Ahoj Richarde.

Můj vztah ke zbraním je... jak to říct... stále ve vývinu. Od prudce negativního k tolerantnějšímu.

Ačkoliv jsme měli v rodině myslivce, v dětství jsem se poprvé blíž ke zbrani dostala až na letním táboře. Blíž, to znamená, že jsme spolu ležely v trávě a pokoušely se zasáhnout tu mrňavou věc v dálce. Byl to táborový přebor ve střelbě, já měla vzduchovku v ruce prvně v životě a vyzbrojena radami kamarádek (cosi o zanášení a mušce a větru), vystřílela jsem si tehdy k svému nesmírnému úžasu první místo v kategorii žen. :-) Dodnes to nechápu. Vždyť jsem ani pořádně nemířila na střed, ale (to zanášení, že) na náhodně vybraný pravý horní roh. :-))

Toto vítězství můj náhled na zbraně a střílení čehokoli živého nezměnilo. Naopak. Došlo to tak daleko, že jsem se snažila zabránit zhoubnému vlivu zbraní na mého syna, odmítala jsem je jako hračky a veškeré příbuzenstvo včetně Ježíška mělo zakázáno obdarovat ho něčím tak strašným. Určitě nemusím říkat, jakou první věc si koupil z našetřeného kapesného.

Abych nemluvila jen o střelných zbraních. Na svůj první kapesní nůž si můj potomek taky počkal docela dlouho. V tomto případě se ale musím pochválit, dočkal se ho ode mne, spolu s barvitou a velmi podrobnou instruktáží stran manipulace, rizik a první pomoci. :-) A dočkal se dávno před tím, než nám ve škole na třídní schůzce nadiktovali seznam pomůcek pro pracovní výchovu, který zahrnoval i kapesní nůž. Možná to bylo tím, že jsem sama jako dítě kapesní nůž měla a používala... asi to znáte všichni, např. vrhání nože na kmen stromu, nebo vyhazování do vzduchu tak, aby se po dopadu zabodnul do země. S rotací. :-)

A jak je to dnes? Jak už jsem řekla v úvodu. Ke zbraním jsem tolerantnější než kdysi. Žádnou nevlastním, byla by mi k ničemu - nedokázala bych ji použít ani v případě ohrožení. Ale respektuji je a proti sportovní střelbě a hrám typu paintball apod. nic nenamítám. (Proti střílení zvěře a lidí ovšem ano, a velmi.)

zmrzlina


Zmrzlino,
máte pravdu, do lidí se nestřílí. Zbraně zakazovat klukovi? Ano, ale ten nůž by mít měl. A meč ze dřeva taky klidně. To je tradice. A jak jinak by se pak naučil chránit slabší ženy, kdyby neměl zbraň od dětství? Ale myslím, že jste to zvládli dobře.:)

Napište nám o svém vztahu ke zbraním na adresu redakce@zena-in.cz! Nejlepší odměníme!

Reklama