Krevní plazma se využívá k léčbě raněných i nemocných
Věděli jste ale, že krevní plazma se využívá k výrobě léků pro závažná a často až smrt způsobující onemocnění? I když jde doba neustále kupředu, plazmu neumíme uměle vytvořit, a proto by bez dárců nebylo možné vytvořit některé druhy léčiv. Obrovské množství lidí, kteří trpí například špatnou srážlivostí krve, rakovinou nebo oslabenou imunitou mohou právě díky těmto lékům žít prakticky plnohodnotný život. A to je důvod, proč je darování krevní plazmy tak důležité.

Nemyslete si, že pokud žádnou takovou nemocí netrpíte, že se vás to netýká. Nikdy nevíte, kdy by se mohla hodit pomoc i vám. Krevní plazma totiž není využívána pouze pro výrobu léčiv, ale také se používá při léčbě úrazů, popálenin nebo enormních ztrát krve. A to jsou již věci, které se mohou stát komukoliv z nás.

632c28fc474c6obrazek.png
Zdroj obrázku: Komsan Loonprom / Shutterstock.com

Jak a proč se stát dárcem?
Pokud přemýšlíte nad tím, proč byste se měli stát dárcem, vzpomeňte si, že trocha vašeho času můžete někomu zachránit život. Ovšem i dárcovství má své podmínky a abyste se mohli k tomuto procesu přidat, pak musíte splňovat níže uvedené body:

  • Jste zdraví a váš věk se pohybuje mezi 18 až 65 lety
  • Vaše tělesná hmotnost je více než 52 kg
  • Musíte podstoupit lékařskou prohlídku (bývá součástí odběru)
  • Máte platné zdravotní pojištění
  • Jste ochotni věnovat hodinu vašeho volného času

Zároveň ovšem nesmíte být dárcem krevní plazmy pokud:

  • Jste závislí na drogách nebo alkoholu
  • Trpíte některou z vážných nemocí (seznam najdete vždy na patřičném odběrném místě)
  • Máte závažné projevy alergie
  • Provozujete prostituci

Pokud všechny tyto podmínky splňujete, pak byste opravdu měli přemýšlet nad tím, zda není ten správný čas udělat něco dobrého pro ostatní. Nikdy nevíte, zda ji nebudete potřebovat jednou sami. Navíc průběh takového odběru vám nezabere ani moc času. Když už máte za sebou vstupní prohlídku, pak jeden odběr krevní plazmy trvá u průměrného člověka asi hodinu. A to už za zachráněný lidský život stojí.

Mějte ale na paměti, že pokud chcete opravdu pomáhat, pak přijít na odběr jednou nestačí. Je vhodné darovat opakovaně, protože krevní plasmy je dlouhodobý nedostatek a její potřeba neustále roste.

Reklama