Historie

Gotická Jindřišská věž stojí u kostela sv. Jindřicha a Kunhuty jako samostatná zvonice po vzoru italských campanill. Byla postavena v letech 1472-76, patřila i s celým okolím řádu Křížovníků s červenou hvězdou.

 

Hodiny na věži

Hodiny jsou umístěné na věži už od roku 1577, roku 1757 byly poničeny, při opravě r. 1879 obnoveny. Po stranách ciferníku jsou barevné znaky Starého a Nového města a zemí českých. Věžní hodiny byly dány do provozu po rekonstrukci 26. 3. 2003 v 18 h.

 

Zvony

Zvonice dosahuje výšky 65,7 m, a je tak nejvyšší volně stojící zvonicí v Praze.

Největší ze zvonů na věži je Jindřich, 3 350 kg těžký, pocházející z r. 1680, byl přelit v r. 1804. Nejstarší zvon na věži je Maria. Byla ulita zvonařským mistrem Bartolomějem v r. 1518, váží 500 kg. Poslední Dominik váží 1 tunu, byl v r. 1850 přelit zvonařem Bellmannem.

 

Nová vestavba o 10 patrech

V listopadu 2001 byla započata vestavba do Jindřišské věže, která byla se schválením památkářů postavena tak, aby nezasahovala do původního zdiva. Železobetonová konstrukce se vůbec nedotýká kamenného zdiva, a přesto vzniklo ve věži 10 pater vybavených klimatizací a moderním osvětlením, se schodištěm a rychlovýtahem. V 10. patře vznikla vyhlídka na panorama a centrum města.

V květnu 2003 byla do podkroví instalována zvonohra, soubor deseti litých bronzových zvonů. Všechny nesou jména svých předchůdců, jež ve věži visely.

 

Co najdete v některých patrech věže?

10. patro
Unikátní výhled na panorama Prahy z nárožních věžiček (recepce, výstavy apod.).
8. patro
Stylová restaurace v prostoru zvonice umístěná mezi původní zvonovou stolicí (horní patro).
7. patro
Stylová restaurace v prostoru zvonice umístěná mezi původní zvonovou stolicí (spodní patro).
6. patro
Muzeum pražských věží
Stálá expozice o pražských věžích..
2. patro
Prodejna hraček MEDVĚDI VE VĚŽI
1. patro
Kavárna ve věži
Přízemí
Recepce. Kavárna ve věži.

Jindřišská věž má ve svém programu i dětská představení

 

13. 2.  O Šípkové Růžence

13. 3.  Jak pejsek a kočička slavili jaro

10. 4.  O Otesánkovi

  8. 5.  O Červené Karkulce

 

Pokud půjdete jen kolem a chtěli byste se v Jindřišské věži zastavit, nenechte si její prohlídku ujít. Z Vyhlídky bude jistě vždy krásný rozhled a v 6. patře je k vidění stálá výstava pražských věží.

 

Jindřišská věž se nachází v ulici Jindřišské na Novém Městě.

 

Více ZDE