Prožívat lásku a být ve vztahu je přáním asi každého z nás. Život o samotě preferuje opravdu jen málokdo. Ostatní touží po životě v páru, po partnerství a fungující rodině. Život single není od určitého věku pro mnohé příjemný a šťastný. A tak se snaží o to, udržet si vztah, anebo v nějakém setrvávat vždy a za každou cenu.

„Randit jsem začala na střední škole. Svůj první vážný vztah jsem navázala ve třeťáku a můj první kluk byl o tři roky starší. A byla to láska jako trám,“ vzpomíná Eva. „Chodili jsme spolu dlouhých pět let a rozhodně nelituji ani jednoho dne, kdy jsme byli spolu. Důvod rozchodu byla jeho nová známost. Já ale nelenila a začala jsem prakticky hned chodit s jeho kamarádem.“

Eva se přiznala, že vztah s kamarádem byl vlastně takový „převoznický“ a zapomněla díky němu na svého prvního partnera. Následoval vztah s o jedenáct let starším mužem. „Zdeňka jsem poznala na jedné pracovní akci. Jiskra přeskočila prakticky hned a my se spolu začali vídat ještě v době, kdy jsem měla nedořešený vztah předchozí. Byl to pro mě impulz k rozchodu a vidina nového vztahu s budoucností,“ vzpomíná Eva a pokračuje ve svém vyprávění: „Ke Zdeňkovi jsme se přestěhovala během dvou měsíců a byla jsem nejšťastnější na světě. Za dva roky jsme se vzali a nám začala zcela nová životní kapitola.“

Eva se tehdy domnívala, že je její manželství stabilní a bez chybičky, a tak už pomalu plánovali založení rodiny. První trhlina vztahu přišla s manželovou výpovědí z práce a jeho stále častějšími změnami nálad. „Zdeněk se s výpovědí nikdy nesmířil a najednou jsem v něm začala spatřovat velkou zlobu a nenávist vůči lidem, kteří jsou šťastní a hlavně zaměstnaní. Občas si vylil zlost i na mě.“
„Ze šťastného manželství se stal jeden velký průšvih, a tak jsem před ním začala utíkat a trávit čas mimo domov. Atmosféra, která mezi mnou a Zdeňkem byla, se zhoršovala, a proto jsem kývla na rande na slepo, které mi domluvila moje nejlepší kamarádka. Abych prý přišla na jiné myšlenky...“

„Přišla. Půl roku po tomto setkání jsem podala žádost o rozvod a začala žít s Karlem, s nímž jsem doteď,“ dodává Eva.
5b979cbe6da73obrazek.png

Klín klínem nebo chvilka pro sebe?

Dalo by se říci, že jít ze vztahu do vztahu není zdravé. Člověk by si měl projít několika porozchodovými fázemi a zažít všechno, co k tomu patří. Ležet v posteli, smutnit, jíst nezdravě, možná i pít přes čáru, vzpomínat i nadávat.

Člověk si musí projít pěti stádii:

  1. popírání
  2. hněv, agrese
  3. smlouvání
  4. deprese, smutek
  5. smíření, akceptování dané situace

Jsou to fáze, které k životu patří. Stejně tak jako období, kdy se s životem potýká sám a staví se na vlastní nohy. Rozchod je opravdu nový začátek, je to čas, kdy se můžete znovu nadechnout a třeba některé věci dělat jinak. Teprve v momentě, kdy se budete cítit vyléčená, je ten správný čas na nový vztah.

K tématu se vyjádřila také psycholožka Klára Hlůžová:5b98f7641f818obrazek.png5b98f766608a5obrazek.png

5b9a4b4f8590127999575-10215503358596631-1420142588-o.jpgObecně by se dalo říct, že být po rozchodu sám, je pro následující vztah lepší a zdravější variantou. Je dobré si uvědomit, že to, s čím vstupujete do partnerství je v něm přítomno navždy ač to mnohdy není nahlas vyřknuto. Zde bych ráda upozornila na v mlčení udržované, avšak všudy přítomné dřívější skutky. Ty mohou ve vztahu natropit mnoho škody. Visí nad ním jako Damoklův meč a předurčují jeho náboj.
Myslím si, že pokud někdo vchází do vztahu skrz nevěru, může to předurčit i fungování nastávajícího vztahu. V hlavě mnohých z nás se může časem vyklubat myšlenka: „Když to jednou udělal/a, proč by se to nemohlo opakovalo i u mě?“ Nevěra se dá poměrně snadno prokázat, ale to, že je někdo věrný, je nedokazatelné. Přesvědčení, že Vám je dotyčný věrný, leží na základech předchozích zkušeností (ať nabyté ve vztahu s rodiči v období raného dětství, tak z předešlých nebo nynějších zážitků ve vztazích) a mé vlastní schopnosti druhému věřit.
Když slyším takový příběh, první, co mě napadne je, co pro dotyčnou znamená být sama. Proč chodí ze vztahu do vztahu? Proč když je nespokojená v současném vztahu, neukončí jej, nebo pokud jí na něm záleží, nechodí třeba do párové terapie? Proč začne navazovat kontakt s novým mužem, a přitom setrvává ve stávajícím vztahu? Co nevěra dotyčné přináší? Je to pomsta, za to, že vztah není takový, jaký si ho vysnila, nebo snad snaha oživit ve vztahu něco co z něj vyprchalo? Nebo možná ještě něco zcela jiného, na co nejsem schopná ani nahlédnout, protože paní Evu neznám. Za každým chováním se skrývá životní příběh, který je často mnohem komplikovanější než si i dotyčný sám dokáže přiznat.

Také si přečtěte:

Reklama