při léčbě onemocnění hraje důležitou roli také zdravý životní styl. A kamenem úrazu často bývá i obezita. Inkontinentní pacienti, kteří mají nadváhu, by se tedy měli snažit svá přebytečná kila co nejrychleji shodit. Často pak ustoupí i problémy s únikem moči. S dodržováním zdravého životního stylu souvisí i to, že je vhodné omezit i pití kávy, alkoholu a kolových nápojů. Všechny tyto tekutiny dráždí močový měchýř a mohou inkontinenci zbytečně zhoršovat.

Plnohodnotným způsobem léčby je posilování pánevního dna. Pravidelné cvičení může pomoct dokonce až 70 % lidí, kteří trpí stresovou inkontinencí – tedy těch, u kterých se únik moči objevuje při zvýšené námaze, smíchu nebo kašli. Mnoho pacientů ale očekává výsledky brzy a když do několika týdnů nepociťují výraznější zmírnění problému, na cvičení často rezignují. To je ale zásadní chyba. Léčba inkontinence pomocí posilování svalů pánevního dna je běh na dlouhou trať a většinou trvá až několik měsíců, než na sobě člověk pozoruje zlepšení.

cvik

Vybírejte správné pomůcky

Někteří pacienti se snaží své potíže řešit pomocí běžných menstruačních vložek. A to jak ženy, tak muži. Většinou se totiž za svůj problém stydí natolik, že je pro ně nepřekonatelnou překážkou jít si koupit kvalitní inkontinenční pomůcky. Menstruační vložky jsou ale zcela nevhodným řešením hned z několika důvodů. Moč je řidší než krev a opouští tělo v podstatně větším objemu. Je tedy zásadní používat takové pomůcky, které mají výborné absorpční vlastnosti a dokážou pojmout větší množství tekutiny najednou. Jen tak je možné zamezit průsaku moči na oblečení.

Bakterie obsažené v moči se navíc rozkládají na amoniak a vytvářejí silný zápach, jehož pohlcení vyžaduje použití zvláštních technologií. Kvalitní inkontinenční pomůcky jsou navrženy zvláště s ohledem na jedinečné vlastnosti moči, poskytují svým uživatelům pocit sucha a bezpečí a chrání je před podrážděním pokožky, vznikem infekce a nepříjemným zápachem.

Překonejte stud a vypravte se k lékaři

Pokud pro vás stud představuje nepřekonatelný problém, můžete si i anonymně na internetových stránkách www.tenalady.cz objednat vzorek absorpčních pomůcek.

V každém případě byste ale měla svou situaci zkonzultovat s lékařem, který vám doporučí další postup. A je jen na vás, zda dáte přednost svému praktickému lékaři, urologovi nebo gynekologovi – s problémem si umí poradit každý z nich. Kromě toho, že vás důkladně vyšetří, vám také předepíše inkontinenční pomůcky, které jsou pro vás nejlepší.

Více informací o problému, možnostech léčby nebo třeba příběhy dalších pacientů najdete na internetových stránkách www.tenacz.cz.