Expedo.cz
Foto: Expedo.cz

Postel je srdcem ložnice
Při zařizování ložnice si nejdříve představte svou ideální postel. Pomohou vám odpovědi na následující otázky:

  • Potřebuji jednolůžko, nebo dvojlůžko? Postel pro jednoho by měla mít rozměry minimálně 90 cm × 200 cm, manželské postele se vyrábějí v šířkách od 140 do 200 cm. Čím širší postel, tím pohodlnější bude spaní.

TIP: Postele klasických i nadstandardních rozměrů včetně roštů a matrací seženete na Expedo.cz (či Expedo.sk). Vyberte si nábytek do ložnice online a po republice budete mít dopravu zdarma.

  • Mám při vstávání z postele bolesti? Pro seniory nebo lidi s onemocněním opěrné soustavy jsou vhodnější vyšší lůžka, ze kterých se snáze vstává.
  • Budu si v posteli i číst nebo pracovat na notebooku? Pokud ano, pak vybírejte z postelí s čalouněným čelem, které vám poskytne oporu a ochrání zeď před otíráním.
  • Kolik mohu do postele investovat? Levnější dřevotřískové postele vám sice nevydrží až do stáří, zato je můžete snadněji obměnit, když vás omrzí. Delší dobu vám poslouží masivní nebo kovové postele, jejich pořizovací cena je však o trochu vyšší.

Následně si také promyslete, kam postel umístíte, a prostor si změřte – kolem lůžka by mělo zůstat volných 90 cm coby „manévrovací“ prostor. Postel postavte čelem ke zdi a s výhledem na dveře do místnosti. Celkové barevné ladění pak volte nejlépe ve světlých, jemných či neutrálních barvách, které vás nebudou opticky rušit a lehce je zkombinujete i s dalším nábytkem.

Noční stolky a skříně vyberte v jednoduchém stylu
Kromě postele patří do ložnic i noční stolky, šatní skříň, komoda a případně i další vybavení podle prostorových možností. Mějte však na paměti, že dobře se vám bude usínat jen ve vzdušné, uklizené a na pohled uspořádané místnosti. Proto volte velký i menší nábytek v jednoduchém designu a vystavené drobnosti se snažte udržet uspořádané.

Dostatečné světlo ve správném odstínu
V ložnici by nemělo chybět hlavní svítidlo, lampičky na nočních stolcích a eventuálně další dekorativní osvětlení. Při výběru dbejte na správnou teplotu vyzařovaného svitu – k relaxaci potřebuje tělo teplé odstíny do oranžova. Pro klidný spánek byste se několik hodin před ulehnutím měli vyvarovat modrého nabuzujícího světla z televize či displejů.

TIP: Nejteplejší odstín poskytuje světlo svíček – dopřejte si večerní relax při jejich záři.

Vytvořte si snovou ložnici
Správně vybavená ložnice vám umožní příjemné usínání a vstávání plné energie. Ponechte v místnosti dostatek vzdušnosti a světla, které vám na oplátku poskytnou dokonalé útočiště před stresem a napětím.

Reklama