Zasílaly jste dotazy ohledně vaginálních obtíží. O jejich zodpovězení jsme požádali zkušeného gynekologa Víta Unzeitiga.

V článku: Vaginální problémy: Zeptejte se odborníka jsme vám, milé čtenářky, nabídli možnost, konzultovat své obtíže se zkušeným gynekologem Vítem Unzeitigem. Níže si přečtěte jeho odpovědi na vaše dotazy...

Odpovědi odborníka

gynekologKamarádka trpí bolestmi a pálením při styku, lékaři zánět neobjevili a po porodu se pak tyto potíže dost zmírnily. Mohl by jí pomoci k úplnému odstranění pálení tento Candivac?
Pokud není jasná příčina potíží (a zánět to asi nebude), nelze ani předpokládat, že by přípravek CANDIVAC v tomto případě jednoznačně pomohl. Ale víme, že nuškodí.

Párkrát za život jsem měla tu čest s těmito problémy, vždy jsem navštívila svého gynekologa, který mě naordinoval nějakou léčbu, zajímalo by mě jaké jsou teď novinky a další alternativní postupy k odstranění těchto problémů, děkuji.
Snahou je neodstraňovat až důsledek infekce - tedy léčit zánět, ale rozvoji infekce předcházet. Nadměrná hygiena, parfemované přípravky osobní hygieny, málo těhotenství a krátká doba kojení, punčocháče, částečně stravovací návyky. Vyvíjí se očkovací látka proti kvasinkám, prvním krokem je na této cestě právě CANDIVAC - zlepšuje specifickou imunitu uživatelky/uživatele.

Mám vaginální problémy od porodu (rok 2005), je to strašně nepříjemné a neustále se opakující. Zjistili mi autoimunitní onemocnění, vysychání sliznic a to oboje asi souvisí s mými nekonečnými vaginálními mykózami??
Jsem z toho už něšťastná a nechci každý měsíc navštěvovat svého gynekologa, tak si kupuji volně prodejné tablety na vkládání a probiotika.

Ano, to je běžný postup. Ale snažte se infekci předcházet- nejenom ji léčit. Situaci Vám zhoršuje právě autoimunní reakce těla - měla byste zlepšit nespecifickou Imunitu svého organismu. A v tomto je právě CANDIVAC zatím
nenahraditelný!

Trpim silnym vytokem pomohl by me Candivac zmirnit vytok nebo je nejaky preparat na zmirneni ,vim ze se to neda uplne odstranit dekuji
Pozor - ne každý výtok musí být projevem zánětu a kvasinkové infekce. Na nezánětlivý výtok Vám žádná protizánětlivá nebo imunomodulující léčba nepomůže. Tady jsou na místě dlouhodobě podávaná probiotika - nejlépe v průběhu menses. Zkuste tampony s probiotiky, umí pomáhat právě v době, kdy to pochva nejvíce potřebuje! Polykané formy jsou většinou velmi málo efektivní.

Dobrý den, ráda bych zeptala na jiný problém. Zhruba za rok bychom chtěli s přítelem zakládat rodinu, ale mám trochu obavy. Docházím na psychiatrii a beru antidepresiva na předpis (Apoparox a Tritico), nemůže to mít nějaký negativní vliv na otěhotnění nebo na plod? Rozhodně nechci něco podcenit, ale můj gynekolog mi jen odpověděl, ať přijdu až budu těhotná. Není to pozdě?Děkuji za odpověď.
Zatímco Apoparox není k miminu tak zlý a jeho užívání v těhotenství není zcela zakázáno, tak Tritico je v počátečních týdnech pro plod velmi nebezpečné a nesmí se užívat.

Doporučujete během užívání čípků Candivac mytí intimními gely? A pokud ano, kterou značku můžete doporučit?A jaká další opatření jsou vhodná, aby nás vaginální mykozy netrápily? A jak často čípky candivac užívat?
Pozor - CANDIVAC nejsou čípky, ale tablety na polykání a užívají se deset dnů v měsíci vždy jedna tableta ráno na lačno. Správné je udržet tento režim užívání po dobu 6 měsíců. Mytí intimními gely nedoporučuji vůbec - pouze 1 - 2x týdně výplachy pochvy Rosalginem a zevně na poševní vchod po opláchnutí vodou vetřít panthenol tělové mléko.

Myslím že kažá druhá žena občas trpí vaginální mykózou,já mezi ně patřím také.Stalo se mi že jsem problémy měla vždy před menstruací,a už jsem se na tu menstruaci i těšila,že se očistím od problémů,ale po ní to bývalo ještě horší,musela jsem k lékaři.Nejvíce mne trápí,že i když je problém v počátku obnese to vždy partner,jelikož se i u něj objeví problémy.Jde tomu předcházet ? z čeho a proč to vzniká.Oba dodržujeme hygienu,i před stykem,já se teple oblékám.Stejného partnera mám už 11 let .
Vzniká to z dlouhodobé a trvalé kolonizace pochvy nebo nějakých kožních záhybů u partnera kvasinkami. Každá čtvrtá žena má u nás kvasinky v pochvě přítomny a přitom jí nedělají problémy. A jsou to ty samé kvasinky, které třeba Vám problémy dělají. Potíž je tedy s obranyschopností těla... A právě CANDIVAC umí tu obranyschopnost těla ženy i muže zlepšovat - vytváří v těle protilátky, které rozvoji kvasinkové infekce brání. A pozor - příliš hygieny škodí! Pochva se nemydlí, zevní rodidla se oplachují vodou...

Zajímalo by mně, od kolika let je možné tento přípravek (Candivac)používat. Děkuji.
Věková hranice není stanovena. Ale tyto potíže se naprosté většině objevují u žen ve fertilním věku - tedy u dospělých.

Nikdy jsem na vagin. záněty netrpěla. Nyní neužívám antikoncepci a toto onemocnění mě dostihlo. Myslíte si, že hormonální změny na to mají také nějaký vliv? Také poslední dobou hodně cestuji, koupelny v některých hotelích nic moc. Někde jsem četla, že je žena náchylnější k zánětům prožívá-li stres a konzumuje nadměrné množství sladkého-je to pravda? A když už zánět žena má, co by měla užívat a je nutné léčit i partnera?
Hormony onemocnění skutečně ovlivňují. Těhotenství a kojení brání zbytečným menstruacím a pochva tak není kvasinkami tolik zatěžována... Se stresem a sladkým máte pravdu, s těma hotelovýma koupelnama už ne - tam takovou nemoc nechytnete. Při zánětu je třeba užívat antimykotika a partnera léčit pouze v případě, že má sám potíže. Jinak je to zbytečné.

Nechodím na bazén, neb jsem vždy měla pocit, že je-li v bazénu jediná kvasinka, vždy ji chytím. Dcery mají začít jezdit se školou na bazén, mám o ně strach. Je taková náchylnost dědičná? Jak se postupuje v případě malých holek(kolem 10let)?
Ne, o dědičnosti tady nemůže být řeč. Myslím, že u dívek, které neměly dosud menses ani pohlavní styk a jejich poševní vchod je navíc chráněn i neporušenou panenskou blánou jsou takové obavy trošku nadnesené.... Ale nic není jenom bílé nebo černé - zvláště v medicíně.

Já teda tyhle problémy opravdu mám...je to strašné...pokud jdu do bazénu, tak si vždy zavádím tampón, protože jsem slyšela, že by to přenosu kvasinek mohlo pomoci. Je to pravda. Přípravek candivac občas užívám. Po pravdě jsem z toho zoufalá. Mám o tom přečtené i spoustu článků. Někdy mi i infekce vznikne i po pohlavním styku s partnerem. Může být partner jen nosiček, i když on žádné problémy nemá?Děkuji za odpovědi
Ano, partner skutečně může být v některých případech zdrojem infekce a sám klinické potíže vůbec nemá. Proto je podání CANDIVACu vhodné i u mužů... ale je třeba dodržovat doporučený režim užívání - jinak se modulace imunity nedočkáte!

candivac

Koukam ze nejsem sama ze nemohu chodit na bazen ci do prirodni vody (prehrady a tak) jedine co me nevadi je doma bazen ktery si osetruji nebo more jinak jine koupani v lete nepripada v uvahu jo domaci vana. Jak se chránit v bazénu či rybníku?
Mnoho žen Vám potvrdí, že před koupáním zavedou do pochvy správnou velikost tamponu a po skončeném koupání jej hned vytáhnou. Výhodou je i tampon s probiotiky - zavedeme-li ho do pochvy alespoň hodinu před koupáním, uvolní do pochvy vysoké koncentrace živých a funkčních mléčných bakterií, které mohou pochvu při náhlé změně kyselosti lépe ochránit právě před rozvojem infekce.

Je pravda, že nadměrná intimní hygiena může vést k častým zánětům? Jak vidíte vaginální výplachy např. sprchou?
Vidím je špatně - když výplach pochvy, tak Rosalginem dle návodu a nejvýše 2-3x týdně. Pochva se vevnitř umí čistit sama a poševní vchod jenom vodou oplachujeme!

Vždy po dobrání antibiotik se dostaví vaginální problémy. Jak tomu mohu předejít?
Probiotika mi nepomáhají.

Ani když je užíváte současně s antibiotiky? A zkusila jste vaginální probiotické tampony? Pokud tot je všechno málo, tak nezbývá než současně s ATB užívat i lokální antimykotika.

Mykózou občas trpím, je možné, že by to mělo souvislost s materiálem spodního prádla? Doktor mi doporučil bavlnu, ale samozřejmě chci někdy nosit i jiné prádlo než bavlněné. Co kromě toho bavlněného spodního prádla ještě funguje jako prevence?
Jakékoliv přírodní vlákno nevadí, ale třeba punčocháče představují katastrofu! Sprchovat jednou denně - ne koupat ve vaně. Nemydlit, nevyplachovat. No a samozřejmě dlouhodobé užívání CANDIVACu dle návodu (10 dnů v měsíci 1 tbl. ráno na lačno a schema opakovat 6 měsíců po sobě!).

Pokud se mykóza opakovaně vrací a já mám jednoho partnera, je možné, že ji na sebe přenášíme? Kdy je nutné, aby se léčil i partner? Zabírají u mužů běžně dostupné léčiva z lékárny - myslím třeba Gyno Pevaryl mast, anebo je nutné, aby zašel k lékaři? A na lékaře jaké odbornosti se má vlastně obrátit? Přece se mnou nepůjde k mojí gynekoložce...
Nebyl by u gynekologa první ani poslední... Tady však je výhodnější zajít na kožní. Antimykotická mast na 2 - 3 dny většinou bohatě stačí - mažou se svědivá nebo zarudlá místa na penisu. Ale při opakovaných infekcích je vhodné u obou partnerů zlepšit obranyschopnost organismu navýšením protilátek - užívání CANDIVACu je dle výsledků studií velmi efektivní!

Vít Unzeitig

Reklama