klíštěSít očkovacích center Avenier, a. s. připravila na měsíce únor a březen speciální akci pro ty, kteří se rozhodli využít zimních měsíců k očkování proti klíšťové encefalitidě. Právě tyto měsíce jsou totiž pro zahájení vakcinace nejpříhodnější. Ti, kteří se přijdou do očkovacích center Avenier naočkovat proti tomuto onemocnění, získají příspěvek 200 Kč na první dávku vakcíny FSME IMMUN. Ta má prokázanou reálnou účinnost více než 99 %, což je jedna z nejvyšších účinností mezi vakcínami obecně. Využije-li této nabídky např. pětičlenná rodina, ušetří si nejen starosti, ale i 1000 Kč ze svého rozpočtu.

Jak říká docent MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., vedoucí lékař Očkovacího centra na poliklinice v Ostravě-Hrabůvce: „Očkování proti klíšťové encefalitidě je nejefektivnějším způsobem, jak se této potenciálně velmi nebezpečné infekci efektivně bránit. Ta postihuje nejen děti, ale zejména osoby v produktivním a seniorském věku, kdy je průběh nemoci zdaleka nejhorší. Počet případů infekce v ČR má přitom v posledních letech stoupající trend (podle dostupných údajů je nárůst onemocnění v roce 2009 takřka 30%oproti roku předchozímu).“

Někteří pacienti, u kterých je klíšťová encefalitida diagnostikována mají zhoršený průběh nemoci s trvalými následky a zhoršenou kvalitou života. Pro lidi v produktivním věku představuje onemocnění značné komplikace, vedle těch zdravotních i finanční, v nejhorších případech končí nemoc dokonce úmrtím.

Kdy a jak očkovat?

očkováníLidé by očkování neměli odkládat. Očkovat se lze celoročně, nejpříznivější období je však v chladných zimních měsících. Klasické očkovací schéma pro zimní měsíce sestává z první dávky podané v den 0, druhé dávky podané za 1–3 měsíce a třetí dávky aplikované o 5–12 měsíců později. Ochrany je dosaženo přibližně po 2 týdnech od podání druhé dávky. Toto schéma je nejlépe aplikovat na podzim či v zimě, aby po podání druhé dávky v jarních měsících byli lidé pohybující se v přírodě chráněni.

Obchodní síť společnosti Avenier a.s. čítá celkem 17 očkovacích center ve všech regionech České republiky. Soupis všech naleznete na stránkách www.ockovacicentrum.cz.