Karel Škréta je považován za zakladatele novodobé české malířské tradice a jednoho z největších umělců, kteří se narodili v Čechách. Proto byste si neměli nechat ujít unikátní výstavu jeho díla, která se koná v atraktivních prostorách Valdštejnské jízdárny a Jízdárny Pražského Hradu.

skreta

skretaKdyž se v Praze objeví nějaká velká výstava, vždycky si slibuji, že nebudu kulturní barbar a půjdu se na ni podívat. Bydlet v Praze má tu výhodu, že můžete jít v podstatě kdykoliv. Takové výstavy trvají třeba několik měsíců, občas jsou pro velký zájem i prodlouženy, tak proč spěchat.

A v tom je právě zakopán pes. Stále si říkáte, ještě je čas, třeba příští týden, až nebude takový nával... Odkládáte a odsouváte, až to dočista vytěsníte z paměti. A když už se konečně rozhoupete, je po všem. Kolik mi jich takhle uteklo? Ani se neptejte.

 

A tak jsem si řekla, že výstavu Karla Škréty bych opravdu „prošvihnout“ neměla, to už by byla ostuda.   skreta

Tato unikátní výstava je opravdu monumentální a je rozdělena do dvou částí. První je ve Valdštejnské jízdárně, druhá v Jízdárně Pražského Hradu. Můžete si koupit vstupenku jen na jednu, ale rozhodně doporučuji obě, protože jen tak se vám dostane uceleného obrazu o díle tohoto významného umělce.

Výstava zahrnuje na čtyři sta exponátů, z nichž zhruba třetinu tvoří nově zrestaurované malby a kromě proslulých a známých obrazů jsou k vidění i kresby, skici a díla nově objevená, která byla po desetiletí považována za nezvěstná.

skreta

Začala jsem Valdštejnskou jízdárnou, v jejímž příjemném šeru si připadáte jako v chrámu. Můžete se oddat rozjímání, jen tak posedět a kochat se obrovskými plátny. Nebo se toho hodně dozvědět o Karlu Škrétovi, jeho současnících, ale i době, ve které tvořili, když si k ceně vstupenky připlatíte dvacetikorunu a vyslechnete si odborný výklad kurátora. Věřte, že budete mít z výstavy mnohem hlubší zážitek a odejdete bohatší o vědomosti. A nejen to. Všímáte si významů, souvislostí a pochopíte, že všechno má svůj důvod a řád a nic není nahodilé. Proč se postava dívá tam a ne jinam, proč je kompozice rozdělena na dramatické a klidné zóny, co bylo zdrojem inspirací a co tím chtěl vlastně „básník“, pardon, malíř říct.

skreta

Občas sice přes hlouček nevidíte, občas jste upozorněni, abyste se nepřibližovali blíž, než je povoleno, ale nic vám nebrání se k obrazu posléze vrátit a obohaceni o nové poznatky si ho znovu prohlédnout.

Když vám něco není jasné, nebo se o některé zajímavosti chcete dozvědět víc, můžete se klidně zeptat a dostane se vám vlídné odpovědi. Navíc sklidíte obdiv ostatních návštěvníků, kteří byli možná stejně zvídaví, ale nedokázali se osmělit. Najednou se stanete součástí kolektivu, a ne jen anonymním pasivním pozorovatelem, což určitě oceníte. Už se těším na druhou část v Jízdárně Pražského Hradu, a výklad si rozhodně nenechám ujít.

skreta

Takže, milé ženy-in, pokud hodláte při své „jarní“ procházce Prahou navštívit velkolepou výstavu Karla Škréty, vřele doporučuji počkat si na výklad. Uvidíte, že si odnesete mnohem víc zážitků a dojmů, než byste čekaly.

 

Pořádá Národní galerie v Praze ve spolupráci se Správou Pražského Hradu a Arcibiskupstvím pražským

ve Valdštejnské jízdárně a Jízdárně Pražského Hradu

Výstava trvá do 10. dubna 2011

Cena vstupenky na obě části je 200 Kč

(platí na libovolný den v průběhu konání výstavy)

Odborné výklady jsou od 16.30 ve všední den a v sobotu, v neděli od 16.00. Příplatek ke vstupence je 20 Kč

Reklama