Je skvělé mít doma plnou spíž jídla a dobrot pro rodinu, nezapomínejte ale ani na vlastní, doslova železné zásoby. Jinak by se mohlo stát, že vám na vaše nejbližší nebude zbývat energie. Nedostatek železa, nepostradatelného stopového prvku, se totiž často projevuje únavou. V životě ženy je přitom hned několik období, kdy má její tělo na příjem železa zvýšené nároky. Které to jsou a jak tělu dát, co skutečně potřebuje?

Maminky, pozor!

Náročné je z hlediska nároků na železo období spojené s těhotenstvím, porodem a kojením. „Zásobní železo je uloženo v kostní dřeni, játrech a slezině. Řada žen však vstupuje do těhotenství, tedy období, kdy je spotřeba železa ještě významně zvýšena, jen s minimálními zásobami. Organizmus pak nároky na tento stopový prvek nestačí pokrýt, a tak až 60 % žen trpí v těhotenství tzv. anémií, tedy chudokrevností,“ říká gynekolog MUDr. Mário Bumbera.  Nedostatek železa se pak dále prohlubuje velkou krevní ztrátou při porodu a v následujícím období kojení přichází žena přibližně o 1 mg železa denně.

vitamíny

K vyváženému jídelníčku proto doporučujeme přidat doplněk stravy. Pro těhotné i kojící ženy je vhodný Floradix, tekutý přípravek podle tradiční receptury. Je optimálním zdrojem pro doplnění železa a přispívá ke zmírnění únavy a vyčerpání. Floradix obsahuje železo a látky, z nichž některé podporují jeho vstřebávání, konkrétně vitamíny B1, B2, B6, B12 a C, med a výtažky z bylin a ovocných šťáv.

A zase ta menstruace…

Už tak dost nepopulárních pár dní v měsíci souvisí i s nároky našeho organizmu na železo. Při obvyklém cyklu bývá tělo schopné ztráty železa, které z těla odchází spolu s krví, kompenzovat. Problémy ale nastávají při poruchách cyklu, ať už jde o stav silného menstruačního krvácení nebo prodlouženou menstruaci trvající déle než 7 dní. Komplikací může být i nepravidelné krvácení.
„U všech těchto stavů dochází oproti běžnému cyklu až k dvojnásobně vyšší ztrátě krve. Pokud nejsou tyto poruchy menstruačního krvácení dlouhodobě řešeny, dochází k anémii se všemi důsledky včetně únavy a apatie,“ vysvětluje MUDr. Mário Bumbera.

Železná vůle nestačí

Při dietách je důležité dohlédnout na to, zda jste nevynechala potraviny, které jsou důležitým zdrojem železa. Doporučená denní dávka železa by měla být kolem 15 mg. Mezi přírodní zdroje železa patří například luštěniny, ořechy všeho druhu, ale třeba také sušené hřiby. Vstřebatelnost železa z většiny rostlinných zdrojů je však jen kolem 1 – 5 %. „Vstřebatelnost železa z těchto zdrojů lze zvýšit současnou konzumací zdrojů vitamínu C, například pomeranče, jahod a podobně,“ radí MUDr. Mário Bumbera. „Lepší vstřebatelnost, přibližně 10 – 30 %, má tzv. hemové železo, jehož zdrojem je především maso v čele s vnitřnostmi,“ upřesňuje MUDr. Bumbera. 

Pokud jde o míru vstřebatelnosti železa v doplňcích stravy, patří k nejvyšším forma tzv. glukonátu železnatého, u něhož se vstřebatelnost pohybuje mezi 17 a 25 %. V této formě je železo obsaženo například ve Floradixu, kde jeho vstřebatelnost podporují i další látky, například vitamín C.

„Využitelnost železa obecně snižují látky obsažené v čaji, kávě nebo mléce. Denní doba nehraje v konzumaci železa rozhodující roli, důležitější je ho přijímat nalačno – asi 30 minut před jídlem nebo
i 2 hodiny po jídle,“ radí MUDr. Mário Bumbera.

Železo má vliv na krvetvorbu, přispívá k tvorbě červených krvinek a tím se podílí na přenosu kyslíku v těle. Ovlivňuje i řadu dalších metabolických procesů. Jeho nedostatek může způsobovat dlouhodobou únavu a vyčerpání. Mezi další projevy patří například bolesti hlavy, bušení srdce
a dušnost, vypadávání vlasů či pobledlá kůže. Dlouhodobý nedostatek železa pak může vést až k anémii, známé též jako chudokrevnost. 

TIP:

FloradixŽelezo v jeho nejlépe vstřebatelné formě obsahuje doplněk stravy Floradix. Tento tekutý přípravek vyrobený podle tradiční receptury obsahuje také látky, z nichž některé podporují jeho vstřebávání, konkrétně vitamíny B1, B2, B6, B12 a C, med a výtažky z bylin a ovocných šťáv. Ty mají navíc další příznivé účinky na organizmus. Je vhodný například pro těhotné a kojící ženy, děti od 3 let, dospívající, starší lidi
a rekonvalescenty, ale také pro dárce krve, lidi s aktivním přístupem k životu či vegetariány. Neobsahuje alkohol, laktózu, konzervační látky, barviva ani syntetické přídatné látky. Doporučená maloobchodní cena doplňku stravy Floradix je 299 Kč za balení 250 ml. K dostání je
v lékárnách, v prodejnách dm a v síti drogerií TETA po celé České republice. Podrobnější informace naleznete na www.salushaus.cz

 

Reklama