V jednom celkem nenápadném bubovickém domečku žije a tvoří barevná kouzelná bytost. Když ji někde po okolí potkáte, zaujme Vás už svým vzezřením. Vždy je oblečená do barevných, veselých a hravých kousků ryze ženského charakteru. V davu šedo-černo-tmavých lidí vyniká.

Výtvarnice, básnířka, multinstrumentalistka a renesanční bytost Markéta Kotková umí namalovat obrázek jen pro vaši duši na papír nebo třeba i na zeď Vašeho pokoje tak, jak to má u sebe doma. Pokud si její obrázky prohlédnete, většinou si je zamilujete. Probouzí totiž to skryté, dětsky čisté v nás. Já  sama občas nad jejími výtvory i brečím, tak jsou pro mé vnímání silné. Mají v sobě neviditelný klíč, který s vaším svolení otvírá tajnou bránu do netušených prostor našeho vyššího já.

marketa

Markéto, ty jsi mnohospektrální umělecká duše. Můžeš nám říci, čím vším se zabýváš, a od kdy?
Ve svých asi 14 letech jsem objevila tvorbu jako možnost dialogu vnitřního světa s vnějším. Tehdy mne přitáhlo především malování a výtvarný projev, a ty se pak staly mojí životní láskou. Věnuji se volné intuitivní malbě, tisknu barevnou litografii, ilustruji knížky a sama autorské knížky vydávám. Také mne zajímá poezie, hudba, zpěv, práce s tělem.

 A jaká je tvoje hlavní umělecká cesta? 
Hlavní cesta? Především naslouchání - ztišit se a pozorovat dát prostor světu kolem i světu uvnitř, aby se přede mnou rozprostřeli v celé svojí nádheře. Umění v jakékoliv formě je hra, pomocí které se můžu té nádhery aktivně účastnit, být v ní její součástí, spoluvytvářet a zároveň ji vnímat a oslavovat, a to mne baví...

Když tvoříš intuitivní obrazy na objednávku, potřebuješ toho člověka znát, nebo si prostě položíš ruku na barvy a ony tě samy vedou?
Zjistila jsem, že stačí znát jenom jméno a datum narození. Je to takové kotviště toho člověka tady na Zemi. Ale jeho zdroj vibruje mimo čas a prostor, a na ten je možné se napojit kdykoliv. Je to cítit, funguje to intuitivně, aniž by to bylo třeba nějak verbalizovat. Nepoužíváš myšlenky nebo běžný rozum, ale necháváš se vést a překvapovat tím, co přichází. Možná to může znít podivně, ale já tomu procesu důvěřuji a jsem ráda, že důvěřují i lidé, kteří si obrázky objednávají...

market2

Máš svá životní období také zabarvená? Třeba když jsi zamilovaná, kreslíš růžové obrázky, když je horší období, tak jsou šedavé? 
Je jasné, že to, co maluji, se nedá oddělit od toho, co prožívám. Ty barevné proměny jsou někdy ale nepatrné. Ani si je nemusíš uvědomovat v tu chvíli. Možná také čím víc maluješ, seznamuješ se s barvami do hloubky s jejich jemnostmi a nuancemi. Barvy jsou nádherné. Je to něco jako hudba. Chci mít svobodu si s nimi hrát a objevovat jejich světy, jejich příběhy, nelpět tolik na svých přechodných stavech mysli. Ony mne pak na oplátku zavedou domů k sobě tam, kde se můžu dotýkat něčeho, co mne přesahuje, a přitom jsem to pořád já...

Máš ve svém rejstříku nějaký opravu  výjimečně významný obrázek?
To, co je pro mne významné, může být navenek pro ostatní zcela nezajímavé. Nenapadá mne žádný konkrétní obraz.  Mně nejvíc záleží asi na tom procesu, na té cestě od obrazu k obrazu.

Jak je to u tebe s inspirací? Jak přicházejí ty překrásné barevně duchovní nápady, které můžeme vidět ve tvých dílech?
Přijde mi, že se z pojmu inspirace dělá taková nafouklá bublina. Myslím, že to zas taková  věda není. Inspirace prýští odevšad. Je všude tam, kam se podíváš. Vybublává na povrch jak jarní potůčky, prší ti na hlavu jak podzimní déšť,snáší se ti do dlaní jako sněhové vločky... Někdy je jí až trochu moc, že mám pocit, že se nedá unést A jindy zase třeba utichne a hraje si na schovávanou. Nemá cenu ji nějak násilnit, prostě tančit s ní hrát s ní tu hru. Hledám nadšení, hledám to, co se mne dotýká a probouzí můj zájem. Asi jde o stav mysli a naladění. Pak to taky nějak všechno ukotvit na Zemi...

market3

Je někdo na uměleckém poli, koho obdivuješ?
Mám lásky, ke kterým se ráda vracím: Jiří Trnka, Odilon Redon, Ota Janeček, Eva Bednářová, Tove Jansonová.

Ted jsem objevila úžasnou anglickou ilustrátorku pro malé děti Alison Edgson Také jsem se po dlouhé době vrátila k tušové malbě - třeba takový Či paj š, to je mistr... to můžu prohlížet hodiny a hodiny. Také mne hodně bere za srdce umění lidové - výšivky, krajky, ornamenty... atd.

A co  pro nás chystáš v tomto období?
V současné době ilustruji zase dvě nové knížky. Ta první je textík Vlasty Jiráskové „Povídej mi o tom jak jsem přišla na svět“, a je to krásnej rodinej příběh o těhotenství a narození děťátka. A potom pracuji na své další autorské knížce „V maminčině zahrádce“, kde bude zachycen obrázky, básničkami i písničkami koloběh ročních dob v přírodě. Nedávno jsme se sestrou vydaly cédéčko pro děti „Vyrostla tu kytička“ a ve vytváření písniček pokračujemei nadále. V malbě experimentuji s novými formáty, stále znovu se vrací téma proměn v přírodě. Hraju si s tušovou malbou a dělám studie v přírodě. Byla jsem na plenéru v Provence. Loni na podzim jsem realizovala jednu velikou nástěnnou malbu v dětském pokojíčku... a tak dál a tak dál... jak vidíš. Stále je na čem dělat.

market4

Čtěte také: 

Reklama