Před několika dny jsme si udělali krásný výlet na nedaleké poutní místo Hostýn, které leží vysoko na kopci nad městem Bystřice pod Hostýnem
Vyrazili jsme z parkoviště pod kopcem a čekalo nás stoupání, asi 6 kilometrů pořád do kopce. Počasí nám docela přálo, sluníčko svítilo a pofukoval příjemný vítr.

Hned na začátku cesty se naše výprava rozdělila na dva tábory. Chlapi nám utekli hodně dopředu a vzali sebou i Josífka v kočárku. Já, Lhasa a její Markétka jsme zaostávaly vzadu. Za chvíli už jsme na mužskou část ani neviděly, ztratili se nám v zatáčkách před námi.

Cestu jsme si krátily čistě "ženským" způsobem. Povídaly jsme si, zpívaly a kochaly se výhledem do krajiny, která se kolem nás objevovala kdykoliv na kopci pod námi chyběly stromy. Pochybuji, že naši muži se stihli po cestě zabývat něčím jiným než soustředěnou rychlou chůzí. :-)

Po nějakých padesáti minutách cesty už se nám vůbec nechtělo hýbat a funěly jsme jako lokomotivy. Markétka se dokonce jednu dobu rozhodla, že už dál nepůjde a zůstane tam, kde zrovna stojí. Naštěstí jsme jí to rozmluvily. A já, protože jsem na Hostýn už několikrát vystupovala, jsem se snažila pozvednout náladu tím, že jsem slibovala, že "za další zatáčkou už TO určitě bude".

Těsně před cílem cesty nám volali chlapi, kteří už si seděli u kafíčka v jediné otevřené restauraci na Hostýně. Teď, mimo sezónu, jsou ostatní občerstvovací stanice i stánky s upomínkovými předměty zavřeny.

Vysíleny jsme se doplazily do restaurace, kde jsme se posilnily kafem a svíčkovou. Josífek si konečně odpočinul od kočárku a proběhal celou restauraci několikrát dokola a prozkoumal každé místečko pod každým stolem.

Když jsme si odpočinuli, šli jsme na procházku po Hostýně. Hostýn má dva vrcholy. Na tom nižším, na který přijdete první, je vystavěn poutní chrám Nanebevzetí Panny Marie a poutní domy.

Při cestě k druhému vrcholu Hostýna jsme si prošli část Jurkovičovy křížové cesty s Kohlerovými mozaikami, jejíž první zastavení je hned za bazilikou Nanebevzetí Panny Marie, a poslední zastavení se nachází u lesního hřbitova.

Od lesního hřbitova jsme vystoupali až na druhý vrchol Hostýna, kde se tyčí 15 m vysoká rozhledna s nadmořskou výškou 736 m. Ta byla ale bohužel zavřena, takže jsme se mohli do krajiny rozhlížet pouze z vyhlídky, která je kolem rozhledny postavena.

Další dominantou vyššího vrcholu Hostýna je poměrně nová větrná elektrárna, která je postavena hned pod rozhlednou. Její vrtule je umístěna na sloupu vysokém 30 metrů a je vidět z dalekého okolí.

Na cestu z Hostýna dolů nám už nezbývaly síly, takže jsme si počkali na autobus, který nás dovezl zpět do Bystřice pod Hostýnem, kde jsme se ještě prošli po krásně zrekonstruovaném náměstí, a tím náš výlet skončil.

Foto: http://www.hostyn.cz

         

                     
Reklama