5ac34b052cddbobrazek.png
Tento víkend už byl na jižní Moravě k vidění medvědí česnek a zanedlouho jistě přibudou první lístečky smetanky lékařské a dalších zázračných bylin, které naše luhy a háje nabízejí. Užijte si tu jarní nadílku a radujte se z každé chvíli v rašící zeleni. Není lepší meducíny na blbou náladu. A nejen na ni.

Medvědí česnek
5ac3492c6ad06obrazek.png

  • Tento silák v sobě ukrývá velké množství – jak název napovídá - antibakteriálního allicinu, vitaminu C a železa.
  • Nejčastěji jej najdete ve vlhčích a spíše stinných místech, lesích a parcích.
  • Pozor: Jeho listy připomínají listy jedovaté konvalinky. Pokud sbíráte soustředěně, nespletete se. Charakteristická vůně česneku vás povede…
  • Použití v kuchyni je nepřeberné, pro zachování látek v živé podobě je nejlepší jej zpracovat urychleně – skvěle se hodí nasekaný do tvarohové pomazánky.

Osobně jsem medvědí česnek objevila relativně nedávno. A dokonce mám i své místo, kde roste. Bohužel nejsem jediná, kdo o něm ví, a tak se často stane, že jej tam vyplení nějaký „velkoodběratel“, jenž jej pak zřejmě výhodně zpeněží na nějakém trhnu. Budiž mu to přáno. 

Kopřiva
5ac349b2032d9obrazek.png

  • Bylinka, kterou zná každý kvůli ne zrovna příjemným následkům i ze zcela nevinných a krátkých setkání, obsahuje velké množství zdravotně prospěšných látek, např. chlorofyl, hořčík, organické kyseliny, vitamíny, atd. Je jich opravdu hodně, takže stačí, když si zapamatujeme, že je zkrátka zdravá. 
  • Kopřivové listy bývají součástí řady bylinkových čajových směsí, její skvělou chuť si však nejlépe užijete, když ji připravíte „sólově“. Zkuste dva tři týdny na jaře popíjet a vychutnat si její sílu. Čaj pijte vždy čerstvý.

Tuhle odolnou holku jsem kdysi ještě během povinné školní docházky musela povinně sbírat a sušit. Zřejmě to byl nějaký budovatelský úkol. Dnes k ní mám velmi kladný vztah. Věřím v její úžasnou sílu a pokud si zvyknete, čaj chutná opravdu skvěle a prospěje našemu tělu na mnoha frontách.

Pampeliška
5ac34a7446ef0obrazek.png

  • Dalším léčivým pokladem jara je pampeliška neboli (jak víme ze školy) smetanka lékařská.
  • Proslulá bylinkářka Maria Treben doporučovala jíst pampeliškové stvoly po tři týdny především pro očistu jater a žlučníku. Pampeliška ovšem snižuje také hladinu cukru v krvi. 

Pampelišky můžete konzumovat jen tak nebo dát lístky do salátu a nebo je smíchat s uvařenými bramborami a přidat lžičku hořčice,“ říká Michaela Weissová ze Slunečného života, specialistka na léčbu potravinami, a dodává, že listy pampelišek se mají pro léčebné účely sbírat před květem.

Slunce
5ac34bdb9502cobrazek.png

Kam nechodí slunce, chodí lékař, říkávaly naše babičky, aniž by zřejmě cokoliv tušily o důležitém vitaminu D. Toho prý máme téměř všichni poslední dobou nedostatek. Aspoň tak mi to pravidelně tvrdí moje chytrá paní doktorka. Tak se totiž bojíme škodlivého záření a nadužíváme krémy s vysokým opalovacím faktorem, že tělu nedáváme to, co vlastně potřebuje. V rozumné míře proto na jaře vystavme obličej sluníčku. Nejenže všechny stíny padnou za nás, ale ještě budeme mít hezkou zdravou barvičku.

Přečtěte si také:

Reklama