Na prvním dojmu bezesporu velmi záleží. Vzniká extrémně rychle a je zarputilý; pevně se usadí a jen tak ho z hlavy nedostanete. Jinými slovy – vztahy a interakce budou mnohem jednodušší, pokud nepodceníte začátek a později nebudete muset napravovat (třeba jen lehce) pošramocený úvodní dojem.

me.jpg
Foto: Shutterstock

Sílu prvního dojmu dokazuje i věda: většina lidí si udělá základní názor na druhého už během úvodních sedmi vteřin. V tak krátké době si o vás druhá osoba vytvoří obrázek na základě vašeho vzhledu, řeči těla, chování, způsobů prezentace i toho, jak jste oblečeni. Tento první dojem je velmi těžké (a téměř nemožné) zvrátit a často udává celkový tón budoucího vztahu. 

Co nikdy nepodcenit? Máme pro vás 9 základních bodů:

Přijďte včas

Ten, s kým se setkáváte poprvé, nebude chtít poslouchat vaše „dobré výmluvy“, proč jste přišli pozdě, ani kdyby to nakonec byla pravda. Proto si raději naplánujte příchod o několik minut dříve, buďte flexibilní a nenechte se zaskočit případným zdržením v dopravě, špatným odbočením nebo problémy s parkováním. Přijít včas je jednoznačně lepší než přijít pozdě, protože jde o základní krok k vytvoření dobrého prvního dojmu.

Vhodně se oblékněte

Na fyzickém vzhledu samozřejmě záleží. Osoba, se kterou se setkáváte poprvé, vás nezná, takže váš vzhled je obvykle prvním vodítkem, podle kterého se může řídit. Samozřejmě to neznamená, že musíte vypadat jako modelka (nejste-li zrovna na pohovoru v modelingové agentuře!); klíčem k dobrému pocitu z vás je vhodná prezentace v souvislosti s účelem setkání. Dobře zvolený dress code je základem úspěchu; oblek, sako nebo neformální oblečení? Zjistěte si víc o prostředí, kam jdete, stejně jako o osobě, se kterou se máte potkat. A podle toho se zařiďte.

Mějte pevný stisk 

To, jak by mělo vypadat podání ruky, ví nejspíš každý. Dobrý není žádný extrém, což platí i v tomto případě. Zapomeňte na „leklou rybu“, stejně i na ocelové sevření. Máte-li s podáním ruky potíže, soustřeďte se na to zvlášť. Tato na první pohled drobnost může ve druhém člověku zanechat i velmi nepříjemné pocity.

Buďte sami sebou

Udělat dobrý první dojem neznamená, že nutně musíte „zapadnout“. Rozhodně nejde o to přetvařovat se a ztratit v daný okamžik svou autenticitu; nepředstírejte, že jste někdo jiný. I v tom tkví kouzlo prvního dojmu: buďte sami sebou tím nejpřirozenějším způsobem. Jedině tak se budete cítit dobře a zdravě sebejistě, což se automaticky odrazí na vaší celkové energii. Pokud druhý ucítí, že nehrajete žádné divadlo a nesnažíte se zalíbit (ani šokovat), bude snadnější vybudovat si důvěru a získat respekt člověka nebo lidí, se kterými se setkáte.

Usmívejte se

Říká se, že úsměv otevírá každé dveře – a je na tom velký kus pravdy. Proto se snažte vypadat mile. Vřelý výraz a jemný úsměv dodají pohodu vám i druhé osobě. Vy se budete cítit lépe a uvolněněji, navíc je pravděpodobné, že prolomíte případné ledy a zanecháte celkově příjemný dojem. Důležité je to nepřehnat; v takovém případě byste působili naopak neupřímně a vypočítavě. Kouzlo spočívá v lehkosti a přirozeném chování.

Využijte řeč těla

Pokud jde o dobrý první dojem, řeč těla může často mluvit hlasitěji než slova. Využijte nonverbální komunikaci k tomu, abyste působili přiměřeně sebejistě. Stůjte zpříma, jemně se usmívejte, navazujte oční kontakt, pozdravte již zmiňovaným pevným stiskem ruky. To vše vám pomůže vyzařovat sebedůvěru a podpoří vás i druhou osobu v tom, abyste se cítili uvolněně.

  • Téměř každý je při prvním setkání s cizí osobou trochu nervózní. To může vést k nežádoucím projevům, jako je kousání nehtů, evidentní tréma, zpocené dlaně či podpaží a podobně. Pokud si uvědomíte své obvyklé projevy nervozity, máte šanci je přinejmenším eliminovat.

Používejte tzv. small talk

Konverzace je založena na plynulé výměně slov. Proto vám může pomoci překonat (obvykle trochu nervózní) začátek, připravíte-li si předem několik otázek. Neuškodí ani najít si o dotyčném nějaké informace, jsou-li k dispozici. Třeba to, zda sportuje a v čem se angažuje, a pokud objevíte něco, co máte společné, může jít o vynikající způsob, jak přirozeně konverzovat a udržet povídání v příjemném chodu.

Buďte pozitivní

Váš postoj se promítá do všeho, co děláte. Zrcadlete tedy pozitivní přístup, a to i tváří v tvář kritice či nervozitě. Snažte se z jednání poučit a vhodně přispět. Nakonec ukažte, že jste otevření tím, že si udržíte i v případě nepříjemných okamžiků optimistické chování a úsměv na tváři.

Buďte zdvořilí a pozorní

Je samozřejmé, že dobré způsoby, zdvořilost a slušnost jsou tím, co pomáhá vytvořit dobrý první dojem. Odložte moderní rozptýlení, vypněte nebo ztište mobilní telefon, a ten během schůzky v žádném případě nesledujte. Vyvarujte se i pohledu na hodinky; věnujte se zkrátka plně osobě, se kterou jednáte. Nenechte se rušit ani jinými lidmi; jaký první dojem asi zanecháte, pokud se budete více zajímat třeba o rozhovor lidí u vedlejšího stolu? Plné soustředění na „vaši“ osobu je přirozeně žádoucí a nutné v okamžiku, kdy chcete být viděni v co nejlepším světle.

Čtěte také:

Zdroj: hbr.org/how-the-first-impressioncare-ethics.co.uk

Reklama