Když je do něčeho zakomponované dítě, často to poutá ještě větší pozornost veřejnosti než obvykle. TikTok je proto videí s dětmi plný. A ne vždy jde o nevinné záběry žvatlajícího batolete, které se marně snaží udělat své první krůčky. Mezi rodiči na TikToku se šíří i potenciálně nebezpečné výzvy, které mohou ohrozit duševní vývoj dětí.

Foto: Shutterstock

Rána o dveře

V jedné takové výzvě rodiče předstírají, že s dítětem omylem praštili o dveře nebo zeď. Svého potomka mají v náručí, a když procházejí kolem dveří (či zdi), udeří do nich pěstí. Doprovázejí to zděšeným výkřikem a následně se obrátí na dítě, pohladí mu hlavičku a omluví se, že mu ublížili. I když se ve skutečnosti nic nestalo. Cílem je natočit, jak bude dítě reagovat a největší legraci mají rodiče z toho, když začne plakat.

Zatímco někteří rodiče by dali cokoli za okamžiky, kdy je jejich dítě v klidu a nepláče, jiní brek schválně vyvolávají. A toto jejich počínání se nemusí obejít bez následků. „Rodiče úplně zbytečně spouštějí u dětí úzkostnou reakci. Nerozumím úplně smyslu celé akce. Cílem je asi pobavit diváky tím, jak jsem zmátl svého malého miláčka. Celé to svědčí o velké osobnostní nezralosti rodičů. Proč bych u dítěte měla vědomě vyvolávat úzkostnou reakci a pláč? Kromě toho si rodiče dětí s úzkostnější povahou koledují o to, že se jim dítě rozpláče při každé ráně, kterou uslyší. To, co ve videu dítě učí, je, že když uslyšíš ránu do zdi, je v pořádku plakat, já se také chovám vyděšeně, utěšuji tě, a ještě ti navíc tvrdím, že to bolí,“ komentuje dětská psycholožka Lucie Hubertová.

Studená sprcha
 
Další, výzva, kterou někteří rodiče plní TikTok a jejich videa mají miliony zhlédnutí, spočívá v tom, že na dítě v okamžiku, kdy to nečeká, vylijí vodu ze sklenice či lahve. Cílem je, aby se jejich potomek vyděsil a pokud možno začal na kameru vyvádět, aby zachycená reakce stála za to. I toto počínání může vyústit v rozvoj úzkostí.


 
Diskutabilní je už samotný fakt, že lidé podobná videa, v nichž jsou hlavními aktéry nedospělí jedinci, kteří o sobě nemohou rozhodovat, zveřejňují a mohou je vidět miliony cizích lidí.
 
„I děti mají svoje práva, nežijeme už ve středověku, kdy bylo dítě majetkem rodiče. Proto existuje např. mezinárodní Úmluva o právech dítěte, kterou podepsalo 196 zemí. Tuto smlouvu přijala Česká republika hned při svém vzniku. V tomto dokumentu je mimo jiné právo na ochranu soukromí. Soukromí je podle něj: osobní oblast člověka, jednotlivce nebo skupiny lidí (například rodiny). Zahrnuje potřebu a právo chránit informace o své osobě, jakož i vlastní tělo a čas, vlastní prožitky a území před zveřejňováním, a především před zneužíváním. Jde o jedno ze základních, neporušitelných a nezcizitelných lidských práv a svobod a jako takovému mu náleží patřičná ochrana. Takže všechna tato videa evidentně porušují Úmluvu o právech dítěte. Smutné je, že ji porušují rodiče, kteří by měli dítě chránit,“ říká psycholožka.

Čtěte také: 

Reklama