Je jasné, že představa topení uhlím nebo sekání palivového dříví každého neláká. Existuje ale jedno snadné řešení, a tím je kotel na pelety. Tento typ kotle vytváří teplo spalováním pelet, tedy malých pravidelných válečků, které vznikly slisováním dřevních pilin. Na rozdíl od dřeva jsou ale již z výroby rovnou připraveny do kotle. Nemusí vysychat, jednoduše se skladují v pytlích nebo volně a snadno se s nimi manipuluje.

61fa5435e7600blobid0.jpg

Zvládne vše sám
Hlavní výhoda použití pelet je v tom, že kotel doplněný hořákem, elektronickou řídící jednotkou a zásobníkem s nimi umí nakládat sám – v automatickém provozu. Představte si, že téměř veškerou práci udělá kotel za vás. Rozdělávání a udržování ohně se mění na automatický proces, který kotel zvládá bez manuálního zásahu. A když je potřeba, sám se bezpečně uhasí. Místo ručního přikládání jsou pelety plynule dopravovány ze zásobníku k hořáku.

A právě velikost zásobníku (spolu s výkonem kotle) určuje, jak dlouho ke kotli vůbec nemusíte a přitom vydrží hořet. Obvykle to je tři až pět dnů. Díky svému jednoduchému provozu mohou být peletové kotle nainstalované i do domácností, kde žijí starší lidé nebo osoby s menší fyzickou silou.

Mobil místo lopaty
Automatický provoz kotle podtrhují moderní technologie, které umožňují vzdálené ovládání pomocí aplikace. Po připojení k internetu mohou majitelé zapínat kotel odkudkoli pouhým kliknutím na mobilu nebo na počítači. Stejně snadno lze regulovat teplotu a časový rozvrh vytápění. Po návratu z práce nebo z dovolené je už dům vytopený na požadované klima, což ocení taky chataři nebo chalupáři.

Užitečné doplňky po ruce
S jednoduchostí zatápění si nezadá ani údržba kotle. Nutnost vynášení popelu klesá na minimum, protože po peletách ho zůstává pouze malé množství. Zbývá tak jednou za měsíc vyčistit hořák kotle. V nabídce výrobců lze pořídit příslušenství, které výrazně zjednoduší také tuto práci.

ko1.jpg

Úspora paliva, peněz i místa
Na skladování pelet je potřeba suché místo, kam se uloží v pytlích nebo volně sypané. Samotné kotle na pelety pak nemají velké nároky na prostor a výrobci nabízejí různé rozměry i uspořádání. Například kotle Biopel Mini od českého výrobce OPOP jsou k dispozici v klasickém i zúženém tvaru, aby se vešly i do těch nejmenších technických místností.

Díky automatickému dávkování paliva topí kotel efektivněji, než když má přikládání v rukou majitel. Přece jen se kotel nikde nezdrží, nezakouká na televizi ani zbytečně nepřeplní. Tím dochází ke snížení spotřeby paliva. K tomu připočtěme, že pelety mají velkou výhřevnost a kvalitní kotle umí téměř všechnu jejich energii využít na požadované vytápění.

Zdroj fotografií: AdobeStock, Shutterstock, OPOP