Dobré vztahy v domě jsou základ k spokojenému bydlení. Důvodem nejsou jen benefity třeba ve formě hlídání domácích mazlíčků, ale i rozumné dohody v případě „krize“. Takovou běžnou krizí může být třeba vytopení.

vytopit

Bydlíte v činžáku? A jaké máte vztahy se sousedy? Možná vám připadá, že pěstovat dobré sousedské vztahy je v dnešní anonymní době zbytečné, ale není tomu tak. Dobré sousedské vztahy vám mohou pomoci nejen v běžném životě, když například potřebujete o víkendu pohlídat domácí mazlíčky, nebo vám dojdou v sobotu vajíčka a vy už nestíháte zaběhnout před návštěvou do obchodu, ale i ve chvílích „krize“. Takovou běžnou domácí krizí je třeba vytopení. Je jedno, zda jste vy poškozeni, nebo zda jste (byť neúmyslně) poškodili sousedy, vždy jde o situaci vypjatou.

Stávající právní předpisy nařizují sousedovi, který druhého vytopil, uvést poškozenou věc do původního stavu. To při dnešních cenách může znamenat i statisícové výdaje, je proto dobré pokusit se vždy dohodnout na formě opravy (je jistě levnější, když si domluvíte u souseda brigádu a byt mu vymalujete sami, než když na to zavoláte firmu).

Právník Oldřich Topka doporučuje „sjednat dohodu o odstranění následků škody písemně, aby za čas sousedé nepřišli s tím, že nejsou spokojeni nebo si nenárokovali další škody, které se náhle „objeví“ až po určité době.“

Změna v roce 2014

Co se ale změní v roce 2014, kdy vstoupí v platnost nový občanský zákoník? Na to jsme se zeptali advokátky Dagmar Raupachové...

Představte si situaci, že jeden soused vytopí druhého, změní se nějak právní přístup k tomuto problému s novým občanským zákoníkem?
Nějaké změny tam budou, ale sousedské vztahy jsou řešeny poměrně dobře už ve stávajícím občanském zákoníku. Podstat zůstává stejná - sousedé si tyto věci navzájem dělat nemají, a už vůbec ne úmyslně. Domácnosti jsou většinou pojištěné a náhrada škody jde z pojistky - škodu samozřejmě má zaplatit viník.
Nový zákoník přináší zkvalitnění, ale ukáže teprve praxe, jestli některá ustanovení přinesou plusy nebo mínusy. Osobně jsem spíše pro jednodušší ustanovení, ve kterých se lidé dobře zorientují. Život přináší tolik různých situací, že je nejde nastavit jen paragrafy. Proto vlastně soudy existují, aby mohlo dojít k posouzení konkrétního případu se všemi aspekty, které se na něj vztahují. S trochou nadsázky, všechno podle příručky udělat nejde.
Trochu mě ale zlobí, a bude to problém pro mnohé lidi, že v mnoha případech nenavazujeme na to, co mají mnozí lidé zažité. To se ale netýká vytopení, tedy poškození majetku souseda, ale třeba ovoce spadlého za plot. Ti lidé to mají nějak zažité a my nemůžeme očekávat, že se budou chovat jako právníci a studovat změny (o problematice sousedských vztahů a konkrétních změnách chystáme do budoucna s doktorkou Raupachovou seriál - pozn. red.).

Kam dál?

Reklama