Pokud nemáte mrazničku se systémem „No Frost“, námraze uvnitř se nevyhnete. Nánosy ledu, kvůli kterým už ani nemůžete pořádně vytahovat šuplíky, je zapotřebí alespoň jednou, ideálně dvakrát ročně odstranit. Neděláte to jen kvůli komfortu, abyste se k potravinám dostala bez boje, ale také kvůli úspoře energie, respektive peněz za elektřinu. V těchto dnech, kdy venkovní teploty padají hluboko pod bod mrazu, navíc nemusíte řešit, kam se zmrazenými zásobami, které chcete vrátit zpět.

Věděla jste, že už 1 cm námrazy zvýší spotřebu mrazničky až o 75 %? Kromě toho omezí i správný výkon zařízení, takže se uložené potraviny mohou začít dřív kazit.


Foto: Shutterstock

Jak na rozmrazení mrazničky?

Pokud máte v mrazničce funkci „Super Frost“, zapněte ji před plánovaným rozmrazováním. Teplota potravin klesne z -18 °C na -32 °C, takže vydrží venku o něco déle. A vy máte více času a klidu na práci.

Až vytáhnete spotřebič ze zásuvky, můžete proces odmrazování urychlit. Určitě ale ne tím, že se do odsekávání ledu pustíte nějakým ostrým předmětem. Mohla byste mrazničku poškodit. Když už se rozhodnete námrazu škrábat, tak plastovou či dřevěnou pomůckou.

Foto: Shutterstock

Rychlejšího odtávání ledu docílíte, když dovnitř zavřete nádoby s horkou vodou. Pomůže také potřít led slanou vodou, rychleji ho rozpustí. Nezapomeňte ale na dno mrazničky umístit hlubší tác či plech, kde se bude voda shromažďovat. Že má být nádoba také u výpusti z mrazničky, to netřeba připomínat. I tak je ale lepší mrazničku kontrolovat a povolené nánosy ledu postupně odstraňovat a mokro vysušovat.

Jdete do finále a nechce se vám čekat? Vezměte si na pomoc fén a pusťte na led horký proud vzduchu. Pracujte ale s velkou obezřetelností a dávejte pozor, aby se kapky vody nedostaly do blízkosti fénu. 

Jakmile bude mraznička bez ledu, nezapomeňte ji pořádně vymýt. Například k tomu určeným saponátem. Pokud sázíte spíše na ocet, tak pozor. Někteří výrobci mrazniček před ním varují, protože údajně může poškozovat plasty.

Foto: Shutterstock

Nezapomeňte ani na důkladné vyčištění těsnicích gum. Jestliže jsou už staré, zvažte, zda není třeba vyměnit je za nové. Pokud dvířka netěsní, námraza bude kvůli vnikajícímu teplu brzy zpět.

Vnitřek mrazničky dokonale vysušte a zapněte spotřebič na plný výkon. Jakmile se nachladí, potraviny vraťte zpět a počkejte, až teplota uvnitř klesne na požadovanou úroveň. Teprve pak můžete nastavit běžnou teplotu mrazení.

Čtěte také:

Reklama