plakaty-seznam.jpg
Zdroj foto: Se souhlasem Uměleckoprůmyslového muzea

Plakáty nejsou jen němými papírovými vzpomínkami, naopak dokáží barvitě (doslova) popsat vývoj grafického designu a také období, ve kterém vznikaly. Vy si můžete přijít „poslechnout“ jejich příběh na výstavu s názvem Řeč plakátů, kterou pořádá Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze. Vystaveno je zde 280 plakátů z let 1890-1938, rozdělených do tří tematických bloků – Umění, Reklama a Ideologie. Plakáty jsou doplněny dvaceti dalšími exponáty, mezi kterými vyniká například jeden z trojice prvních hraných filmů v Čechách Výstavní párkař a lepič plakátů od Jana Kříženeckého. 

Umění

Plakát byl na konci 19. století, v době svého masivního rozmachu, považován za vysoké umění. Aby taky ne, na jeho tvorbě se podíleli takoví světoví tvůrci, jako například Henri de Toulouse-Lautrec, Jules Chéret nebo Howard Chandler Christy. Za svými světovými kolegy pak nezaostávali ani čeští umělci, jmenovitě Vojtěch Preissig, František Zelenka či Alfons Mucha. Právě plakát hrál velmi významnou roli v kariéře Alfonse Muchy. V roce 1894 Muchu oslovil Maurice de Brunoff, ředitel tiskárny Lemercier, s tím, aby herečce Sarah Bernhardt vytvořit plakát pro její nejnovější hru, Gismondu. Bylo 26. prosince a plakát měl být zhotoven a vylepen na Nový rok. Mucha tuto spěšnou zakázku přijal a zabodoval s ní natolik, že se s ním Sarah Bernhardt rozhodla podepsat smlouvu na dalších šest let. Mezi dalšími zakázkami vytvořenými pro tuto herečku byl plakát Medea z roku 1898, který je k vidění na výstavě. 

Medea.jpgZdroj foto: Se souhlasem Uměleckoprůmyslového muzea

Reklama

Tito umělci s výtvarným vzděláním byli ve dvacátých letech postupně nahrazeni profesionály z oblasti reklamy. K těm nejvýznamnějším patřil grafik Vilém Rotter, který tvořil například reklamu pro firmu Škoda. Vznikaly ale také plakáty k filmům, na kterých vynikaly i tehdejší české filmové hvězdy jako Hana Vítová nebo Věra Ferbasová.

Vilem-Rotter-Abadie.jpgZdroj foto: Se souhlasem Uměleckoprůmyslového muzea

Ideologie

V oddíle ideologie se pak objevují plakáty pro spolek Sokol, hospodářské výstavy či reprezentativní akce státu. „Největší měrou se ideologie projevila ve válečném plakátu. Ukazujeme plakát francouzský, americký i české příklady. Návštěvníci mohou vidět rozdíly, jakou symboliku jednotlivé státy používaly,“ uvedla kurátorka výstavy Lucie Vlčková pro ČT24.

ideologie-seznam.jpg
Zdroj foto: Se souhlasem Uměleckoprůmyslového muzea

Tuto výstavu můžete navštívit v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze do 9. dubna.

Zdroj info: upmct24, wikipedie