Výlety s dětmi a návštěvy hradů, zámků, ZOO a dalších jsou dnes docela drahou záležitostí. Nejen že se skoro všude platí (a vstupné nebývá levné), ale děti navíc na výletech vyloudí spoustu jiných věcí, přinejmenším jídlo, pití nebo zmrzlinu. Ještě že se dá skoro všude využít rodinné vstupné.

Rodinné vstupné nabízejí téměř na všech místech v republice, ať už jsou to hrady, zámky, ZOO, muzea, divadla, kina, aquaparky a bazény nebo solné jeskyně. Pokud máte dvě děti, je rodinné vstupné vždycky výhodnější než samostatné vstupenky. Při více dětech už je to horší, i když někde se do rodinného vstupného započítává víc dětí než dvě.

zam

Jihočeský zámek Hluboká Foto: Dita Dvořáková

Je důležité zdůraznit, že v žádném zákoně není nijak stanovená povinnost zavádět rodinné vstupné. Je tedy na rozhodnutí a dobré vůli provozovatele, jestli rodinné vstupné nabízí, případně kolik dětí (a jak starých) se do něj započítává. Domáhat se tedy rodinného vstupného nebo se dohadovat, kolik dětí ho bude platit, je zbytečné.

Většina těch, co poskytují služby, chce nalákat rodiny s dětmi, takže rodinné vstupné poskytuje. A jak to obvykle bývá? Děti do 3 let chodí téměř všude zdarma, někde i do 4, případně do 6 let. Děti pak mívají snížené vstupné, většinou se počítají děti do 15 let, někde ale i do 16 či 18 let, a naopak na některých místech jen do 12 let.

Rodinné vstupné znamená na většině míst 2 dospělí + 2 děti do 15 let, to je ostatně nejběžnější počet v českých rodinách. I tady najdeme ale výjimky, a někdy to je docela zajímavé.

zam

Romantický zámek Český Krumlov Foto: Dita Dvořáková

Platí 3 až 5 dětí

Třeba na Karlštejně najdete pod rodinným vstupným napsáno toto: rodiče a jejich děti do 15 let. „Ano, na Karlštejně máme rodinné vstupné 540 Kč pro 2 rodiče a jejich děti do počtu 5 dětí do 15 let. To znamená, že vlastně 3., 4. a páté dítě jde na prohlídku zdarma. Ovšem dva rodiče a jedno dítě je dvakrát 170 Kč + 110 Kč, což je 450 Kč,“ sdělil karlštejnský kastelán Jaromír Kubů. Takže při výletu na Karlštejn se vyplatí mít víc dětí. Podobně je to také na Pražském hradě, kde je rodinné vstupné max. 2 dospělí a 1 - 5 dětí. Hodně objektů nabízí slevu pro 2 dospělé a 2 - 3 děti do 15 let (zámky Hluboká, Lednice, Ploskovice, Kroměříž nebo Telč, ZOO v Brně, hrady Bouzov a Český Šternberk).

Na rodiny s dětmi jsou dobře připraveni třeba v zámku Mníšek pod Brdy. Rodina tu je 2 dospělí a 1 - 3 děti a mají tu skvělé dětské programy, např. prohlídku s Andělem, kde na děti čeká i Bílá paní, Sněhurka nebo čert, prohlídku Tři věže s klíčnicí barona Kasta, prohlídku za pohádkou nebo prohlídku „Loutková s čertem“. Všechny jsou vhodné už od 3 let.

zamk

Zámek v Mníšku pod Brdy je na děti připravený Foto: Dana Haklová

Dnes už mají zmíněné i ostatní objekty aktuální a většinou pěkné webové stránky, kde si můžete zjistit veškeré informace.

Tipy na výlety s dětmi:

Reklama