Slavní přišli do Ovocného Světozoru s vysvědčením o pár týdnů dříve, protože na konci školního roku bude na všech pobočkách tradičně plno! Právě v den předávání vysvědčení se bude rozdávat zmrzlina zdarma. Tuto tradici si drží spousta cukráren už mnoho let. „Zmrzlinu za vysvědčení dáváme již 25 let. Každý, kdo přinese vysvědčení, i ti dříve narození, dostane dva kopečky nebo jednu točenou zmrzlinu zdarma. Loni jsme rozdali 14 866 kopečků a 3 281 točených,“ říká spolumajitel Ovocného Světozoru Jiří Hájek s tím, že nejvíc frčí vanilková, jahodová a čokoládová příchuť.  Této akce se mohou zúčastnit všichni, kteří ukáží své vysvědčení. Ať se jedná o čerstvé absolventy ročníku, nebo milovníky zmrzliny, co mají vysvědčení už mnoho let v šuplíku a na školu vzpomínají maximálně ze zažloutlých fotografií.

Na ochutnávku zmrzlin v pondělí dorazila řada známých osobností, někteří i s dětmi. Přišel David Kraus, Tereza Budková, Heidi Janků, Jakub Kohák, Pavel Šporcl, DJ Lucca, Bára Kodetová, Vladimír Kratina, Kateřina Neumannová nebo Kristina Kloubková. Celebrity si navíc pod dohledem zkušeného personálu mohly vyzkoušet, jak správně nabrat a natočit zmrzlinu do kornoutku a nakonec se mezi sebou u pultu obsluhovaly jako ostřílení cukráři. Další metou bylo hádání příchutě zmrzliny poslepu, ve které exceloval hlavně Kateřina Neumannová a David Kraus a naopak Vladimír Kratina sice zmrzliny ochutnával jednu za druhou, ale po chuti žádnou nepoznal. 


Pro některé je taková odměna satisfakce za dlouholeté utrpení ve školách vítaná, protože vysvědčení bylo pro mnohé strašákem. Takový David Kraus by ho nejraději zrušil. „Jelikož jsem byl nepřizpůsobivý žák, každé vysvědčení pro mne bylo velmi traumatizující. Nejhorší byly dvojky a trojka z chování,“ vzpomíná. „Byl bych nejraději, kdyby žádné předávání nebylo a třeba škola vyhořela nebo zemětřesní,“ připomíná zpěvák dětské fantazie, které měl snad ohledně destrukce školy snad každý žák. Ten si dokonce kvůli zmrzlině obstaral narychlo vyrobené vysvědčení a velkou pětkou, kteroou bavil všechny přítomné.
 
Podobně je na tom i Jakub Kohák, který se ale vždycky postaral o to, aby důkazy o jeho studiích zmizely. „Vysvědčení se mi ztrácela, přepisovala se, nebo se mi na to vylil nějaký jogurt. Často se stávalo, že mi vysvědčení “někdo" ukradl. Nějaká vysvědčení se dochovala, ale ta, kde byly čtyřky, pětky, šestky a sedmičky, tak ty už jsou pryč,“ směje se herec.


Moderátorka Kristina Kloubková naopak přiznává, že byla šprtka a z vysvědčení měla strach, i když se většinou mohla radovat ze samých jedniček. Ale motivace byla jasná. „U nás doma byla taková domluva, že kdo bude mít samé jedničky, ten bude mít celé pečené kuře k obědu. Já jsem ho často dostávala a bratrovi jsem nedala ani kousek,“ říká. Dnes si sama za odměnu dopřává karamelový pohár a po zmrzlině se mohla utlouct i jako malá. „Když byl na 1. máje Svátek práce, tak se šlo do průvodu a po něm se šlo s rodiči na pohár. Takže jsem tento den milovala, protože jsme šli do Ovocného Světozoru na zmrzlinu. Vzpomínám si, že se tam chodilo na banánovo-jahodovou míchanou v kornoutku. Tak tu mám moc ráda,“ vzpomíná Kloubková.
 
Pro Heidi Janků nebylo vysvědčení nic, kvůli čemu by se vzrušovala. Její maminka byla učitelka a jako malá školačka se těšila, že měli doma tolik bonboniér. „Hned po předání jsme se všichni sbalili a jeli na dva měsíce na chatu do Beskyd. Ta cesta byla dobrodružná, protože jsme jezdili vlakem, autobusem a kus museli pěšky. S báglama na dva měsíce, se psem a spoustou těch bonboniér jsme vypadali jako bezdomovci.“  

Foto: Ovocný Světozor

Reklama