5bd2d50be1ac0obrazek.jpg

Již pár dní před 31. říjnem, kdy se slaví Halloween, jsou u domů k vidění rozsvícené vydlabané dýně. Ty jsou hlavním symbolem „strašidelného“ svátku. V dobách minulých to byla řepa, která patřila k Podvečeru všech svatých, až později ji nahradila tykev. K rozsvícené řepě se váže stará irská legenda o opilém muži jménem Jack, který si hrál s ďáblem a vždy ho chytře obelstil. Když se pak Jack upil k smrti, měl zákaz do pekla. Z toho důvodu jeho duše bloudí po zemi. Na cestu si svítí prožhaveným uhlíkem, který je umístěný ve vydlabané řepě, aby vydržel déle žhnout. Uhlík mu věnoval samotný ďábel. Lidé proto věří, že se u jejich dýně Jack zastaví, vezme si jejich světlo, a jako poděkování je bude po celý rok chránit od všeho zlého.

Jak správně vydlabat dýni?

  • Nejedná se o nic těžkého, pokud nechcete vytvořit mistrovské dílo. Postačí vám ostrý nůž, lžíce, miska na vydlabanou dužinu, svíčka.
  • Zprvu si ověřte, že dýně má stabilitu, pokud se „houpe“ můžete lehce seříznout spodní část.
  • Následně odřízněte vršek tak, abyste mohla pohodlně dlabat vnitřek tykve. Dužinu nevyhazujte, můžete ji zužitkovat v přípravě oběda, večeře či sladké svačinky.
  • Následně si na dýni nakreslete vámi vymyšlený obličej, nebo vzor, a můžete začít s vyřezáváním.
  • Nakonec do dýně vložte svíčku a umístěte ji před vchodové dveře, parapet, …

Tip pro malé děti

Pokud máte doma malé děti, můžete zvolit méně nebezpečnou alternativu. K té potřebujete dýni, nesmývatelnou fixu, černou či bílou barvu/temperu a třpytky. Některé dýně můžete předem nabarvit, jiné nechat tak, jak jsou. Pak už dejte dětem fix a nechte je tvořit veledílo. Můžete si být jistá, že u této zábavy vydrží drobotina dlouhé hodiny, vy budete mít tak chvilku sama pro sebe.

5bd2d8a2c2e50obrazek.jpg

Další inspirace pro vkusnou halloweenskou výzdobu, kterou můžete vyrobit sama či s pomocí dětí.

5bd2dad0911c1obrazek.jpg
5bd2db00b47d2obrazek.jpg
5bd2dc3487c67obrazek.jpg

5bd2dc4b64818obrazek.jpgFoto: Shutterstock.com

Nenechte si ujít: